„Atlético Madryt. Cholo Simeone i jego żołnierze” – L. Orłowski – recenzja


Kiedy na początku XXI w. Atletico Madryt zostało zdegradowane do Segunda División, zapewne mało komu przeszło przez myśl, że już za niecałe 15 lat, mniej sławny klub ze stolicy Hiszpanii będzie bił się o najważniejsze europejskie trofea, a w lidze stanie się postrachem dla swoich silniejszych rywali zza miedzy oraz z Katalonii. Jednak wkrótce tak właśnie się stało, a wszystko to za sprawą jednego człowieka.

Na rodzimym rynku książek sportowych ukazała się właśnie trzecia pozycja autorstwa Leszka Orłowskiego, dziennikarza tygodnika „Piłka Nożna” oraz komentatora ligi hiszpańskiej w stacji Canal Plus. Dwie poprzednie dotyczyły dwóch największych hiszpańskich klubów, tj. FC Barcelony i Realu Madryt. Tym razem autor wziął pod lupę Atlético Madryt - klub, który od kilku lat jest trzecią siłą La Liga.

Podobnie, jak w dwóch poprzednich dziełach, tak samo teraz L. Orłowski rozpoczyna swoją opowieść od początków XXI w., co pozwala na pokuszenie się o tezę, że cały tryptyk jest opisem historii trzech wymienionych wyżej klubów w obecnym stuleciu. Dzieje Los Colchoneros, z punktu widzenia kibiców tej drużyny, są najbardziej tragiczne, gdyż rozpoczynają się od spadku do niższej klasy rozgrywkowej.

Zespół wrócił do hiszpańskiej elity dość szybko, bo już po dwóch latach obecności na zapleczu. W 2003 r. doszło do kolejnego przełomowego wydarzenia w historii klubu. Stanowiska zrzekł się długoletni prezydent klubu z Madrytu - Jesús Gil, słynący z dość częstych zwolnień trenerów. Po nim stery w klubie przejął jego syn Miguel Ángel Gil Marín oraz najbliższy współpracownik Enrique Cerezo.

Od pierwszego sezonu po powrocie do elity, obaj panowie zaczęli snuć mocarstwowe wizje, z ich ambicji jednak nic nie wychodziło. Wydawanie milionowych kwot na transfery zawodników nijak nie przedkładało się na boiskowe wyniki. Winnych najczęściej szukano w szkoleniowcach. W XXI w. trenerów Atlético nie zwalniano z taką częstotliwością, jak w ubiegłym stuleciu, ale w latach 2003 - 2011 tylko dwóch pracowało więcej niż jeden sezon. Wszystko zmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pod koniec 2011 r. wraz z zatrudnieniem w roli pierwszego trenera Diego Simeone.

Książka Atlético Madryt. Cholo Simeone i jego żołnierze skupia się przede wszystkim na opisie losów klubu pod wodzą argentyńskiego trenera. Poświęcona jest temu cała część druga, składająca się z dziewięciu rozdziałów. Cześć pierwsza przedstawia losy Atlético przed przybyciem Simeone, a także przebieg jego dotychczasowej kariery trenerskiej. Całość uzupełnia dodatek, zarysowujący doktrynę trenerską Cholo oraz bibliografia. Jest ona jednak dość skromna. Zaletą książki jest kolorowa wkładka ze zdjęciami.

Recenzowana pozycja nie jest kronikarskim przedstawieniem losów Atlético Madryt sezon po sezonie, ale syntetycznym dziełem, w którym autor pokusił się o własne diagnozy - zastanawia się nad przyszłością klubu, charakteryzuje poszczególnych piłkarzy z czasów Simeone, a także przedstawia nastroje wśród kibiców. Dużym ułatwieniem dla czytelnika będzie prosty, ale za to barwny język. Książkę można przeczytać w klika godzin, ale też można zakończyć lekturę po kilkunastu stronach. Momentami staje się nużąca, a na lepszy odbiór nie wpływają powtórzenia pojedynczych wątków w różnych miejscach.

Najnowsza książka Leszka Orłowska jest pozycją, którą można polecić zarówno kibicom Atlético, fanom hiszpańskiej ligi, a także wszystkim zainteresowanym piłką nożną. Moim zdaniem jest to dzieło, które można na równi postawić z tym opisującym losy FC Barcelony, ale słabszym od barwnego opisu XXI-wiecznych losów Realu Madryt. Jest to jednak moja subiektywna ocena. Niniejszym polecam przeczytać cały tryptyk i wyrobić sobie własną opinię.

Plus minus:

Na plus:

+ wkładka ze zdjęciami

+ szata graficzna

+ przystępny język

+ duża wiedza autora

+ wyczerpanie tematu

Na minus:

- brak statystyk z poszczególnych sezonów

- momentami nudna poprzez powtórzenie niektórych wątków

 

Tytuł: Atlético Madryt. Cholo Simeone i jego żołnierze

Autor: Leszek Orłowski

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-8129-084-5

Liczba stron: 412

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz