„Towarzysz Hemingway. Pisarz, żeglarz, żołnierz, szpieg” – N. Reynolds – recenzja


Wszyscy, którym Ernest Hemingway kojarzył się przede wszystkim z wybitną literaturą, po lekturze książki Nicholasa Reynoldsa zmienią zdanie. Prawdopodobnie, tak jak sam autor książki, będą w szoku, kiedy dowiedzą się nie tylko jak doszło do współpracy z Sowietami, lecz także, w jaki sposób potoczyły się później losy słynnego Amerykanina.

Autor rozpoczął opowieść w momencie, gdy Hemingway zaczął w pewien sposób tracić wiarę w kapitalizm i demokrację, co było przyczyną późniejszej kolaboracji z ZSRR. Reynolds notuje, że Związek Radziecki zauważył jego krytyczny artykuł na temat śmierci weteranów w Key West, który uderzał m.in. we władze Stanów Zjednoczonych. Dalsze losy tylko utwierdzały pisarza w przekonaniu, że lewica może mieć trochę racji. Reynolds w wyczerpujący i ciekawy sposób przedstawił zaledwie część życia Hemingwaya. W pewnym momencie lektury czytelnicy mogą być zaskoczeni, że nie czytają klasycznej biografii pisarza, a jedynie opowieść o długim fragmencie jego żywota.

Autorowi nie można też zarzucić braku dobrego rozeznania w temacie. Kiedy spojrzy się na liczbę przypisów czy też bibliografię, można odczuć, że Reynolds zrobił wszystko, co tylko mógł, żeby cała pozycja była kompletna. Książka została zaplanowana od A do Z, uwzględniając wszystkie wątki głównej historii.

Nie jest to dzieło przeznaczone tylko dla pasjonatów historii. Z książki mogą skorzystać wszyscy, którzy mają ogólne pojęcie na temat II wojny światowej i lat zimnej wojny. Widać to m.in. na pierwszych stronach książki, gdzie autor wymienia i opisuje wszystkie postaci, które pojawiają się na jej łamach. Jeżeli ktoś nie skojarzy nazwiska w czasie lektury – może wrócić i to sprawdzić. Przy wprowadzaniu kolejnych wątków, np. wojny domowej w Hiszpanii, Reynolds krótko opisuje na czym polegał spór i kogo on dotyczył. Wszystko to robi przy użyciu prostego, a jednocześnie ciekawego języka, co od razu rzuca się w oczy i zachęca do lektury.

Towarzysz Hemingway. Pisarz, żeglarz, żołnierz, szpieg bynajmniej nie jest lekturą opartą tylko i wyłącznie na suchych faktach wyczytanych w dokumentach. To opowieść prowadzona w interesujący sposób, który zachęca do zgłębiania kolejnych losów słynnego pisarza. Autor wybiega daleko poza wątki polityczne, kreśląc także po części portret psychologiczny Hemingwaya. Reynolds bardzo dobrze pokazuje, jak doświadczenia wojenne wpłynęły na twórczość pisarza w ostatnich latach jego życia.

Dzięki solidnemu tłu historycznemu książka może być dobrym przewodnikiem po niektórych sporach II wojny światowej, a także w późniejszym okresie. Chociaż nakreślone są przeważnie te sytuacje, w których pośrednio lub bezpośrednio brał udział Hemingway, to i tak jest tego sporo. Można poczytać o takich postaciach jak generał Franco, poznać Aleksandra Orłowa, udać się do Azji i porozmawiać z Czang Kaj-szekiem i Czou En-lajem i wieloma innymi osobami z zarówno z jednej, jak i drugiej strony politycznego sporu.

Towarzysz Hemingway. Pisarz, żeglarz, żołnierz, szpieg to książka, w której wiele osób znajdzie coś dla siebie. Fani historii XX w., biografii, a wreszcie także samego pisarza, który najwidoczniej nie był do końca tą osobą, za którą go wszyscy brali. Choćby ze względu na ten ostatni argument, warto sięgnąć po tę pozycję.

 

Plus minus:

Na plus:

+ ciekawie poprowadzona opowieść

+ dużo faktów wplecionych w interesujące historie

+ spis postaci

+ ciekawa bibliografia

Na minus:

- podawanie niekiedy zbędnych informacji, co powoduje ich przesyt

- przypisy na końcu, nie bezpośrednio pod tekstem

 

Tytu

Tytuł oryginalny: Writer, Sailor, Soldier, Spy: Ernest Hemingway’s Secret Adventures: 1935–1961

Autor: Nicholas Reynolds

Tłumaczenie (z j. angielskiego): Zbigniew Kościuk

Wydawca: Bellona

Rok wydania: 2018

ISBN: 9788311152984

Liczba stron: 464

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz