Rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego


Sejm RP 100. rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego postanowił uczcić ustanawiając Rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Gustaw Herling-Grudziński – zdjęcie NKWD (Grodno, 1940)

Gustaw Herling-Grudziński urodził się 20 maja 1919 r. w Kielcach. Po agresji ZSRR na Polskę został aresztowany przez NKWD. Poprzez więzienia w Witebsku, Leningradzie i Wołogdzie, trafił do łagru w Jercewie (obwód archangielski). Na mocy układu Sikorski-Majski, po głodówce protestacyjnej, został zwolniony z obozu 20 stycznia 1942 r. Dramatyczny opis obozowej rzeczywistości Herling-Grudziński zawarł w książce Inny świat.

„Książka Inny świat była pierwszym w literaturze światowej, artystycznie doskonałym, pełnym miłosierdzia oraz nadziei świadectwem martyrologii więźniów sowieckiego łagru. Napisał ją zaledwie 30-letni autor, który sam doświadczył okrucieństwa komunistycznego miejsca kaźni. Tym większa była gorycz pisarza, gdy część intelektualnych elit Europy nie chciała przyjąć do wiadomości jego relacji” - podkreślili w uchwale posłowie.

Następnie przyłączył się do armii gen. Andersa, z którą walczył pod Monte Cassino. Po wojnie przebywał na politycznej emigracji. W latach 1952–1955 pracował dla Radia Wolna Europa.

Obchodom Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego towarzyszyć będzie bogaty progam imprez i przedsięwzięć kulturalno-historycznych.

Źródło: sejm.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz