Amerykanie kupią dla Muzeum Historii Polski działająca maszynę Enigma


Do Muzeum Historii Polski trafi niemiecka maszyna szyfrująca Enigma. Zakup sprawnego egzemplarza, wykorzystywanego podczas II wojny światowej zostanie sfinansowany dzięki amerykańskiej firmie Prescient.

Dziś w Krakowie dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezes zarządu Prescient Satyen Patel podpisali w tej sprawie list intencyjny. Amerykańska firma branży technologicznej, oferująca w pełni zintegrowaną platformę do projektowania i konstrukcji budynków, wesprze finansowo zakup Enigmy.

Gen. Heinz Guderian (stoi) przyglądający się pracy Enigmy, maj 1940 r.

Egzemplarz, który trafi do warszawskiego muzeum został wyprodukowany na początku lat 30-tych. Zachował się z niemal kompletnym wyposażeniem. Maszyna była intensywnie wykorzystywana podczas II wojny światowej, znajdowała się na wyposażeniu armii niemieckiej.

To Polscy matematycy z Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego jako pierwsi złamali szyfr Enigmy. Dokonał tego Marian Rejewski, następnie pomagali mu Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ich kryptologiczna praca stała się fundamentem dla badań i sukcesów zespołu kryptologów skupionych wokół Alana Turinga. Z reguły wyłącznie Brytyjczykom przypisuje się złamanie kodu Enigmy, pomijając istotny wkład strony polskiej. Maszyna w Muzeum Historii Polski wszystkim zwiedzającym przypomni o sukcesie polskiej kryptologii.

Od lewej: prezes zarządu Prescient Satyen Patel, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro / fot. Wojciech Paduch

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 roku. Budowa siedziby i wystawy stałej, której otwarcie jest planowane na 2021 r., to obecnie największa inwestycja w polskiej kulturze. Gmach MHP, o powierzchni ponad 36 tys. m kw., mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. Park Niepodległości) i będzie jednym z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie. Według ostrożnych szacunków będzie odwiedzane przez co najmniej 500 tys. gości rocznie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz