Królewska gra o tron. Profesjonalne walki rycerskie w Toruniu 2018


25 sierpnia w średniowiecznej twierdzy Władysława Jagiełły odbędzie ostatnia z wielkich imprez zaplanowanych na 2018 rok przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”. Będzie to „Królewska gra o tron” - niezwykłe widowisko, które obfitować ma w profesjonalne walki rycerskie, niecodzienne atrakcje, a także historyczne rozgrywki „żywych szachów” w których zmierzą się m.in. wicewojewoda kujawsko-pomorski i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 12:00 i zostało zaplanowane w taki sposób, by przyciągnąć zarówno rodziny z dziećmi, jak i pasjonatów. Całość można podzielić na trzy główne punkty programowe.

Nie zabraknie starć rycerskich, jednak tym razem (po raz pierwszy na fundacyjnym wydarzeniu) organizatorzy zapraszają także na wieczorną galę Profesjonalnych Walk Rycerskich. Będą to pełnokontaktowe pojedynki z bogatą oprawą i udziałem najlepszych rycerzy, w tym Krzysztofa Szateckiego - wicemistrza świata w kategorii miecz i tarcza federacji HMB.

„Królewska gra o tron” będzie miała wyjątkową otoczkę, z którą wiąże się główna atrakcja tej imprezy, a mianowicie niecodzienne, spektakularne rozgrywki szachowe. Będzie to powrót do „żywych szachów”, które w Polsce rozgrywano jeszcze przed drugą wojną światową. W rozgrywkach pionkami będą żywi ludzie ubrani w średniowieczne stroje i zbroje. „Żywe szachy” rozgrywać się będą w dwóch turach o godzinie 14:00 oraz 18:00. W pierwszej zmierzą się mistrzowie szachowi - Mateusz Brzeziński oraz Piotr Śnihur. W drugiej turze o tron zawalczą i pionkami pokierują goście specjalni wydarzenia - marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. To być może jedyna okazja, by zobaczyć na własne oczy te niezwykłe rozgrywki.

Na sąsiedniej polanie, z dala od szczęku mieczy i festynowego zgiełku, odbędzie się klasyczny turniej szachowy, na który przewidziano nagrody oraz puchary. Do udziału w turnieju szachowym wymagane są zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona. Zainteresowanych odsyłamy na stronę zgłoszeniową. Nagrody otrzymają również uczestnicy turnieju łuczniczego – ten rozpocznie się o 12:30.

Na dziedzińcu zamkowym odbędzie się całodzienny festyn historyczny utrzymany tematycznie w realiach średniowiecza. Obsługa w pieczałowicie odwzorowanych replikach strojów do samego wieczora będzie towarzyszyła gościom przy stanowiskach aktywnościowych (rzutowe, łucznicze i bezpiecznej broni), rozmaitych zabawach plebejskich, grach planszowych oraz przebieralni strojów historycznych czy stanowisku katowskim. Na zainteresowanych czekać będą warsztaty dawnych rzemiosł – krawiectwa, filcowania czy pracy z gliną. Przy zamkowej piaskownicy znajdą się doświadczone animatorki, które zapewnią dobrą zabawę najmłodszym uczestnikom wydarzenia, a także czuwać będą nad konkursem rysunkowym z atrakcyjnymi nagrodami. Czas pomiędzy rozgrywkami szachowymi umili koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Roderyk, który zacznie się o 16:30.

O 20:30 rozpocznie się ostatni punkt programu - pożegnalny, widowiskowy pokaz fireshow. Od 12:00 do 20:00 działać będzie darmowa przeprawa flisacza przez Wisłę z Bulwaru Filadelfijskiego na toruńskie lewobrzeże. „Królewska gra o tron” to doskonały pomysł na spędzenie wolnej soboty i aktywny wypoczynek tuż przed wieczornymi pokazami w ramach 10. edycji Bella Skyway Festival.

Wstęp i atrakcje: bezpłatnie.

Program:

12:00 – oficjalne rozpoczęcie

12:00 – 14:00 – turniej szachowy

12:30 - 13:30 - turniej łuczniczy

14:00 - 15:00 - pierwsza rozgrywka „żywych szachów” ( Mateusz Brzeziński vs Piotr Śnihur)

15:30 - 16:00 – pokaz walk rycerskich

16:30 - 17:30 - koncert zespołu Roderyk

18:00 - 19:00 - druga rozgrywka „żywych szachów” (marszałek Piotr Całbecki vs wicewojewoda Józef Ramlau)

20:00 – gala profesjonalnych walk rycerskich

20:30 - pokaz fireshow

Miejsce: Dybowska 10-14, 87-100 Toruń
Data i godzina: 25 sierpnia 2018 r.
Szczegóły: dybow-nieszawa.org.pl

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz