DO WYGRANIA: Spowiedź polskiego kata


Nakładem Wydawnictwa Aktywa ukazała się książka Spowiedź polskiego kata. W naszym konkursie możecie wygrać egzemplarze tej ciekawej pozycji.

Zadania konkursowe

By mieć szansę na wygranie jednego egzemplarza książki Spowiedź polskiego kata należy w terminie do 24 września 2018 r. poprawnie odpowiedzieć na pytanie:

  1. Podaj tytuły książek, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Aktywa.
  2. Gdzie i kiedy wykonano w Polsce po raz ostatni karę śmierci? Podpowiedzi szukaj tutaj.

Odpowiedzi należy przesyłać na adres: konkursy@historia.org.pl. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się także z naszą polityką prywatności.

TUTAJ możesz zobaczyć wszystkie aktualnie trwające konkursy, które organizujemy. Natomiast wyniki opublikujemy na tej stronie.

Nagrody

Egzemplarz książki Spowiedź polskiego kata, która ukazała się nakładem wydawnictwa Aktywa.

O książce


Czy swoje białe rękawiczki, w których pan zabijał, wrzucił pan do trumny na piersi ofiary?

Tak pada potwierdzenie. To niepisana tradycja...

Kto by pomyślał, że kat do egzekucji zakłada białe rękawiczki? A jednak rytuały tego typu mają dać ułudę pomagającą uporać się z emocjami oczywiście symboliczną, zakopywaną w trumnie wraz ze zwłokami. Wspomnień tego typu nie da się jednak zupełnie pogrzebać i podobnie jak autor, i czytelnik poznający kata stale się z tą prawdą konfrontuje.

Tło książki Jerzego Andrzejczaka stanowi stosunek każdego z nas do kary śmierci. Poznajemy w niej bowiem nie tylko kata, ale też skazanych oczekujących na kostuchę. Książka wymusza przez to zadawanie sobie wielu pytań i bezpośrednio konfrontuje czytelnika z własnym stosunkiem do zabijania, robi to jednak w sposób uczciwy, acz atypowy. Niejako jak w sądzie, pozwala wysłuchać obu stron kogoś, jak się zdaje beznamiętnie i na zimno odbierającego życie oraz wielu sprawców zabójstw, którzy stracili panowanie nad sobą i rzeczywiście żałują swoich czynów. Czy można ich ze sobą porównywać? Czy uzasadnione zabijanie jest mniej amoralne niż przypadkowe, nieplanowane? Czy większość ma prawo decydować o życiu jednostki? Czy zabijając zabójców nie dajemy mimowolnie przyzwolenia na zabijanie, nie uczymy go młodego pokolenia? - Jarosław Stukan

Tytuł: Spowiedź polskiego kata
Autor: Jerzy Andrzejczak
Wydawnictwo: Aktywa
Liczba stron: 272
Oprawa: miękka
ISBN: 9788394652838
Data premiery: 2018
Cena: 49.90 zl


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

Zostaw własny komentarz