„Cortex” – recenzja gry


Hitowa gra, która porwała tłumy, bo może w nią grać niemal każdy. Proste zasady i masa frajdy, to tylko kilka plusów słynnego Cortexa.

Coraz częściej pojawiają się na rynku gry, które nie tylko bawią, ale także niosą za sobą wartość edukacyjną. To bardzo ważne, szczególnie dla dzieci i młodzieży, ponieważ niejako od niechcenia rozwijają się najróżniejsze umiejętności, a czas spędzany jest miło w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Właśnie do takich gier zalicza się Cortex, który został okrzyknięty „Zabawką Roku 2017” i do dziś sprzedaje się naprawdę świetnie.

Otrzymując recenzowaną grę dostaliśmy małe, niepozorne pudełeczko. Co może być w środku? Ciekawość była spora, szczególnie biorąc pod uwagę opinie internautów, którzy tą grą się zachwycają. Po rozpakowaniu okazało się, że składa się ona z 90 kart i kilku puzzli, z których można ułożyć mózg. No cóż, w dalszym ciągu całość wyglądała naprawdę niepozornie.

 

Gra „Cortex”, prezentacja zawartości / fot. Klaudia Kobylańska

Zasady gry są proste i łatwe do zrozumienia nawet dla dzieci. Może w niej uczestniczyć od 2 do 6 graczy i przypuszczamy, że im więcej graczy, tym większa frajda, ale spokojnie można zagrać też w dwie osoby i nieźle się bawić. Ok, więc na czym właściwie polega Cortex? Gracze odsłaniają kolejno karty ułożone w stos, a ich zadaniem jest jak najszybsze rozwiązanie zadania z ośmiu kategorii: pamięć, kolor, labirynt, koordynacja, para, częstotliwość, rozumowanie, wyzwanie – każda z nich ćwiczy konkretną część mózgu. Ta osoba, która jako pierwsza udzieli prawidłowej odpowiedzi, otrzymuje kartę. Gdy uzbiera dwie karty z tej samej kategorii, może je wymienić na jeden element układanki mózgu. Wygrywa osoba, która pierwsza ułoży swoje puzzle.

Zadania z kart są na ogół dość łatwe, ale wymagają od graczy skupienia, spostrzegawczości, intensywnego myślenia i szybkich reakcji, w związku z czym łatwo się pomylić i udzielić błędnej odpowiedzi. A ponieważ karty są do siebie podobne, ciężko jest nauczyć się ich na pamięć, można więc grać naprawdę wiele razy, nie tracąc przy tym dobrej zabawy – za każdym razem można się zaskoczyć. Jednymi z ciekawszych kart są karty wyzwania, które pozwalają na otrzymanie elementu mózgu bez konieczności zbierania pary. Karty te posiadają wytłoczone wzory, gracze oglądają je na początku przez krótki czas, a w trakcie rozgrywki, po wylosowaniu jednej z nich muszą (nie podglądając!) za pomocą dotyku odgadnąć, co ona przedstawia. To naprawdę rozwija wyobraźnię!

Gra „Cortex”, prezentacja zawartości / fot. Klaudia Kobylańska

Cortex jest fantastyczną grą dla całej rodziny, przeznaczona jest dla osób powyżej 8 roku życia, więc spokojnie możecie grać w nią ze swoimi dziećmi, bez górnych ograniczeń wiekowych. Gwarantujemy, że wszyscy będziecie się świetnie bawić, nie tylko w gronie rodziny, ale spokojnie możecie zabrać ją także na imprezę, bo rywalizacja i konieczność szybkich reakcji są naprawdę zabawne. Z resztą wszyscy dobrze wiedzą, że z pewnych zabaw wcale się nie wyrasta.

Za grą przemawiają także łatwe zasady, a także jej kompaktowość – możecie zabrać ją w każdą podróż, bo nie zajmuje dużo miejsca, a rozłożyć można ją w zasadzie wszędzie, bo nie zawiera planszy, kostek itd. Jeśli więc szukacie gry, którą można mieć przy sobie na wypadek nudy i która przy okazji wcale nie jest droga, postawcie na Cortex, a na pewno się nie zawiedziecie.

 

Gra „Cortex”, prezentacja zawartości / fot. Klaudia Kobylańska

Zawartość pudełka:

  • 90 kart (74 karty testów, 6 kart wyzwań, 10 kart faktur z wytłoczeniami)
  • 6 układanek z obrazkiem mózgu (razem 24 części)
  • Instrukcja

 

Plus/minus:

Na plus:

+ łatwe zasady

+ ładne wykonanie

+ wartość edukacyjna

+ mały rozmiar

+ gra niemal bez ograniczeń wiekowych

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Cortex
Wydawca: Rebel.pl
Liczba graczy: 2-6 osób
Wiek: od 8 lat
Czas gry: ok. 15 minut
Cena: 59,95 zł
Ocena recenzenta: 9/10

 

Grę do recenzji dostarczył Rebel.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz