Otwarcie wystawy „Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika”


W ubiegłą niedzielę, 22 kwietnia w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy otwarto nową wystawę czasową poświęconą artystom z rodów ziemiańskich. Patronat medialny nad działalnością Muzeum sprawuje Historia.org.pl - Polski Portal Historyczny. 

Słoneczne, niedzielne popołudnie okazało się być wspaniałym momentem do otwarcia kolejnej wystawy czasowej w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Tym razem przygotowana ekspozycja prezentowała przedstawicieli rodów ziemiańskich w zupełnie nowym światle – jako artystów plastyków.

Tuż przed rozpoczęciem wernisażu, do dobrzyckiego pałacu zaczęła przybywać tłumnie zgromadzona publiczność. Jak zwykle, część oficjalną rozpoczął dyrektor Muzeum – Wiesław Kaczmarek, nakreślając pokrótce znaczenie przygotowanej wystawy dla działalności instytucji i misję, jaką ma przed sobą dobrzyckie muzeum w propagowaniu historii polskiego ziemiaństwa. Dyrektor przedstawił również kuratorów wystawy i zaprosił na ich wystąpienie. Jako pierwszych przemawiał dr Michał Mencfel, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swoim wystąpieniu dr Mencfel wyjaśnił, jaki wpływ na wychowanie przedstawicieli rodów ziemiańskich miała nauka rysunku i malarstwa:

- Nauka rysunku, wraz z konwersacją czy muzyką, stanowiła w XIX wieku jeden z klasycznych elementów wykształcenia młodych pokoleń zamożnie urodzonych. Nic więc dziwnego, że chwile spędzane z pędzlem czy ołówkiem były jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu.

Okazuje się więc, że edukacja z zakresu sztuk plastycznych, służyła nie tylko dobremu i wszechstronnemu wychowaniu, ale była także umiejętnością niezwykle przydatną.

- Szczegółowe rysunki elewacji w pałacach, czy trójwymiarowe projekty sukien balowych, dołączane były do listów wysyłanych do rodziny, krawców czy nawet innych artystów. Służyły więc one jako system komunikacji, ale niosły ze sobą również wartość artystyczną. – tłumaczył Stanisław Borowiak, kurator wystawy, pracownik Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. W swoim wystąpieniu historyk wspomniał również o innych cennych eksponatach prezentowanych na wystawie, jak np. obrazy pędzla Piotra Michałowskiego czy grafiki Atanazego Raczyńskiego. Niezwykle ciekawym aspektem ekspozycji jest także wątek kobiecy. W pałacu można obejrzeć dzieła dam z najlepszych domów ziemiańskich, m. in. ks. Ewy z Kickich Sułkowskiej, Laury Potockiej, ks. Elizy Radziwiłłówny czy Józefy Radolińskiej. Prezentowane eksponaty, są wynikiem przeprowadzenia licznych kwerend w muzeach w całej Polsce. Dzięki uprzejmości m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, czy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, publiczność z południowej Wielkopolski może podziwiać te wyjątkowe eksponaty. Do wystawy stworzony został także katalog, prezentujący nie tylko najciekawsze eksponaty znajdujące się w muzeum, ale również życiorysy omawianych twórców. Katalog będzie można nabyć zarówno w dobrzyckim pałacu, jak i w sklepie on-line działającym przy stronie internetowej Muzeum.

Po zakończonej części oficjalnej, dyrektor zaprosił na występ Zofii Tatreczyńskiej, młodej dobrzyckiej artyski, która zagrała na fortepianie utworu muzyki klasycznej, nawiązujące do epoki. Jedną z atrakcji wernisażu była również możliwość podejrzenia pracy prawdziwego rysownika, który w trakcie trwania imprezy szkicował pamiątkowy pejzaż, przedstawiający dobrzycki pałac. Pan Dariusz Zydorczyk, przebrany za prawdziwego ziemiańskiego artystę, stworzył wyjątkowy rysunek, który będzie można podziwiać w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Na wernisażu było można również spróbować przysmaków z ziemiańskiego ogródka. Na zgromadzoną publiczność czekał wykwintny poczęstunek, składający się głównie z nowalijek i owoców dostarczonych do muzeum przez lokalnych dostawców.

Wystawę w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy można oglądać do końca września. Zapraszamy bardzo serdecznie na tę wyjątkową ekspozycję, gdzie sformułowanie „dzieło sztuki” nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz