Bitwa o Wysoką. Rekonstrukcja 2018


Bojowe okrzyki kawalerzystów, warkot silników, ogłuszający huk strzałów z karabinów i unoszący się nad pobojowiskiem dym – takich wrażeń należy spodziewać się 1 września podczas historycznego widowiska Bitwa o Wysoką.

W pierwszych dniach września 1939 r. żołnierze z 10 Brygady Kawalerii płk. dypl. Stanisława Maczka wykazywali się nadludzkim bohaterstwem, stawiając czoła przeważającym siłom III Rzeszy. Zadaniem polskich żołnierzy było zatrzymanie rozpędzonej faszystowskiej machiny, pewnie prącej przez Polskę. Mając do dyspozycji znacznie skromniejsze uzbrojenie i będąc w defensywie, płk. Maczek wraz z podległymi mu wojskowymi i wspierani przez mieszkańców ziemi jordanowskiej robili wszystko, by osłabić brunatnego najeźdźcę.

O intensywności tych starć przekonać się będzie można naocznie. Dzięki historycznemu widowisku przygotowanemu przez Stowarzyszenie Kawaleria, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Źródło, Folwark Toporzysko, Urząd Gminy Jordanów i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie każdy zainteresowany obejrzy, jak przebiegały potyczki w miejscowości Wysoka. Zaangażowanie kawalerzystów gwarantuje najwyższą jakość widowiska: wiernie odwzorowane mundury i uzbrojenie, świetnie wyszkolone konie oraz sprzęt wojskowy: czołgi i samochody pancerne. Do tego trzymający w napięciu scenariusz, przygotowany przez historyków specjalizujących się w przebiegu kampanii wrześniowej.

To właśnie członkowie Stowarzyszenia Kawaleria oraz przedstawiciele Folwarku Toporzysko regularnie dbają o podtrzymywanie pamięci o lokalnych wydarzeniach historycznych i zajmują się upowszechnianiem polskich tradycji niepodległościowych wśród mieszkańców nie tylko powiatu suskiego, ale i całej Małopolski. Na wsparcie w tym niełatwym, ale bardzo potrzebnym zadaniu, mogą liczyć na wsparcie Urzędu Gminy Jordanów.

Zaplanowane na 14.30 historyczne widowisko Bitwa o Wysoką poprzedzi msza święta w kościele parafialnym w Wysokiej (godz. 12.00) oraz uroczystości patriotyczne na cmentarzu poległych (godz. 13.15).

W organizację wydarzenia zaangażowali się także Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Stowarzyszenie Historii Spytkowice.

Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Miejsce: Wysoka, gm. Jordanów
Data i godzina: 1 września 2018 r.
Szczegóły: facebook.com

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz