Rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin


Uchwałą Sejmu RP i Senatu RP rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin.

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w Ubielu koło Mińska. Wychował się w polskiej rodzinie szlacheckiej. Następnie rodzina przeprowadziła się do Warszawy, gdzie muzyczną naukę odbierał u Augusta Freyera. W 1837 r. Moniuszko wyjechał do Berlina, by kształcić się u Carla Friedricha Rungenhagena. W 1840 zamieszkał w Wilnie, gdzie został organistą, a także komponował i organizował życie muzyczne w mieście. Po ponownych przenosinach do Warszawy w 1858 r. organizował w stolicy operę. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery Halka i Straszny dwór.

„Stanisław Moniuszko to wielki kompozytor, bez Jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. Stawiamy go na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski” - podali w uchwale senatorowie.

Obchodom Roku Stanisława Moniuszki towarzyszyć będzie bogaty progam imprez i przedsięwzięć kulturalno-historycznych.

Źródło: senat.gov.pl; sejm.gov.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz