Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznych „Odyseja historyczna” - zaproszenie


Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznych „Odyseja historyczna” to impreza cykliczna, której niepowtarzalna formuła oraz wyjątkowy klimat przyciągają dużą liczbę pasjonatów historii, rekonstruktorów, miłośników militariów oraz pojazdów zabytkowych, ale nie tylko.

Niezwykłość tego wydarzenia została doceniona w 2014 roku, kiedy to V Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznych Odyseja Historyczna Odsłona V został nominowany do plebiscytu portalu dobroni.pl na imprezę rekonstrukcyjną 2014 roku.  Odyseja Historyczna znalazła się w gronie 5 najlepszych Imprez rekonstrukcyjnych roku 2014 i została wyróżniona znakiem Primus Inter Pares tu cyt.: „za wspaniałą i niepodrabialną atmosferę zlotową„. Zlot jest miejscem spotkań pasjonatów historii tej dawnej i tej całkiem współczesnej, daje okazję członkom grup rekonstrukcyjnych lepiej poznać się nawzajem lub stanąć w szranki z przeciwnikami z innych epok, natomiast widzom umożliwia odbycie wyjątkowej podróży w czasie - od starożytności do czasów współczesnych. „Odyseja Historyczna„ kierowana jest do każdej osoby i każdego pokolenia. W dniach 20-22 lipca 2018 roku w Kutnie oraz Leszczynku odbędzie się już dziewiąta edycja pod nazwą ”IX Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznych Odyseja Historyczna Obraz IX”.  Udział w Zlocie zapowiedziało ponad 1200 rekonstruktorów.

Tegoroczną edycję poświęcamy tematom: 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Wojna obronna 1939.

Zostaną one zaprezentowane bądź w postaci wystaw czy dioram, bądź w postaci inscenizacji historycznych lub pokazów z udziałem sprzętu historycznego oraz komentarzem.  Odyseja Historyczna to nie tylko wojsko, wojowie, czołgi, artyleria i walka. W każdej edycji staramy się przedstawić coś czego wcześniej nie było. W tym roku będzie to rekonstrukcja straży pożarnej. Chcielibyśmy zaprezentować konną sikawkę 4-kołową z 1907 roku. Przyjedzie ona z Żabna razem z drużyną prezentującą się w strojach nawiązujących tematycznie do tych z epoki. To pojazd pamiętający jeszcze czasy zaboru pruskiego. Użycie tego sprzętu wymagało nie tylko siły fizycznej, ale przede wszystkim zgodnej współpracy całego zespołu. Pojazd jest sprawny i będzie go można zobaczyć w akcji. Kolejną nowością będzie replika polskiego wodnosamolotu Lublin prezentowana przez Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. W tym roku odbędzie się również drugi mecz retro piłki nożnej. Wieczorami będzie można zrelaksować się podczas koncerty zespołów Heavy Metal Way,The Jet-Sons Rockabilly Trio, The Freeborn Brothers oraz Pogo-Da.

Odyseja Historyczna jest zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków Miasta Kutno.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz