„Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata”– M.Cox– recenzja


Przez wiele lat określenie „taktyka” na Wyspach Brytyjskich kojarzyło się ze słowami kick and rush. Sytuacja stopniowo zaczęła się zmieniać wraz z ewolucją zasad gry w piłkę nożną. Prawdziwy boom taktyczny po drugiej stronie kanału La Manche nastąpił wraz z powstaniem najbardziej medialnej ligi świata– Premier League. Najwyższy czas przyjrzeć się dokładnie temu procesowi.

Na polskim rynku książek nakładem wydawnictwa Sine Qua Non ukazała się właśnie Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata. Jej autorem jest brytyjski dziennikarz Michael Cox, specjalizujący się głównie w taktycznych niuansach piłki nożnej.

Recenzowana pozycja opisuje 25-letnią historię Premier League z punktu widzenia rozwoju taktyki. Na wstępie autor zaznacza, że składająca się z dwudziestu pięciu rozdziałów książka jest ułożona bardziej tematycznie niż chronologicznie. Jest to stwierdzenie prawdziwe, lecz tylko częściowo, gdyż każdemu rozdziałowi odpowiada jeden temat, ale pokazany na przykładzie konkretnego sezonu, a te ułożone są chronologicznie – od samego startu ligi aż do kampanii 2015/16. Całość uzupełnia epilog, w którym autor zastanawia się nad losem angielskiej piłki po brexicie.

Niewątpliwym plusem recenzowanej publikacji jest zamieszczenie dość bogatej bibliografii. Trzeba od razu nadmienić, że większość z zamieszczonych tam pozycji nie doczekała się jeszcze tłumaczenia na język polski.Do walorów książki należy ponadto zaliczyć przystępny język, prostą, ale ciekawą szatę graficzną okładki oraz brak jakichkolwiek rażących błędów merytorycznych. Minusem jest natomiast brak wkładki ze zdjęciami.

Sama treść publikacji jest naprawdę bardzo ciekawa, a wszelkie zagadnienia opisywane są w czytelny i przejrzysty sposób. Chcąc skupić się na taktyce, autor nie mógł uciec od kluczowych spotkań najlepszych drużyn w danych sezonach. Dzięki temu czytelnik otrzymuje taktyczną historię ligi, okraszoną kronikarską relacją sezon po sezonie.

Fani piłki nożnej, a zwłaszcza Premier League, dzięki książce Coxa będą mogli odtworzyć sobie mecze, których byli świadkami, i spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy. Wiem co piszę, gdyż sam tego doświadczyłem. Czytając o meczu LFC–Chelsea Londyn, odtwarzałem w myślach jego przebieg, zwłaszcza fatalną pomyłkę kapitana The Reds Stevena Gerrarda.

Moim zdaniem książka jest rewelacyjna. Niestety poza wspomnianym wyżej minusem, odnoszącym się do braku wkładki zdjęciowej, muszę przyznać jeszcze jeden. Polskie wydanie w stosunku do angielskiego jest spóźnione o rok. Niby niedużo, ale w piłce nożnej sporo, gdyż w tym czasie minął kolejny sezon ligi, który zdominowało grające perfekcyjnie na własnym podwórku The Citizens Pepa Gaurdioli.

Okładka książki reklamuje Premier League jako najlepszą ligę świata. Z tym jestem gotów polemizować, jednak nie z faktem, że jest najbardziej medialna i widowiskowa. Liga, której mecze toczone są w niewiarygodnie szybkim tempie, ale też taka, która przyswajała sobie kontynentalne nowinki taktyczne dość opornie, przez co dość często w Lidze Mistrzów musiała oglądać plecy rywali z Primera Division, Serie A czy Bundesligi.

Podsumowując, mogę śmiało napisać, że recenzowaną książkę warto przeczytać, można z niej się dowiedzieć całkiem sporo. Polecam ją nie tylko fanom ligi angielskiej, lecz także wszystkim, którzy interesują się piłką nożną. Jak dla mnie to publikacja zasługująca na najwyższą ocenę i pomimo drobnych niedociągnięć, o których pisałem wyżej, taką jej przyznaję.

Plus minus:

Na plus:

+ podjęta tematyka

+ interesujące połączenie narracji chronologicznej i tematycznej

+ barwne opisy

+ ciekawa okładka

+ bogata bibliografia

Na minus:

- brak wkładki ze zdjęciami

 

Tytuł:Premier League. Historia taktyki w najlepszej piłkarskiej lidze świata

Tytuł oryginalny: The Mixer. The Story of Premier League Tactics, from Route one to False Nines

Autor: Michael Cox

Tłumaczenie (z jęz. angielskiego): Krzysztof Cieślik, Grzegorz Krzymianowski

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8129-219-1

Liczba stron: 496

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko
Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz