6 wystaw czasowych, które warto teraz zobaczyć w Krakowie


„Sztuka konserwacji - konserwacja sztuki”, „Teraz komiks!”,” Żegota - ukryta pomoc”, „Titanic. Wystawa”, oraz „Ojczyzna w sztuce” to wystawy, które warto zobaczyć na wiosnę w Krakowie.

SZTUKA KONSERWACJI – KONSERWACJA SZTUKI

Zamek Królewski na Wawelu
ul. Wawel 5

Na ekspozycji zostały zgromadzone obiekty w trakcie i po konserwacji, przedstawiające najbardziej znaczące dokonania konserwatorów Zamku Królewskiego na Wawelu w latach 1995–2018, a także sam proces konserwowania dzieł sztuki. Osiemdziesięciu czterem zabytkom reprezentującym różne techniki i dziedziny – malarstwo, tkaniny zabytkowe, rzemiosło artystyczne oraz zabytki archeologiczne – towarzyszyć będą komentarze i prezentacje multimedialne, objaśniające pracę konserwatorów oraz cel i zakres ich działań. Wystawę uzupełnią wielkoformatowe wydruki z materiałem dokumentującym działania konserwatorskie. Mając świadomość złożoności tematu, przygotowano zróżnicowany program przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych. Przewidziano materiały pomocnicze, interaktywne książeczki związane z działaniami konserwatorskimi oraz warsztaty konserwatorskie dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Wystawie towarzyszyć będzie katalog naukowy, skierowany głównie do specjalistów i studentów oraz film wyświetlany na wystawie, który przedstawi działalność wszystkich siedmiu pracowni konserwatorskich na Wawelu.

Wystawa czynna 24 kwietnia-16 września 2018

wtorek-sobota 9.30–17.00
niedziela 10.00–17.00
ostatnie wejście o 16.00, sprzedaż biletów do 15.45
poniedziałki – nieczynna
bilet - 5 zł; wstęp bezpłatny z ważnym biletem do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich

TERAZ KOMIKS!

Muzeum Narodowe w Krakowie
al. 3 Maja 1

Kim jest Bezrobotny Froncek? Czy kiedyś był bardziej popularny niż Myszka Miki? Dokąd szedł Koziołek Matołek? Czyim psem jest Filuś, a czego boi się smok Miluś? Czy żółw może być symbolem superbohatera? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziecie na wystawie „Teraz komiks!”, na którą zapraszamy od 2 marca 2018 roku do Krakowa.

Po raz pierwszy w historii Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy – jednego z kuratorów wystawy. Zobaczyć będzie można ponad 600 obiektów, w tym: szkice, plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki oraz przedmioty codziennego użytku.

Wystawa czynna 2 marca - 22 lipca 2018
bilet normalny - 20,00 zł

ŻEGOTA - UKRYTA POMOC

Fabryka Schindlera
ul. Lipowa 4

Wystawa podejmuje wciąż aktualny i budzący wiele emocji temat pomocy zorganizowanej jak i indywidualnej dla  ludności żydowskiej. Tytuł nawiązuje do kryptonimu, jakim posługiwała się Rada. Podstawowym zadaniem organizacji, było ratowanie możliwie jak największej liczby Żydów. Konspiracyjna RPŻ powstała w Warszawie pod koniec 1942 roku jako organ Delegatury Rządu na Kraj. W jej skład wchodzili przedstawiciele różnych środowisk i partii politycznych, środki na jej działalność pochodziły w znacznej mierze od Rządu Polskiego w Londynie, a także od organizacji żydowskich: Bundu, Żydowskiego Komitetu Narodowego i instytucji zagranicznych. Rada Pomocy Żydom dostarczała ukrywającym się fałszywe dokumenty, udzielała wsparcia finansowego, zaopatrywała prześladowanych Żydów w żywność, wynajdywała bezpieczne kryjówki, organizowała transport dla osób zagrożonych aresztowaniem, a także ucieczki z obozów pracy. W 1943 roku powstały filie RPŻ w Krakowie i Lwowie. Mimo że krakowska Rada jako jedyna funkcjonowała nieprzerwanie do końca niemieckiej okupacji, do tej pory nie doczekała się rzetelnego opracowania naukowego, a jej działalność, wykraczająca poza teren dystryktu krakowskiego, a nawet Generalnego Gubernatorstwa, była marginalnie traktowana przez wielu badaczy, skupionych wyłącznie na centralnym organie RPŻ w Warszawie.

wystawa czynna 16 listopada 2017 - 8 lipca 2018
bilet normalny - 24,00 zł

OJCZYZNA W SZTUCE

MOCAK
ul. Lipowa 4

Idea ojczyzny totalnej jest ciągle marzeniem. Jednak to marzenie coraz bardziej staje się jedynym wyjściem. Tylko z koncepcji jednego narodu wynika bezpieczeństwo świata.

Artyści już dawno przeszli na „globalny model ojczyzny”. Mówią uniwersalnym językiem obrazów i z łatwością zmieniają kraje zamieszkania, wszędzie odnajdując pokarm dla wyobraźni. Nowe miejsca są dla nich tym cenniejsze, że nadają oswojonym obrazom trochę inne znaczenia symboliczne. Obrazy stają się bogatsze, bo zaczynają smakować różnymi „ojczyznami„. Artystów z całego świata – czujących swoją indywidualność i odrębność – łączą również wspólne dla wszystkich kultur problemy egzystencjalne. Dotyczą one przede wszystkim poszukiwania wewnętrznego sensu i zewnętrznej niezależności. Dlatego, szukając odpowiedzi na pytanie: „Czym jest dla nas ojczyzna?”, warto zaglądnąć do katalogu odpowiedzi artystycznych. Wystawa „Ojczyzna w sztuce” zamierza zebrać i przedstawić najciekawsze rozwiązania.

wystawa czynna 27 kwietnia - 30 września 2018
bilet normalny - 14,00 zł

PIĘKNA NIEPODLEGŁA

Muzeum Armii Krajowej
ul. Wita Stwosza 12

Na wystawie zaprezentowane są sylwetki bardziej i mniej znanych uczestniczek obu konspiracji niepodległościowych, a także kobiet aktywnych na innych polach, nie mniej ważnych dla budowy niepodległego kraju – artystek, pionierek, polityków i działaczek społecznych. Wśród nich znajdą się m. in. Aleksandra Zagórska – komendantka Ochotniczej Legii Kobiet, Wanda Gertz – legionistka i komendantka „Dysku”, Stanisława Paleolog – działaczka niepodległościowa i komisarz policji, Maria Chełmicka – komendantka POW w Lublinie, w dwudziestoleciu międzywojennym posłanka i senatorka, Olga Stawecka – żołnierz Legionów, a następnie siostra serafitka, Helena Bujwidówna-Jurgielewiczowa – obrończyni Lwowa i pierwsza kobieta-weterynarz.

Główna część wystawy zlokalizowana jest na poziomie +1. W wydzielonych przestrzeniach znajdują się tablice wprowadzające w tematykę wystawy, pamiątki po bohaterkach walk o niepodległość oraz przedmioty codziennego użytku, z których korzystały kobiety we wzmiankowanym okresie. Zwiedzający mają także okazję zajrzeć do garderoby elegantki-konspiratorki czy za parawan szpitala polowego. W przestrzeniach wystawy odtworzone zostały wnętrza mieszkania sprzed stu lat, którego centralną część stanowi klimatyczny salon z mnóstwem bibelotów.

wystawa czynna 9 marca - 31 grudnia 2018
bilet normalny - 14,00 zł

TITANIC. WYSTAWA

ul. Marii Konopnickiej 28

Na wystawie można poznać nie tylko tragiczną historię statku „Titanic” i jego pasażerów, ale także zanurzyć się w epokę końca XIX wieku, rewolucji technicznej i społecznej.

Wystawa „Titanic – prawdziwa historia” po raz pierwszy opuszcza kotwicę w Małopolsce, a konkretnie w Krakowie. Na całym świecie obejrzało ją ponad trzy miliony osób! Tragiczna historia dziewiczego rejsu do dziś rozpala wyobraźnię. Jak to się stało, że praktycznie niezatapialny parowiec poszedł na dno podczas swojej pierwszej żeglugi?

Amerykańscy naukowcy wraz z uniwersytetami współpracowali przy stworzeniu tej wystawy. W projekcie uczestniczyło także kilka światowych muzeów i prywatnych kolekcjonerów. Umożliwiło to stworzenie unikalnej kolekcji, łączącej artefakty, zrekonstruowane pomieszczenia i kalendarium historyczne. To kompletny przegląd historii końca wieku.

wystawa czynna 6 lutego - 30 czerwca 2018
bilet normalny - 50,00 zł (poniedziałek-piątek), 60,00 zł (sobota-niedziela-święta)

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz