„Poczet przedsiębiorców polskich” A. Krajewski, A. Bińczyk - premiera


Gdy myślimy o historii naszego kraju, skupiamy się na aspektach militarnych i polityce wewnętrznej oraz międzynarodowej. Tymczasem na przestrzeni wieków wśród Polaków było wielu wybitnych przedsiębiorców. Możemy się tylko domyślać jak dzięki ich postawie dziś wyglądałaby nasza gospodarka gdyby nie rozbiory, II wojna światowa i PRL.

Think tank Związku Przedsiębiorców Polskich - Fundacja Warsaw Enterprise Institute wspólnie z Fundacją im. XBW Ignacego Krasickiego zdecydował się opracować i wydać „Poczet przedsiębiorców polskich”. Jest to unikalny zbiór sylwetek polskich przedsiębiorców, którzy mieli olbrzymi wpływ na rozwój gospodarczy Polski za czasów Jagiellonów, w czasach wolnej elekcji, a także w XIX wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym. Książkę udało się wydać dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Fundacji XX. Czartoryskich.

Większość biogramów została opracowana przez Marcina Rosołowskiego, absolwenta historii, eksperta w zakresie komunikacji korporacyjnej i PR. Wstępy do rozdziałów, dające wiedzę na temat epoki, w której żyli opisywani na kolejnych stronach przedsiębiorcy zostały napisane przez Andrzeja Krajewskiego, historyka,  dziennikarza i publicystę Dziennika Gazety Prawnej.

Podręczniki historii skupiają się na konkretnych wydarzeniach, stosunkach politycznych panujących w Europie i na świecie oraz konfliktach zbrojnych. Dopiero sięgając do podręczników i opracować biograficznych na studiach można znaleźć dodatkowe informacje nt gospodarki polski na przestrzeni wieków. Co prawda mamy „Encyklopedię historii gospodarczej Polski do 1945 roku”, jednak ukazała się ona w latach 80. XX wieku i cóż - czytając ją czuć, że powstała pod wpływem panującego wtedy w Polsce ustroju.

W książce znajdziemy sylwetki 61 wybitnych Polaków, od czasów piastowskich, aż do początku XX wieku. Wśród nich znajdziemy sylwetki znanych - Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski, Stanisław Staszic czy Ignacy Łukasiewicz, ale także tych mniej znanych - Franciszek Kwilecki, Prot Potocki czy Antoni Tyzenhauz. Szczególnym odkryciem dla mnie był Antoni Patek - założyciel najbardziej prestiżowej obecnie marki zegarkowej Patek - Philippe, której ceny zaczynają się od ok 20 tys. euro. Podejrzewam, że niewielu z naszych rodaków przechadzając się np. w okolicach Stephansplatz w Wiedniu zdaje sobie sprawę, że te kosmicznie drogie zegarki w ekskluzywnych butikach mają wspólną historię z Polską. Ciekawe też ile osób w Polsce i na świecie zdaje sobie sprawę, że historia ropy naftowej, jako strategicznego surowca dla światowej gospodarki rozpoczęła się na ziemiach polskich, dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi na przełomie 1852 i 1853 roku?

Podsumowując - bardzo ciekawa lektura, wręcz odświeżająca po wszystkich książkach o naszych politycznych i militarnych wodzach.

Autorem tekstu jest Dariusz Kotara.

Tytuł: „Poczet przedsiębiorców polskich”
Autorzy: Andrzej Krajewski, Arkadiusz Bińczyk i inni.
Wydawnictwo: Magam, WEI Biblioteka
Liczba stron: 192
ISBN: 9788394327231
Data wydania: grudzień 2018

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz