Rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej


Senat RP przyjął uchwałę, na mocy, której rok 2019 ustanowiony został Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Odezwa Ligi Morskiej w Śremie, 1924 r. (ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu)

W dniu 1 października 1918 r. w Warszawie powołano towarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska”, które następnie w 1924 r. przyjęło nazwę Liga Morska i Rzeczna. Organizacja stawia sobie za cel propagowanie zagadnień morskich spośród społeczeństwa polskiego.

W 1939 r., Liga licząc 992 789 członków była jedną z największych polskich organizacji społecznych. Oddziały Ligi istniały w USA, Ameryce Południowej, Francji oraz na Litwie.

„W setną rocznicę powołania stowarzyszenia, które rozpoczęło stuletni okres działalności Ligi Morskiej i Rzecznej, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej” - stwierdzili senatorowie.

Obchodom Roku Ligi Morskiej i Rzecznej towarzyszyć będzie bogaty progam imprez i przedsięwzięć kulturalno-historycznych.

Źródło: senat.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz