„Javier Mascherano. Kapitan bez opaski” – J. Mascherano, N. Miguelez – recenzja


Gra w Barcelonie i reprezentacji Argentyny dla wielu piłkarzy byłaby spełnieniem marzeń. Dla Javiera Mascherano stanowiła nie tylko nagrodę, ale też duże wyzwanie, któremu musiał każdego dnia sprostać. Jego autobiografia pokazuje, jak doszedł do sukcesu, a jednocześnie każe się zastanowić, czy piłkarz nie powinien w przyszłości próbować sił jako trener mentalny.

Fanom futbolu Javiera Mascherano nie trzeba przedstawiać. To piłkarski weteran, obecnie zawodnik chińskiego Hebei China Fortune. Ma za sobą wieloletnią grę w Europie. Zaliczył epizod w West Hamie, a bardzo ważną postacią był w Liverpoolu i Barcelonie. Gra w klubach to jednak tylko połowa kariery. Rozegrał ponad 140 spotkań w reprezentacji Argentyny, grał w finałach Copa America i mistrzostw świata. Niepowodzenia w większych imprezach odbił sobie na igrzyskach olimpijskich, gdzie razem z Albicelestes wygrali w Atenach w 2004 r. i Pekinie w 2008. Z czystym sumieniem Mascherano można nazwać jednym z najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii argentyńskiego futbolu.

To, co od razu rzuca się w oczy, kiedy czytelnik weźmie książkę do ręki, to niecodzienny podział treści, na który wskazują już same tytuły rozdziałów. Autorzy, zachowując całą chronologię wydarzeń, postanowili wykorzystać poszczególne etapy kariery, do tłumaczenia ważnych kwestii w życiu Mascherano. W rozdziałach odnaleźć można krótkie podprowadzenie pod najważniejsze wypowiedzi, same wypowiedzi, a także wyodrębnienie krótkich ich fragmentów, kluczowych słów Argentyńczyka. Czytelnicy, którzy mieli wcześniej do czynienia z książkami skupionymi na treningu mentalnym, mogą mieć małe déjà vu.

I właśnie ten momentami mentorski wymiar książki jest pierwszym, co odróżnia ją od typowej autobiografii. Mascherano i Miguelez przyjmując taki, a nie inny kształt całej publikacji, zdecydowali się wykorzystać charyzmę i cechy lidera tego pierwszego. Sam zabieg jest ciekawy, ale ma pewne wady. Ci, którzy nie lubią lektur o takim charakterze, mogą mieć problemy z przeczytaniem całej pozycji od A do Z mimo ciekawych opowieści, które przytacza Argentyńczyk.

A trzeba przyznać, że tych nie brakuje. Były piłkarz m.in. Liverpoolu i Barcelony prowadzi czytelników od dzieciństwa, do momentu, w którym staje się ważnym ogniwem hiszpańskiego potentata. Opowiada o ciekawostkach z szatni, o tym, jak na transfer do Liverpoolu namawiał go Rafa Benitez, a także jak wyglądają jego relacje z Lionelem Messim. Schematy podejmowania decyzji w konkretnych momentach z pewnością będą inspiracją dla wielu początkujących sportowców, którzy szukają wzorców. Mascherano jest bowiem profesjonalistą w każdym calu.

Wstęp napisał Messi, a posłowie Tomasz Ćwiąkała z Eleven Sports. I chociaż taka jest kolejność informacji na okładce, to pod względem wartości, powinno się ją odwrócić. Redaktor Ćwiąkała w bardzo ciekawy sposób kreśli portret Argentyńczyka. Na szczególną uwagę zasługuje to, w jaki sposób pisze o pewnym dramacie, z którym piłkarz Barcelony bardzo długo się borykał, a z którego wyleczył się bez pomocy terapeuty. Budowanie klimatu, wyczucie i panowanie nad kompozycją – tak można scharakteryzować to posłowie.

Wadą książki jest niemal nieskazitelny wizerunek Barcelony, który rzuca się w oczy w czasie lektury fragmentów na temat tego klubu. Trudno dopatrzyć się w wypowiedziach Mascherano jakichkolwiek wad w działaniu wielokrotnego mistrza Hiszpanii, na którym skupia się duża część książki.

Mimo pewnych minusów, Javier Mascherano. Kapitan bez opaski jest książką wartą lektury. Dużo faktów z życia nie tylko samego Argentyńczyka, ale też kolegów z szatni, na pewno zainteresują fanów piłki nożnej. Ci, którym futbol jest obcy, mogą spojrzeć na historię tego sportowca z innej perspektywy – człowieka, któremu się udało, a następnie sprawdzić, jak to zrobił.

Plus minus:

Na plus:

+ niecodzienny pomysł na poszczególne rozdziały

+ przemyślana kompozycja książki

+ ciekawości z życia Mascherano i drużyn, w których grał

+ duża dawka inspiracji nie tylko dla sportowców

+ posłowie Tomasza Ćwiąkały

Na minus:

- zabiegi znane z książek o treningu mentalnym

- „laurka” Barcelony

 

Tytuł: Javier Mascherano. Kapitan bez opaski

Autorzy: Javier Mascherano, Nicolas Miguelez

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8129-098-2

Liczba stron: 288

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 7.5/10

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak
Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz