„Skandale angielskich dworów” – M. Rybarczyk – recenzja


Pełna humoru i dystansu historia angielskiej arystokracji, która w idealny sposób wytyka „royalsom” wszelkie wpadki, skandale i perwersyjne upodobania.

Sięgając po tę książkę, nie wiedziałam kompletnie, czego się spodziewać. Jeśli miałabym obstawiać, powiedziałabym, że całość poświęcona będzie Windsorom, tym znanym współcześnie, których na co dzień można oglądaćna ekranach telewizorów i okładkach kolorowych pism. Nic bardziej mylnego. Owszem, nie mogło ich w tej pozycji zabraknąć, Marek Rybarczyk sięga jednak znacznie głębiej i wyciąga na światło dzienne interesujące opowieści o władcach i arystokratach, którzy pławili się w luksusie kilka wieków temu. To naprawdę wciągająca przekrojówka!

Jeśli zdecydujecie się przeczytać Skandale angielskich dworów, na pewno nie będziecie się nudzić, bo nie ma w tej książce przydługich i nieciekawych historii. Jest za to cała masa fascynujących ciekawostek, które na nowo ukazują oblicze monarchii brytyjskiej – rodzina królewska i spokrewnieni z nimi diukowie czy hrabiowie wcale nie są tacy idealni, za jakich próbują uchodzić. Tak naprawdę mają sporo za uszami, co w zabawny, czasem ostry, ale jednak mimo wszystko wysmakowany sposób ukazuje autor.

Jak się okazuje, niemal w każdym pokoleniu królewskich rodów trafiał się ktoś, kto przynosił wstyd albo przynajmniej po cichu pozwalał sobie na niezbyt przystojne zachowania. Dewiacje seksualne, orgie, skandaliczne romanse, głośne rozwody, kontrowersyjne poglądy polityczne – w zasadzie niczego nie brakowało. Momentami aż trudno uwierzyć w to, że ludzie, których tak wielu podziwia, kiedy tylko znikają kamery zmieniają się nie do poznania. No właśnie, czy w to wszystko wierzyć? Oczywiście Rybarczyk świetnie przygotował się do napisania tej książki, co do tego nie mam wątpliwości, choć czasem wspomina niepotwierdzone plotki, co jednak sam często zaznacza. Wielu rzeczy po prostu nie jest pewnych, ale są tak pikantne i interesujące, że grzechem byłoby ich nie powtórzyć – szczególnie, że w każdej plotce jest podobno ziarno prawdy.

Czytając Skandale angielskich dworów, można odnieść wrażenie, że pomimo wyciągania brudów, autor książki lubi rodzinę królewską. Być może nie wszystkich jej członków, bo zdarza mu się być niezbyt obiektywnym, cechując niektóre postaci bardzo negatywnie (jak np. księcia Karola oraz jego małżonkę Camillę Parker-Bowles), ale darzy ją sympatią jako całość. Próbuje też przewidzieć przyszłość monarchii i prorokuje małą wojnę, która ma nastąpić po śmierci lub abdykacji królowej Elżbiety II. Wojna ta ma się rozegrać pomiędzy Karolem i jego żoną a dwoma „tandemami” uwielbianymi przez lud, czyli Williamem i Kate oraz Harrym i Meghan.

Nie ma co ukrywać, że książka ma szansę na popularność, szczególnie że się ukazała w tak idealnym czasie, w okolicy ślubu księcia Harry’ego i jego pięknej wybranki. Zresztą w samej książce autor podkreśla, że kiedy ją pisze, Meghan jest już narzeczoną księcia – być może fakt, że Skandale powstały właśnie w takim czasie, nie jest w ogóle przypadkiem. Jeśli jednak nawet książka ta była pisana naprędce, korzystając z dobrej okazji, to wcale się tego nie odczuwa.

Jeśli chodzi o warstwę językową, nie ma się do czego przyczepić. Można jednak znaleźć kilka błędów interpunkcyjnych, ale przechodzą one niemal niezauważalnie. Książka jest bardzo ładnie wydana, twarda okładka jest elegancka i przyciąga wzrok, a zamieszczone fotografie opisywanych w niej postaci zdecydowanie są dodatkowym atutem.

Podsumowując, Skandale angielskich dworów to pozycja bardzo ciekawa, a przy tym niezwykle lekka, dzięki czemu czyta się ją szybko i przyjemnie. Być może znajduje się w niej sporo plotek, ale jeśli potraktuje się ją jako typową lekturę popularnonaukową, którą można przeczytać do kawy lub herbaty, to na pewno spełni ona swoje zadanie. Czasem zaskoczy, rozbawi, może nawet zbulwersuje, z pewnością jednak nie zostanie zapomniana.

Plus minus

Na plus:

+ bardzo interesujący temat

+ duża liczba ciekawostek

+ lekka narracja

+ ładne wydanie

Na minus:

- brak

Metryczka

Tytuł: Skandale angielskich dworów

Autor: Marek Rybarczyk

Wydawca: Prószyński i S-ka

Rok wydania:2018

ISBN: 978-83-8123-125-1

Liczba stron: 304

Okładka: twarda

Cena: 38,00 zł

Ocena recenzenta:9,5/10

Korekta merytoryczna: Marcin Rozmarynowski
Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz