Fototapety we wnętrzu salonu


W salonie członkowie rodziny i goście spędzają najwięcej czasu w porównaniu z innymi pomieszczeniami. Zazwyczaj ta część mieszkania wykańczana jest z niezwykłą starannością. Istnieje powiedzenie, że po wyglądzie salonu można ocenić gust gospodarzy. I rzeczywiście tak jest, ponieważ design i zewnętrzny wygląd salonu często wiele mówi o swoich mieszkańcach.

W salonie członkowie rodziny i goście spędzają najwięcej czasu w porównaniu z innymi pomieszczeniami. Zazwyczaj ta część mieszkania wykańczana jest z niezwykłą starannością. Istnieje powiedzenie, że po wyglądzie salonu można ocenić gust gospodarzy. I rzeczywiście tak jest, ponieważ design i zewnętrzny wygląd salonu często wiele mówi o swoich mieszkańcach.

Decydując się na remont , wszyscy zastanawiamy się czy fototapety do salonu będą dobrym rozwiązaniem? Jak ich obecność wpłynie na jego wystrój? Czy salon będzie wyglądał stylowo? Główny problem wielu osób – to niezaakceptowanie fototapet w nowoczesnym wnętrzu. Problem ten w dużej mierze związany jest z naszymi stereotypami, biorącymi swój początek w dzieciństwie. Wtedy fototapety też były w modzie i każdy szanujący się gospodarz miał jedną na ścianie. Chyba każdy pamięta te ciężkie tuby, z których nasi rodzice starali się wyciągnąć fototapety, aby w końcu nadać swojemu wnętrzu nowoczesnego wyglądu. W tamtych czasach wybór motywów był nie tylko niewielki, ale i jakość pozostawiała wiele do życzenia, a szalony popyt związany był z deficytem materiałów wykończeniowych. Z upływem czasu, oczywiście, pojawiło się więcej ofert, tapety zaczęto produkować w lepszej jakości i w dużych ilościach, co przyczyniło się do spadku popytu i braku zainteresowania nimi ze strony nabywców.


Nowy etap mody na fototapety

Obecnie fototapety przeżywają wzrost popytu i swoje drugie odrodzenie. Obraz nakładany na materiał jest naprawdę wysokiej jakości, a do wyboru są miliardy motywów. Produkcja fototapet, od strony technicznej również przeszła wielkie zmiany, dzięki czemu nie ma problemów z naniesieniem na fototapetę dowolnego obrazu. Klient może pozwolić sobie na wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Fototapety jako szczególny materiał wykończeniowy zajęły godnie niszę na rynku budowlanym.

Dlaczego potrzebne są fototapety do salonu?

Dzisiaj, kiedy rynek budownictwa i wykończenia mieszkań przesycony jest ofertami, klienci mogą spokojnie wybrać i ocenić wszystkie zalety i wady każdego rodzaju wykończenia. Fototapety – stosunkowo niedrogi materiał wykończeniowy, pozwalający zachować indywidualność, elegancję i świeżość każdemu pokojowi dziennemu.

Jakie problemy pomagają rozwiązać fototapety?

Zazwyczaj projektanci, tworząc kolejne dzieło, posługują się specjalnymi programami. Brane jest w nich pod uwagę oświetlenie salonu, położenie względem ulicy i innych pomieszczeń w mieszkaniu. Wybierane jest najprawdopodobniejsze zestawienie kolorów i najkorzystniejszy układ mebli. Więc aby optycznie powiększyć przestrzeń jasnego pokoju, znajdującego się po południowej stronie można z powodzeniem wykorzystać fototapety w zimnych odcieniach.

Oprócz wspomnianego wyżej sposobu można wykorzystać również wiele innych.

1. Podział salonu na strefy. W tym przypadku fototapety służą do wyodrębnienia pewnego odcinka i podkreślenia jego funkcjonalności. Spokojniejsze odcienie i faktura sprawdzą się w miejscu do pracy, natomiast fototapety z pięknym widokiem staną się najlepszym uzupełnieniem jadalni.

2. Optyczne zwiększenie objętości pokoju. Z wykonaniem poradzi sobie każdy, ale cała sztuka polega na odpowiednim rozplanowaniu światła. Za sprawą odpowiednio dobranych fototapet możecie powiększyć gabaryty swojego salonu. Będzie on sprawiał wrażenie niekończącej się przestrzeni. Szczególny urok w tym, że jest to złudzenie optyczne. Podobne metamorfozy pozytywnie wpłyną na stan ducha waszych gości.

3. Stworzenie jednolitego stylowego wystroju salonu. Przypuśćmy, że cechujecie się ekspresyjną naturą i w żaden sposób nie możecie obejść się bez mebli z czerwonej skóry czy też miłej różowej bankietki w salonie. Ale jak zrobić, aby takie rzeczy wyglądały na „dopasowane” w pokoju przeznaczonym do wypoczynku i rozrywki? Fototapety wybawią was z opresji! Można wyłożyć nimi jedną ścianę i stworzyć harmoniczny kolorowy ansambl z meblami. Natomiast, pozostałe ściany utrzymać w bardziej neutralnym i spokojnym odcieniu. Takie wnętrze wygląda świeżo, nietuzinkowo, indywidualnie, także podkreśli niezwykły gust i charakter gospodarza.

4. Tak czy siak, nikt nie zabronił bawić się kontrastami. Dla wyjątkowo złożonych i swojego rodzaju refleksyjnych osobowości takie rozwiązanie będzie odkryciem. W tak zaaranżowanym wnętrzu odnajdą się młodzi ludzie, ponieważ wygląda ono ultranowocześnie i bardzo dynamicznie. Czarno-białe fototapety, biały fortepian, sałatowego koloru pufa, czerwony lakierowany stolik – wszystko to elementy szyku i nieprzewidywalnego designu w stylu glamour.

5. Spokojniejszym, wysublimowanym osobowościom, wielbicielom klasyki można zarekomendować tapety z imitacjami. Z ich pomocą na jednej ze ścian z powodzeniem można pokusić się o prywatny balkon z widokiem na małomiasteczkową Francję XVIII lub otoczyć się tonami książek i stworzyć wrażenie, jakby wasza biblioteka była porównywalna lub większa od słynnej biblioteki Aleksandryjskiej… Ogólnie rzecz biorąc, kreatywność nie ma granic.

6. Wyodrębnienie części ściany. Ten trik szczególnie doceniają miłośnicy ogromnych przestrzeni i wolności. Istota polega na tym, aby dobrać fototapety przedstawiające elementy fałszywych okien i drzwi.

Typy motywów na fototapetach

Nowoczesny przemysł drukarski osiągnął niebywały poziom. Obecnie dzięki postępowi technologicznemu można zamówić fototapety z dowolnym nadrukiem i fakturą. W kwestii wyboru materiału również zachodzi wiele zmian, w wyniku których zwykłe papierowe fototapety dorobiły się konkurencji ze strony tekstylnych, a nawet filzelinowych tapet. Jeśli chodzi o motyw, tu możemy wyróżnić następujące grupy:

1. Przyrodnicze krajobrazy, kwiaty, owady, panoramiczne zdjęcia leśnego masywu, pola itd. Tego rodzaju motywy goszczą najczęściej w salonach utrzymanych w stylu rustykalnym bądź eko. Ponadto, harmonijnie wpiszą się niemal, że w każde wnętrze, podarują dodatkową przestrzeń, głębie i wpuszczą trochę światła.

2. Kwiaty. Florystyczne motywy są bardzo lubiane przez konsumentów, ale wpasowanie ich do wnętrza to nie lada wyzwanie. Ciężko harmonijnie zestawić je z nowoczesnymi meblami czy też innymi elementami wystroju. Nie warto wybierać tego typu tapet do salonu, jeśli jest on urządzony nowocześnie lub nosi znamiona miejskiego stylu. Jeśli jednak został wybrany konkretny obraz, można pokusić się o urządzenie salonu w stylu mieszanym, co prawda, należy wówczas w odpowiedni sposób podkreślić pewne elementy.

3. Tapety o tematyce morskiej. Do tej kategorii możemy zaliczyć: statki, plaże, wybrzeża, jachty. Takie tapety doskonale „dogadują się” z wystrojem salonu w stylu morskim i śródziemnomorskim.

4. Wizerunki gór. Oficjalnie, oczywiście można je również zaklasyfikować do naturalnych krajobrazów, ale należy pamiętać, że taki motyw jest dość specyficzny i nie nadaje się do każdego salonu. Zazwyczaj takie obrazy wybierają osoby, które mają do czynienia z górami, ponieważ mają do niego słabość i jest im dobrze znany.

5. Miejskie krajobrazy. Obecnie jeden z popularniejszych wariantów. Rysunek dobrze wygląda w salonie utrzymanym w nowoczesnym minimalistycznym stylu. Doskonale komponuje się ze szkłem, naturalnym kamieniem i nieotynkowaną cegłą. Idealnie sprawdzi się w salonie w stylu loft.

6. Tapety, odnoszące się do stylów pop-art czy glamour. Są to bardzo indywidualne style, które nie przypasują wszystkim. Cechą charakterystyczną jest duży wizerunek piosenkarki lub gwiazdy filmowej. Złożony motyw do złożonego wnętrza i nie mniej złożonej twórczej osobowości.

7. Tapety z abstrakcyjnymi rysunkami. Będą idealnym rozwiązaniem dla niewielkiego grona osób, obdarzonych wyjątkowym poczuciem smaku i stylu, myślących poza schematami.

8. Fototapety z motywami fresków, reprodukcji obrazów. Wspaniale będą prezentowały się w salonach urządzonych w stylu klasycznym. Na taką opcję decydują się osoby przyzwyczajone do luksusu i elegancji.

Gdzie najlepiej jest umieścić fototapety?

Zazwyczaj fototapety umieszcza się na ścianie, która jest doskonale widoczna z każdego miejsca pokoju, tak, aby goście mogli ją ocenić. Nie warto zastawiać tej ściany meblami, w przeciwnym razie taka dekoracja nie ma sensu.

Połączenie kolorów

Jeśli wybrane tapety są pstrokate i cechują się różnorodnością odcieni, będą one dominującą częścią całego wystroju. Oznacza to, że meble, sofa i pozostałe ściany powinny być utrzymane w spokojniejszych i mniej zróżnicowanych odcieniach.

Generalnie, wybór kolorów to kwestia gustu, ale lepiej jest zwrócić się do fachowców, którzy zaproponują najodpowiedniejsze połączenie odcieni do waszego wnętrza.

Materiał powstał we współpracy z uwalls.pl.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz