Bój o Kołobrzeg 2018


W dniu 18 marca 2018 r. na plaży przy molo w Kołobrzegu odbędzie się się inscenizacja historyczna „Bój o Kołobrzeg” przedstawiająca zmagania o miasto toczone w 1945 r.

Główne obchody 73. rocznicy rozpoczną się w piątek (16.03) o godzinie 11.00 przy Pomniku Zaślubin Polski z Morzem uroczystym ślubowaniem młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej, następnie o godzinie 16.00 na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu odbędzie się Zgromadzenie Patriotyczne z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, Kompanii Zespołu Szkół Morskich, grup rekonstrukcji historycznych, harcerzy oraz mieszkańców miasta.

Tegoroczna inscenizacja pt. „Bój o Kołobrzeg”, odbędzie się w niedzielę 18.03.2018 r. na plaży koło molo.

Do inscenizacji zgłosiła się już rekordowa liczba ponad 300 rekonstruktorów, prezentowany będzie również oryginalny sprzęt ciężki używany podczas walk o Kołobrzeg w 1945 roku, m.in. sprawny czołg T-34/85, działo samobieżne SU-57 oraz niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz. 251.

Tegoroczna inscenizacja finansowana jest m.in. ze środków Gminy Miasta Kołobrzeg oraz Fundacji PZU.

Zrealizowanie widowisko jest możliwe dzięki współpracy: Powiatu Kołobrzeskiego, Gminy Miasta Kołobrzeg, Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Morskiego w Słupsku, Studia Historycznego Huzar, Portowej Ochotniczej Straży Pożarnej Tryton, uczestników VIII Rajdu Zaślubin, grup rekonstrukcyjnych.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Starosta Kołobrzeski Tomasz Tamborski, Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Miejsce: Kołobrzeg
Data i godzina: 18 marca 2018 r.
Szczegóły: muzeum.kolobrzeg.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz