Pożyczka kiedyś i dziś


Niektórych może to zaskoczyć, ale pożyczka to pojęcie, które funkcjonuje od zarania dziejów. Pojawiło się ono już w starożytności, gdzie jego idea była dokładnie taka jak w dzisiejszych czasach. Różnica miała swoje podstawy nie tylko w nazewnictwie, lecz także w sposobie dokonywania transakcji.

Pożyczanie w antyku a dziś

W dzisiejszych czasach mamy możliwość pożyczania pieniędzy od banków, instytucji pozabankowych czy nawet osób prywatnych. Istnieje niezliczona liczba dróg, które możemy obrać, aby zasilić nasz portfel. W starożytności system bankowy nie był tak rozwinięty, jak jest to dzisiaj. Możliwości były ograniczone do opcji pożyczania od bogatszych obywateli. Ze względu na podział klas, który istnieje od pradawnych dziejów, mniej zamożni byli wielokrotnie „skazani na łaskę” bogatszych ludzi. Pożyczali od nich konkretną sumę, którą byli zobowiązani spłacić w wyznaczonym terminie. Tak jak dziś pożyczkodawca wymaga opłacenia dodatkowych opłat w formie oprocentowania, tak w starożytności taki dodatek również był wliczany w koszty transakcji. Tym sposobem korzyści były dla obu stron - sytuacja materialna każdej z tych osób, na swój sposób poprawiała się. Jak widać, idea pożyczania nie zmieniła się po dziś dzień. Zmiany są jednak widoczne w sposobie pożyczania. W starożytności nie funkcjonowała znana nam gotówka, co miało znaczny wpływ na formę tej transakcji. Wykorzystywano ideę kredytu towarowego, dzięki czemu możliwe było uzyskanie pożądanego produktu. Jego spłata była rozłożona w czasie, dając dłużnikowi możliwość uzbierania wymaganej należności. Tak jak w dzisiejszych czasach, doliczano dodatkowe opłaty, aby osoba, która umożliwiła kredyt towarowy, także na tym zyskała. Aby upewnić się, że obie strony dotrzymają słowa, zawierana była oficjalna umowa. W przypadku niewywiązania się z niej, dłużnicy byli skazywani na niewolnictwo. Decydując się na pożyczanie, dana osoba musiała być tego pewna, albowiem jak jest to widoczne, dużo ryzykowała. Będąc skazanym na tak srogą karę, dłużnik był zobowiązany wykonywać określone zadania. W ten sposób regulował swój dług. Jeśli nie stosował się on do wytycznych, mógł być on skazany na wygnanie, a nawet śmierć.

Ewolucja idei pożyczania

Idea pożyczania zachowała swoje fundamenty na przestrzeni dziejów. Jednakże wiele czynników w tym procesie uległo zmianie. Pożyczka ewoluowała, dzięki czemu na chwilę obecną dostępnych jest jej wiele rodzajów.Aby ułatwić to zadanie, mogą skorzystać z porównywarek finansowych, gdzie mogą dobrać ofertę tak, aby w pełni odpowiadała ich potrzebom. Na Matchbanker.pl znaleźć można pożyczkę dla bezrobotnych, chwilówkę, pożyczkę społecznościową czy też na raty. Jest to serwis, z którego pomocą w prosty i szybki sposób rozpatrzymy nasze możliwości.

W dzisiejszych czasach do dokonania tej transakcji wystarczy nam nasz smartfon z połączeniem internetowym oraz dowód osobisty. Przy minimum formalności, pożądana suma pieniędzy może zasilić nasze konto nawet kilka minut od złożenia wniosku. Co więcej, istnieją także pożyczki, które mają zerowe oprocentowanie. Oznacza to, że spłacając należność w wyznaczonym terminie, nie będziemy obciążeni żadnymi dodatkowymi  opłatami. Oddamy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. W starożytności nie było to możliwe, jednakże idea pożyczania ewoluowała i na chwilę obecną klienci mają ogromny wybór.

Artykuł powstał we współpracy z matchbanker.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz