Rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz w 90. rocznicę urodzin


W 90. rocznicę urodzin Anny Walentynowicz rok 2019 został ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem Anny Walentynowicz.

Anna Walentynowicz / fot. Gosiak, CC-BY-SA 3.0

Anny Walentynowicz była działaczką opozycji demokratycznej doby Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, współtworzyła Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność„.  Za swoją działalność w sierpniu 1980 r. została zwolniona z pracy, co stało się bezpośrednią przyczyną wybuchu 14 sierpnia strajku w Stoczni Gdańskiej. Fala strajków ogarnęła wiele zakładów pracy, co zmusiło PZPR do zawarcia porozumień sierpniowych i utworzenia NSZZ ”Solidarność”. W stanie wojennym była internowana. W 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Annę Walentynowicz Orderem Orła Białego. Zginęła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług Anny Walentynowicz dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd Jej niezłomnej postawie, ustanawia rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz” - uchwalili posłowie.

Obchodom Roku Anny Walentynowicz towarzyszyć będzie bogaty progam imprez i przedsięwzięć kulturalno-historycznych.

Źródło: sejm.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz