IV Lubelska Wiosna Historyczna: studencko-doktorancka konferencja naukowa


Koło Naukowe Historyków Studentów oraz Towarzystwo Nauki i Kultury „Libra” mają zaszczyt zaprosić studentów i doktorantów wszystkich kierunków humanistycznych do wzięcia udziału w IV Lubelskiej Wiośnie Historycznej, która odbędzie się 25 maja 2018 roku w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Konferencja podzielona została na trzy panele tematyczne:

1. Upadek oraz powstawanie państw. Konflikty – instytucje – społeczeństwo.
Celem panelu jest zwrócenie uwagi na szerokie spektrum zagadnień związanych z upadkiem oraz powstawaniem państw na przestrzeni wieków.  Część ta będzie składać się z wystąpień spoglądających na te problemy z perspektywy nauk takich jak administracja, antropologia, ekonomia, historia, prawo, czy socjologia.

2. Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją wobec wyzwań XXI wieku.
Panel ma na celu ukazanie zmian i problemów, z którymi zmaga się obecnie archiwistyka i zarządzanie dokumentacją. Podczas obrad zaprezentowane zostaną nowe metody pracy w archiwach, urzędach i przedsiębiorstwach, wraz z kierunkami ich rozwoju.
Proponowane zagadnienia:
- informatyzacja i digitalizacja w archiwach, urzędach, przedsiębiorstwach;
- e-government w Polsce i na świecie;
- problemy współczesnej archiwistyki;
- metodologia i warsztat pracy archiwistów w przeszłości i obecnie;
- perspektywy records management w Polsce;
- archiwistyka a zarządzenia dokumentacją.

3. Regionalizm – badania oraz edukacja.
Celem panelu jest podjęcie naukowej dyskusji o regionalizmie. Poruszona zostanie tematyka dotycząca zarówno badań związanych z regionami i historią lokalną, jak i edukacją historyczną, zarówno w pracy nauczyciela, a także poprzez funkcjonowanie towarzystw regionalnych, muzeów oraz innych instytucji publicznych i prywatnych.

Czas trwania referatów wygłaszanych w czasie sesji nie powinien przekraczać 20 minut. Przy dużej liczbie zgłoszeń organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji referatów i skrócenia czasu ich trwania. Nie przewiduje się możliwości wygłoszenia referatu przez osobę inną niż jego autor.

Prelegentom proponuje się publikację swoich referatów w periodyku „Koło Historii”, więcej informacji na jego temat znajdą Państwo TUTAJ.

Rejestracja na konferencję trwa do 11 maja. Zainteresowanych udziałem w Konferencji zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej wydarzenia, gdzie dostępne są szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny: fb.me/IVLubelskaWiosnaHistoryczna

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz