100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego


Równo sto lat temu, 27 grudnia 1918 roku wybuchło największe zwycięskie powstanie w naszej historii - Powstanie Wielkopolskie. Z okazji okrągłej rocznicy tego wydarzenia, zachęcamy do wspólnego świętowania i wzięcia udziału w obchodach zorganizowanych w ramach kampanii „Wolność liczy się w każdym wieku”.

Zaczęło się od wizyty wielkiego kompozytora

Powstańcy wielkopolscy w okopach

26 grudnia 1918 roku do Poznania przyjechał Ignacy Paderewski – światowej sławy pianista i kompozytor oraz wielki orędownik polskiej sprawy. Płomienne przemówienie, które wygłosił z balkonu hotelu Bazar sprawiło, że Wielkopolanie postanowili zawalczyć o swoją wolność. Następnego dnia rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. 31 grudnia już prawie cały Poznań znajdował się w rękach Polski, a do walk dołączały kolejne miasta i wsie. Miesiąc później w Trewirze zawarto rozejm kończący walki powstańcze. Dzięki temu podczas zawartego w Wersalu pokoju, kończącego I wojnę światową, zdecydowano, że Wielkopolska została przyłączona do odrodzonej Rzeczpospolitej.

Wolność liczy się w każdym wieku

Stan ducha, swoboda podejmowania decyzji, sztuka, własna tożsamości. Wolność przybiera wiele form. Wolność liczy się w każdym wieku o czym przypominają Katarzyna Herman, Jan Wieczorkowski, Olga Kalicka i Mateusz Damięcki  jako ambasadorzy kampanii zorganizowanej z okazji obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. O tym, czym jest dla nich wolność opowiadają w serii krótkich filmów, które można obejrzeć na kanale na You Tubie Powstanie Wielkopolskie – 27 grudnia 1918. Zachęcamy również do zapoznania się z wcześniejszymi materiałami, w których aktorzy, wcielając się w role osób związanych z Powstaniem, przybliżają wydarzenia, które 100 lat temu zmieniły historię Polski.

Świętujmy razem!

27 grudnia, w dzień 100. Rocznicy zwycięstwa Wielkopolan,  na Stadionie Miejskim w Poznaniu odbędzie się koncert „Muzyka Wolności” z udziałem takich wykonawców jak Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Natalia Kukulska, Michał Szpak, Maryla Rodowicz i wielu innych. 29 grudnia w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się także występ Poznańskich Słowików, czyli słynnego, wielkopolskiego chóru. Wielbiciele pieszych wycieczek mogą wziąć również udział w questach powstańczych, aby podążając śladem historycznych miejsc, poznawać karty naszej historii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz