XIV edycja inscenizacji Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń 2018


W dniu 19 maja 2018 r. w Gostyniu odbędzie się XIV edycja inscenizacji Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń.

W dniu 19 maja 2018 roku będzie miała miejsce już XIV edycja inscenizacji „Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń„ przy udziale około 200 młodych rekonstruktorów z całej Polski, broni i pojazdów z okresu II wojny światowej oraz efektów pirotechnicznych. Rekonstrukcja p.n. „Bitwa Wyrska„ jest upamiętnieniem zapomnianych przez historię, a wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim toczących się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń na Śląsku. Widowisko będzie miało na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności lekcji ”żywej historii”, która mamy nadzieję, że zwłaszcza w młodym pokoleniu obudzi ducha patriotyzmu i zainteresowanie historią.

Inscenizacji będzie towarzyszył „Piknik Forteczny„, podczas którego całe rodziny będą mogły skorzystać z części gastronomicznej, stoisk handlowo-militarnych ‚wystaw sprzętu Wojska Polskiego, poznać osobiście członków grup rekonstrukcji historycznej, ich umundurowanie, sprzęt oraz zwiedzić odrestaurowany polski schron bojowy ”Sowiniec” z 1939 r.

Podczas pikniku odbędzie się również pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki „Wojownik„, występ zespołu Krystynki  z Łazisk Średnich wraz z zespołem OPTIMA w programie artystycznym  „Na żołnierska nutę„ oraz  koncert zespołu ”Oberschlesien”.

Na zakończenie pikniku fortecznego zagra muzyka rozrywkowa w wykonaniu zespołu Top Musix.

„Bitwa Wyrska” jest jedyną, tak dużą imprezą medialną w naszym województwie!

Patronat medialny obejmują: portale internetowe, gazety regionalne, czasopisma branżowe ogólnopolskie, rozgłośnie radiowe oraz telewizja regionalna jak również miesięcznik samorządowy „Wicie„. W 2017 r. rotacyjnie uczestniczyło w ”Bitwie Wyrskiej” ponad 5 000 widzów, a więc i w tym roku przewidujemy tak dużą liczbę uczestników.

Miejsce: ul. Tęczowa, Gostyń
Data i godzina: 19 maja 2018 r.
Szczegóły: wyry.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz