Festiwal kulturalny w Warszawie - „Pilecki. Po stronie wolności”


Tej wiosny, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami organizuje pierwszą edycję festiwalu Pilecki. Po stronie wolności. Cztery dni, od 20 do 23 kwietnia, wypełnią się muzyką, filmami, debatą, spacerem śladami Rotmistrza i specjalną edycją targu śniadaniowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Chcemy przypomnieć postać Witolda Pileckiego i epokę w jakiej żył – powiedziała Anna Gutkowska, dyrektor Ośrodka. – Okazją do tego jest 75. rocznica jego brawurowej ucieczki z obozu Auschwitz – Birkenau.  Pilecki stał się symbolem odwagi w dążeniu do wolności i właśnie wolność będzie wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń festiwalowych.

Potańcówka w stylu retro

Festiwal rozpocznie się w piątek  20 kwietnia o godzinie 19:00 potańcówką w stylu lat 30. XX wieku. W Hali Gwardii szlagiery z dawnych lat zagra DJ Michał Fogg i saksofonista Marcin Gańko. Na miejscu pracować będą też fryzjerzy i makijażystki, którzy pomogą  spędzić wieczór w odpowiedniej stylizacji.

Lokalne produkty

Sobota 21 kwietnia rozpocznie się już o 9:00 na targu śniadaniowym na warszawskim Żoliborzu. Pomysł na targ śniadaniowy nawiązuje do idei spółdzielczości, której hołdował Pilecki zarządzając rodzinnym majątkiem w  Sukurczach. W trakcie gdy dorośli będą zajęci zakupami, dzieci będą mogły skorzystać z warsztatów ogrodniczych na terenie targu.

L.U.C. i „Trust” o Pileckim

W sobotę wieczorem w Forcie Sokolnickiego będą rozbrzmiewać dźwięki muzyki Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował muzykę opartą na historii ucieczki Pileckiego z obozu. Nowoczesna kompozycja i rysunki Przemysława „Trusta” Truścińskiego stworzą wyjątkowe widowisko multimedialne.

Śladami Rotmistrza

Niedziela to niespodzianka dla wszystkich wielbicieli spacerów po Warszawie z historią w tle. O godzinie 11:00 spod Pomnika Pileckiego przy ul. Wojska Polskiego wyruszy grupa spacerowiczów pod przewodnictwem Konrada Tarnopolskiego. To będzie niezwykła okazja do odwiedzenia miejsc związanych z życiem Rotmistrza, w tym wnętrz katowni UB przy ul. Rakowieckiej.

Kino(teka) o wolności

Niedzielne popołudnie należeć będzie do kinomanów. Polański, Holland, Marczewski – to reżyserzy, którzy podejmowali w swoich filmach kwestie wolności politycznej i wolności indywidualnych wyborów. Od godziny 15:00 w Kinotece widzowie obejrzą kolejno: „Nóż w wodzie„, „Aktorów prowincjonalnych” i ”Ucieczkę z kina Wolność”.

Porozmawiajmy o Pileckim

Festiwal, w poniedziałek 23 kwietnia, zakończy debata „Pilecki. Świadek ludobójstwa”. O godzinie 18:00, w Domu Innowacji Społecznych Marzyciele i Rzemieślnicy rozpocznie się spotkanie, dla którego punktem wyjścia będzie powstająca właśnie biografia Rotmistrza autorstwa Jacka Fairweathera. Ten amerykański pisarz weźmie udział w debacie z prof. Magdaleną Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Skok w ciemną przestrzeń i bieg…” – 75 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, Witold Pilecki w brawurowy sposób uciekł z Auschwitz-Birkenau. Po dobrowolnym przeniknięciu do obozu i zbudowaniu tam siatki konspiracyjnej informującej świat o ludobójstwie, Rotmistrz znów złamał system i przechytrzył Niemców. Wydostał się na wolność, by dalej o wolność walczyć.

Szczegółowy program wydarzeń:

CZY TU WOLNO TAŃCZYĆ? DANCING – LATA 30.
Gdzie:
Hala Gwardii, pl. Żelaznej Bramy 1
Kiedy: 20 kwietnia (piątek), g. 19.00-01.00

Zapraszamy warszawiaków na dancing w stylu retro. W Hali Gwardii rozbrzmiewać będą swing i jazz – taneczne rytmy lat 30-tych, przy których Rotmistrz Pilecki bawił się ze swoją narzeczoną, a potem żoną – Marią z Ostrowskich. Najlepsi fryzjerzy i wizażystki pomogą rozpocząć wieczór w odpowiednim image’u. Fryzura na Witolda i makijaż na Marię? - tej nocy wszystko będzie możliwe!

SPÓŁDZIELCZOŚĆ, LOKALNOŚĆ, KOOPERACJA – ŚNIADANIE Z PILECKIM
Gdzie:
al. Wojska Polskiego 4
Kiedy: 21 kwietnia (sobota), g. 09.00-16.00

W sobotni poranek nawiążemy do przedwojennych doświadczeń Witolda Pileckiego, który w innowacyjny sposób zarządzał rodzinnym majątkiem w Sukurczach. Założył wówczas pierwsze w okolicy kółko rolnicze i spółdzielnię mleczarską, dzięki którym lokalni rolnicy bronili się przed narzucanymi niskimi cenami żywności.

Podczas wyjątkowego targu śniadaniowego skosztujemy specjałów dostarczonych przez polskich spółdzielców, a także posmakujemy wyrobów przedwojennej kuchni. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił w warsztatach ogrodniczych.

PILECKI. UCIECZKA DO WOLNOŚCI – KONCERT L.U.C
Gdzie: Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51
Kiedy: 21 kwietnia (sobota), g. 20.30

Specjalnie skomponowana na tę okazję muzyka Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i animowane ilustracje Przemysława „Trusta„ Truścińskiego stworzą wyjątkowe widowisko multimedialne, opowiadające historię ucieczki Witolda Pileckiego z Auschwitz-Birkenau w oparciu o oryginalne relacje z jego ”Raportów”.

WARSZAWA PILECKIEGO – SPACER
Gdzie: Start: Pomnik Pileckiego, al. Wojska Polskiego 32
Kiedy: 22 kwietnia (niedziela), g. 11.00

Przewodnik Konrad Tarnopolski poprowadzi spacer warszawskimi śladami Witolda Pileckiego. Zobaczymy, gdzie Rotmistrz dał się pojmać Niemcom w łapance,. Odwiedzimy miejsca, w których walczył w Powstaniu Warszawskim. Zajrzymy do wnętrz katowni UB przy ul. Rakowieckiej, gdzie był więziony podczas procesu i gdzie został zamordowany.

KINO WOLNOŚĆ – MARATON FILMOWY
Gdzie: Kinoteka, pl. Defilad 1
Kiedy: 22 kwietnia (niedziela) , g. 15:00

Wolność kształtowania indywidualnego losu, wolność polityczna narodu, swoboda artystycznego wyrazu – to tematy wielkich polskich filmów, które wyświetlimy podczas specjalnego maratonu. W niedzielne popołudnie o wolności w polskim kinie porozmawiamy także z zaproszonymi gośćmi.

15.00 Nóż w wodzie, reż. Roman Polański

17.20 Aktorzy prowincjonalni, reż. Agnieszka Holland

19.40 Ucieczka z kina „Wolność”, reż. Wojciech Marczewski

PILECKI. ŚWIADEK LUDOBÓJSTWA – DEBATA
Gdzie: Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych, ul. Bracka 25, Warszawa
Kiedy: 23 kwietnia (poniedziałek), g. 18:00

Festiwal zwieńczy dyskusja o roli Polaków w dokumentowaniu zbrodni niemieckich podczas II wojny światowej i informowaniu o nich świata. Misja Witolda Pileckiego w Auschwitz jest wielkim symbolem tego wysiłku. Punktem wyjścia do rozmowy będzie powstająca właśnie biografia Rotmistrza autorstwa Jacka Fairweathera.

Uczestnicy: Jack Fairweather – brytyjski dziennikarz i korespondent wojenny, laureat brytyjskiego Pulitzera, prof. Magdalena Gawin - historyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzi: dr Wojciech Kozłowski, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz