„Omen” – D. Seltzer – recenzja


Wydawnictwo Vesper zaskakuje nieustannie wznowieniami klasyków literatury. Teraz do wspaniale prezentującej się już kolekcji dołączył Omen autorstwa Davida Seltzera.

Banalnym będzie pytanie, któż o Omenie nie słyszał. Jednak jestem niemal pewna, że nawet jeżeli do tej pory nie czytaliście tej książki, to oglądaliście film, a przynajmniej taką produkcję kojarzycie. Głośny horror z 1976 r. jest już zupełną klasyką gatunku i choć od premiery minęło ponad 40 lat, wciąż budzi przerażenie. Wasza recenzentka, która jest ogromną fanką kina grozy oczywiście wszystkie części serii Omen obejrzała, ale do tej pory nie miała okazji sięgnąć po książkę. Na szczęście dzięki uprzejmości wydawnictwa Vesper (i nie mówię tu tylko o przesłaniu egzemplarza, ale o wydanie tej książki w ogóle) taka okazja nadeszła, tak więc z przyjemnością prezentuję Wam krótką recenzję budzącej dreszczyk powieści.

Omen to historia rodziny Thornów, która pomimo wielu prób nie może doczekać się upragnionego dziecka. Gdy wydaje się już, że wreszcie udało się sprowadzić na świat ukochanego potomka, dziecko umiera przy porodzie. Zbieg okoliczności (który okazuje się wcale nie być przypadkiem) sprawia, że w tym samym szpitalu i w tym samym czasie rodzi się inny chłopiec, którego matka szczęścia umiera po porodzie. Załamany Jeremy Thorn w tajemnicy przed żoną desperacko decyduje się przyjąć dziecko do siebie. Pierwsze lata upływają im niemal sielankowo: chłopiec, któremu dano na imię Damien jest piękny, zdrowy i bardzo inteligentny, matka jest zachwycona, a ojciec może spokojnie oddawać się swojej politycznej karierze. Niestety, z czasem na jaw zaczyna wychodzić fakt, że Damien nie jest zwykłym chłopcem, a jego pochodzenie jest znacznie bardziej piekielne niż mogłoby się wydawać…

Przyznam, że nie byłam pewna czy zaprezentowana powyżej historia mnie porwie – tak to już bywa, gdy najpierw obejrzy się film, a dopiero później przeczyta książkę. Jak się okazało, moje obawy były zupełnie niepotrzebne, gdyż powieść przeczytałam niemal jednym tchem i sięgałam po nią w każdej wolnej chwili, śledząc w skupieniu dalsze losy bohaterów. Zresztą nawet przed premierą filmu niewiele osób miało zapewne okazję do lektury Omenu, ponieważ książka ukazała się zaledwie 2 tygodnie przed filmem i była jedynie elementem jego promocji. Nie miałam o tym pojęcia, ale wyjaśnia to wierne oddanie książki w produkcji – a może odwrotnie? David Seltzer stworzył tę historię na potrzeby scenariusza i gdyby nie ten fakt, książka, która jest dziś klasykiem, zapewne nigdy by nie powstała. Całe szczęście, że stało się inaczej!

Choć czytając Omen nie ma co się doszukiwać wielkich różnic w stosunku do filmu, to osoby,

które znają tę historię z kinowej produkcji, czytając książkę mile się zaskoczą, poznając nieco szersze historie poszczególnych bohaterów. Znacznie lepiej oddano tu świat polityki i specyfikę pracy Thorna, inny wymiar nadano też takim postaciom jak diabelna opiekunka Damiena czy ksiądz Tassone.

Narracja w Omenie jest bardzo przyjemna i lekka, ale nie ujmuje to wcale utrzymującemu się napięciu i mrocznemu klimatowi. Seltzerowi trzeba oddać, że potrafi wprowadzić widza i czytelnika w atmosferę grozy, której zarówno jeden, jak i drugi oczekuje od tego gatunku. Fani horrorów z pewnością nie będą zawiedzeni.

Na słowa uznania zasługuje także wydawnictwo Vesper, które, jak już doskonale wiadomo, zawsze dopracowuje swoje książki co do jednego przecinka. Nie znalazłam błędów w tłumaczeniu, a i korekta wykonała swoje zadanie perfekcyjnie. To oczywiście nie koniec, bo recenzowana książka jest idealnie przygotowana także pod względem wizualnym – elegancka i pięknie wykonana, twarda oprawa, przepiękne ilustracje w środku i na dokładkę specjalnie przygotowana zakładka sprawiają, że po tę książkę po prostu chce się sięgnąć, a później patrzeć na nią, jak zdobi prywatną kolekcję. Nic dodać, nic ująć!

 

Plus minus:

Na plus:

+ trzymająca w napięciu historia

+ przepiękne wydanie

+ przyjemna narracja

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Omen

Tytuł oryginalny: Omen

Autor: David Seltzer

Tłumaczenie (z jęz. ang.): Lesław Haliński

Wydawca: Vesper

Rok wydania: 2018

ISBN: 9788377313152

Liczba stron: 248

Okładka: twarda

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Marcin Petrynko

Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz