Pogromcy Enigmy, BohaterON – włącz historię! oraz Światełko dla Czerwca 56 to Wydarzenia Historyczne Roku 2017


Wystawa „Pogromcy Enigmy„, wydarzenie BohaterON – włącz historię! oraz Akcja edukacyjna ”Światełko dla Czerwca’56” to Wydarzenia Historyczne Roku 2017! Projekty te zyskały najwięcej głosów internautów, którzy wzięli udział w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 30 maja 2018 roku w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.

Finałowa gala Plebiscytu / fot. Mariusz Bodnar

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreślił podczas gali, że plebiscyt to przedsięwzięcie, które ma „przypominać o najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych wydarzeniach poprzedniego roku„. ”To jest też ważny konkurs, dlatego że ostateczny głos mają internauci. Najpierw jurorzy wybierają najciekawsze merytorycznie projekty, a potem ostateczny ruch należy do internautów. Tu, oprócz jakości projektów, które są nagradzane, liczy się zdolność mobilizacji swojego środowiska przez szefów instytucji kultury, stowarzyszeń, przez inicjatorów rozmaitych, bardzo często wspaniałych inicjatyw lokalnych”  – wyjaśnił.

Obecny podczas gali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przypomniał, że finał plebiscytu zbiegł się w czasie z podpisaniem umowy na budowę siedziby Muzeum Historii Polski. „To jest faktycznie dzień bardzo piękny. Cieszę się, że jest połączony właśnie z finałem tej nagrody, która ma wymiar obywatelski, oddolny, aktywności, pomysłów, które nie instytucje fundują, tylko Polacy. Obywatele wymyślają różne akcje, różne działania, różne wydarzenia, a wspaniałe Muzeum Historii Polski to właśnie instytucja, która już przecież od kilkunastu lat działa, a za trzy lata będzie miała już także swój gmach, ale działa bardzo dobrze, prężnie, za co dziękujemy” – powiedział.

W imieniu prezydenta RP podziękowania dla uczestników i organizatorów przedsięwzięcia przekazał doradca prezydenta Tadeusz Deszkiewicz. „Od początku prezydentury Andrzeja Dudy takie słowa, jak: historia, tradycja, tożsamość narodowa, dziedzictwo pełnią ogromną rolę. Świadczą o tym liczne wydarzenia, które odbywają się w siedzibach prezydenta RP, debaty historyczne, wystawy, chociażby „Stulecie awangardy”, czy takie wydarzenie, jakie miało miejsce wczoraj, mianowicie oddanie do publicznego użytku historycznej czcionki Brygada 1918” − zwrócił uwagę.

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie„, „Wystawa„ oraz ”Edukacja i multimedia”.
W głosowaniu oddano blisko 9 tysięcy głosów.

Najwięcej głosów w kategorii „Wystawa” otrzymała ekspozycja czasowa „Pogromcy Enigmy”, której organizatorem był Urząd Miasta Poznania, to interaktywna wystawa upamiętniająca poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Mieści się ona
w tzw. Szyfrokontenerze, przypominającym kształtem obudowę maszyny szyfrującej z uchylonym wiekiem.

W kategorii „Wydarzenie” za najważniejsze w 2017 roku uznano akcję BohaterON – włącz historię!, zorganizowaną przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria, to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Jej organizatorzy za cel postawili sobie udział
w tworzeniu wspólnoty pamiętającej o polskich bohaterach nie tylko podczas rocznic, ale przez cały rok, doceniającej ich zasługi i pozostającej z nimi w kontakcie. 

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów internautów uzyskała Akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca’56”, która jest projektem Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 angażującym dzieci i młodzież szkolną w upamiętnianie osób związanych z wydarzeniami, które rozgrywały się 28 czerwca 1956 roku  w Poznaniu. Akcje zainaugurowano, aby przybliżyć młodemu pokoleniu Powstanie Poznańskie 1956 i jego bohaterów. Zgodnie z założeniami akcji w wybrane dni uczestnicy udają się na groby, sprzątają je i zapalają na nich znicz opatrzony logo akcji.

Poniżej pozostałe projekty, które Komisja Konkursowa w składzie: Lena Dąbkowska-Cichocka (Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (historia.org.pl), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), prof. Wojciech Roszkowski (Polska Akademia Nauk), Mariusz Staniszewski (Polskie Radio), wyróżniła w Plebiscycie WHR:

KATEGORIA „WYDARZENIE”

 • Find Your Kościuszko – Rok Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych (Organizator: Ambasada RP w Waszyngtonie)
 • Projekt WYSPIAŃSKI (Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie)
 • Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach: Wydawnictwo DVD oraz Wystawa o kulisach powstawania niezwykłego cyklu filmów edukacyjnych (Organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)
 • 100 lat awangardy w Polsce - Rok Awangardy w Muzeum Sztuki w Łodzi (Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi)

KATEGORIA „WYSTAWA”

 • #DZIEDZICTWO (Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie)
 • Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości - nowa wystawa stała (Organizator: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)
 • Otwarcie Thesaurus Cracoviensis (Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
 • Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym (Organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie)

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”

 • Baza świadectw ZapisyTerroru.pl/ChroniclesofTerror.pl (Organizator: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)
 • „LITWA I POLSKA – NA WSPÓLNEJ DRODZE. MIEJSCA I LUDZIE, KTÓRZY NAS ŁĄCZĄ” (Organizator: Instytut Polski w Wilnie)
 • EDUKACJA NA PLANIE FILMOWYM. Historyczno-filmowa przestrzeń multimedialna i pakiety edukacyjne dla szkół (Organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)
 • NUTY DLA OJCZYZNY - projekt edukacyjno-artystyczny (Organizator: Muzeum Polskiej Piosenki
  w Opolu)

Podczas uroczystego zakończenia wręczono trzy nagrody główne – statuetki wykonane przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz dyplomy dla wszystkich finalistów.

Wśród gości gali obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, muzeów oraz wszyscy autorzy nominowanych projektów z całej Polski.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz