„Tego nie wolno czytać!?” - wystawa książek zakazanych w Rzeszowie


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wyjątkową ekspozycję książek zakazanych, którym przypinano łatkę niepoprawności obyczajowej, politycznej, bądź religijnej.

Przez tysiąclecia pisarze byli karani za swoją twórczość, a książki palono na stosie. Na listę książek skazanych na przemilczenie w różnych okresach trafiły nie tylko takie pozycje jak: Mein Kampf  Adolfa Hitlera, Manifest Komunistyczny Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, czy Szatańskie wersety Salmana Rushdiego.

Źródło: www.wimbp.rzeszow.pl

Wśród autorów, którzy się narazili z wielorakich powodów, m. in. z powodu wulgarnego języka, dewaluacji wartości rodziny, treści komunistycznych i odniesienia o charakterze seksualnym, promocji alkoholu i rozwiązłości – znajdują się między innymi Owidiusz (Sztuka kochania), William Szekspir (Wieczór trzech króli), Jerome David Salinger (Buszujący w zbożu),  Oskar Wilde (Szczęśliwy książę i inne opowieści),George Orwell (Rok 1984), Ken Kesey (Lot nad kukułczym gniazdem), Francis Scott Fitzgerald (Wielki Gatzby), a także bracia Grimm za baśń o Czerwonym kapturku, który niósł babci w koszyczku butelkę wina.

Na ekspozycji przygotowanej z własnych zbiorów Biblioteki, można oglądać ponad 40 lektur objętych cenzurą wraz z informacją, z jakiego powodu zabraniano lub wciąż się zabrania ich czytania.

Źródło: www.wimbp.rzeszow.pl

Celem wystawy przygotowanej w WiMBP jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności słowa oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.

Być może aura tajemniczości, skandalu i etykieta zakazanego owocu będzie również zachętą do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej lub innej.

Ekspozycję można zwiedzać od 10 kwietnia do 17 maja 2018 r. w holu WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Sokoła 13, na parterze i na I piętrze, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz