Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (25-31 maja 2018)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy czwartek o 19.00 zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

Piątek

Piękny umysł (Stopklatka, 20.00)

Princeton, 1947 r. Matematyczny geniusz John Nash (Russell Crowe) rozpoczyna studia na prestiżowej uczelni. Atmosfera rywalizacji jest tu wszechobecna. Nashowi bardzo zależy na osiągnięciu spektakularnego sukcesu, który docenią jego koledzy. Podczas wieczoru w barze, obserwując konkurujących o względy młodych kobiet studentów, doznaje olśnienia i dokonuje odkrycia w dziedzinie teorii gier. Myśl ta rewolucjonizuje współczesną ekonomię i doprowadza do podważenia doktryny Adama Smitha. Dla młodego badacza nastają czasy dobrobytu - jest szanowany w środowisku, otrzymuje dobrze płatną posadę, a wkrótce poznaje swoją przyszłą żonę Alicię (Jennifer Connelly). Tymczasem trwa zimna wojna, a kraj ogarnia zjawisko maccartyzmu. Nash jest przekonany, że naukowcy powinni w tych trudnych czasach pomagać swojemu narodowi. Jest więc zachwycony, gdy kontakt nawiązuje z nim Parcher (Ed Harris), agent wywiadu wojskowego, który żąda, aby Nash pomógł rozwikłać komunistyczny spisek. Tymczasem wyobraźnia Johna przestaje normalnie funkcjonować. Wkrótce okazuje się, że cierpi on na schizofrenię. Dla naukowca i jego żony rozpoczyna się trudny czas walki z chorobą. Uniemożliwia ona badaczowi i jego rodzinie normalną egzystencję. Po latach Nash wraca do pracy naukowej i wykładów. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie ekonomii otrzymuje Nagrodę Nobla. Na faktach.

Sobota

Tora! Tora! Tora! (TNT, 18.05)

Film obejmuje wydarzenia od września 1939 roku, kiedy to admirał Isoroku Yamamoto (Sô Yamamura) objął dowództwo japońskiej floty wojennej, do 7 grudnia 1941 roku - dnia, w którym zaszyfrowany sygnał „Tora! Tora! Tora!” rozpoczął japoński atak na Pearl Harbor, amerykańską bazę marynarki i lotnictwa na Hawajach. Obraz dokładnie pokazuje przygotowania Japończyków do spektakularnego ataku i reakcję władz Stanów Zjednoczonych na ostrzeżenia wywiadu. Przedstawiciele amerykańskich władz zignorowali wiadomości, które docierały do nich od tajnych informatorów. Admirał Yamamoto początkowo był przeciwny wojnie z USA. Jednak wobec ambicji uczynienia swojego kraju dominującą potęgą Azji konfrontacja ze Stanami Zjednoczonymi stała się nieunikniona. Admirał opracował szczegółowy plan ataku na amerykańską bazę wojskową. Zniszczenie Pearl Harbor miało sparaliżować flotę i lotnictwo USA... Adaptacja prozy Ladislasa Faraga. Obraz przybliża kulisy działań Amerykanów i Japończyków, z rozmachem prezentując sekwencje ataku na Pearl Harbor. Zrealizowany w 197O roku film otrzymał Oscara za efekty specjalne a, choć obecnie kino dysponuje nowocześniejszą techniką, sceny batalistyczne zapierają dech w piersiach.

Niedziela

Krew i chwała (TVP, 21.50)

Afrykanerski żołnierz, który brał udział w krwawych walkach przeciwko brytyjskim kolonizatorom, wraca w rodzinne strony. Tam z przerażeniem odkrywa, że z jego domu pozostały jedynie zgliszcza, a jego najbliżsi trafili do obozu. Jego żona ginie, a próba uwolnienia małego synka kończy się tragicznie. Zrozpaczony żołnierz wpada w ręce Brytyjczyków. Wraz z grupą powstańców zostaje przewieziony do obozu jenieckiego na wyspie, gdzie rządzi okrutny pułkownik Swannell (Grant Swanby). Oparty na autentycznych wydarzeniach dramat wojenny, którego akcja rozgrywa się w Afryce Południowej podczas drugiej wojny burskiej.

Poniedziałek

Ocalony (Polsat, 20.10)

Afganistan, czerwiec 2005 roku. Trwa polowanie na jednego z najgroźniejszych przywódców talibów, Ahmada Shaha (Yousuf Azami). Terrorysta jest odpowiedzialny za śmierć kilkunastu żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej. W ramach operacji „Red Wings” czterej amerykańscy komandosi z elitarnej jednostki Navy SEALs: dowódca Mike Murphy (Taylor Kitsch), snajperzy Marcus Luttrell (Mark Wahlberg) i Matt Axelson (Ben Foster) oraz spec od łączności Danny Dietz (Emile Hirsch) zostają zrzuceni na afgańsko-pakistańskim pograniczu. Żołnierze lądują na terytorium wroga i rozpoczynają misję zwiadowczą. Ich zadaniem jest namierzenie Shaha. Niestety, wydani przez okoliczną ludność, trafiają w pułapkę i muszą odeprzeć atak kilkadziesiąt razy liczniejszej grupy talibów. Żołnierze staczają pełną poświęcenia walkę nie tylko z wrogiem i upływającym czasem, ale i coraz większym wycieńczeniem. Gdy koledzy Marcusa Luttrella giną podczas niebezpiecznej akcji, on, choć skrajnie wyczerpany i poważnie ranny, zrobi wszystko, by ujść napastnikom. Ratunek nadchodzi z najmniej oczekiwanej strony... Film otrzymał nominacje do Oscara za najlepszy dźwięk i najlepszy montaż dźwięku.

Wtorek

Reformacja (HBO, 23.00)

Marcin Luter (Maximilian Brückner) wychował się na niemieckiej wsi. 17 lipca 1505 roku mężczyzna wstąpił do zakonu augustianów, gdzie studiował Pismo Święte. Młody zakonnik szybko zaczął dostrzegać nieprawidłowości w Kościele. Do pierwszego otwartego sporu z Kościołem katolickim dały Lutrowi powód odpusty. Mający coraz więcej zastrzeżeń do działania Stolicy Piotrowej ksiądz 31 października 1517 roku ogłosił swoich 95 tez, umieszczając je na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze. Wierzył, że dzięki nim uda mu się zreformować Kościół. Barwny portret charyzmatycznego szesnastowiecznego myśliciela, który doprowadził do reformacji i podziału w Kościele katolickim. Luter stworzył doktrynę teologiczną, która opiera się na czterech zasadach: tylko Pismo, tylko Chrystus, wiara i łaska. W głównych rolach występują Maximilian Brückner (Hanami - Kwiat wiśni), Jan Krauter (Grzimek), Johannes Klaussner (Rozdarte serce), Joachim Król (Biegnij, Lona, biegnij) oraz Armin Rohde (Miłość z przedszkola). Obraz w reżyserii zdobywcy Nagrody Młodych na MFF w Locarno Uwego Jansona (Verfolgte Wege) pokazuje Marcina Lutra jako człowieka z krwi i kości i stanowi doskonałe podsumowanie tegorocznych obchodów 500-lecia opublikowania w Wittenberdze 95 tez.

Środa

Aleksander (Puls, 20.00)

Losy wybitnego wodza Aleksandra Wielkiego (Colin Farrell) obdarzonego siłą i genialnym strategicznym zmysłem. Film rozpoczyna się opowieścią starego Ptolemeusza (Anthony Hopkins) o swoim towarzyszu, wielkim Macedończyku. Od najmłodszych lat Aleksander przygotowywany był na to, że kiedyś zostanie władcą. Rok 331 p.n.e. Oddziały Aleksandra Wielkiego, syna króla Filipa II (Val Kilmer) i ambitnej Olimpias (Angelina Jolie) oraz wychowanka Arystotelesa (Christopher Plummer), szykują się do walki z Persami pod Gaugamelą. Wódz zagrzewa swoją armię do boju. Wszyscy dostrzegają jednak liczebną przewagę wojsk wroga - perskiego króla Dariusza (Raz Degan). Bitwa, która ma się wkrótce odbyć, przesądzi o tym, czy Aleksander przejdzie do historii jako jeden z największych zdobywców w dziejach świata, czy ulegnie potędze perskiego imperium. Efektowny film kostiumowy, w którym na uwagę przede wszystkim zasługują zachwycająca scenografia i świetne zdjęcia Rodrigo Priety. Operator otrzymał za „Aleksandra” Srebrną Żabę na festiwalu Camerimage w Łodzi. Reżyser Oliver Stone i aktorzy nie zostali przychylnie ocenieni przez krytyków, czego dowodem jest deszcz nominacji do Złotych Malin. Opinii tej nie podzielali widzowie, którzy szczelnie wypełniali sale kinowe.

Czwartek

Ostatnia zima wojny (TV6, 14.30)

Zima 1945 roku, druga wojna światowa zbliża się do końca. Trzynastoletni Michiel (Martijn Lakemeier), mieszkający wraz z rodziną na okupowanej przez nazistów holenderskiej prowincji, znajduje w lesie rannego angielskiego pilota Jacka (Jamie Campbell Bower). Chłopak postanawia pomóc mężczyźnie i przetransportować go do pobliskiego miasteczka, gdzie będzie można mu udzielić pomocy medycznej. Do udziału w akcji namawia swoją siostrę Ericę (Melody Klaver) i wuja Ooma Bena (Yorick van Wageningen). Niebawem jednak okazuje się, że wyobrażenia Michiela o konspiracji mają się nijak do prawdziwych realiów wojny... Poruszający dramat na motywach autobiograficznej powieści Jana Terlouwa. Film otrzymał m.in. trzy statuetki Złotego Cielca, najważniejszej filmowej nagrody w Holandii, trzy Nagrody Rembrandta i nominację do Satelity w kategorii najlepszy film zagraniczny. Odtwórca roli Michiela Martijn Lakemeier został za nią wyróżniony Nagrodą Rembrandta i Złotym Cielcem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz