Rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich


Podczas powstań śląskich polska ludność trzykrotnie wystąpiła przeciwko Niemcom w celu przyłączenia Górnego Śląska do odrodzonego państwa polskiego. Ten patriotyczny zryw uhonorował Sejm RP, który Rok 2019 ustanowił Rokiem Powstań Śląskich.

Wojsko Polskie na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim wkracza do Katowic, 22 czerwca 1922 r.

Wybuchające kolejno w 1919, 1920 i 1921 doprowadziły ostatecznie do korzystniejszego niż zakładała to Komisja Międzysojusznicza podziału Górnego Śląska pomiędzy Niemcami a Polską. Dzięki powstańcom Polsce ze spornego terenu przypadło 50% hutnictwa i 76% kopalni węgla.

Szczególna pamięć należy się Wojciechowi Korfantemu i Alfonsowi Zgrzebniokowi, dzięki których determinacji oraz hojnej daninie krwi Ślązaków znacząca część Górnego Śląska została w 1922 r. ostatecznie włączona do II RP.

„Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego, są końcowym akordem procesu jednoczenia ziem polskich w okresie porozbiorowym. Patriotyzm powstańców, ich umiłowanie polskości, rozsądek oraz hart ducha tworzą ciągle aktualny wzorzec do naśladowania” - tak uchwałę uzasadniali posłowie.

Obchodom Roku Powstań Śląskich towarzyszyć będzie bogaty progam imprez i przedsięwzięć kulturalno-historycznych.

Źródło: sejm.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz