Noc Muzeów w Łodzi 2019. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów 2019 w Łodzi odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać łódzkie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu tegorocznej Noc Muzeów w Łodzi 2019 opublikujemy go poniżej.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł)
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na codzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Komunikacja miejska podczas Noc Muzeów w Łodzi 2019

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora.

Program Nocy Muzeów w Łodzi 2019

Akademia Sztuk Pieknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi

adres: ul. Wojska Polskiego 121

Podczas Nocy Muzeów Akademia Sztuk Pieknych im. Władysława Strezemińskiego w Łodzi zaprasza wszystkich fanów sztuki na wiele wydarzeń związaych zarówno z tradycyjnymi jak i najnowoczesniejszymi aspektami twórczości.

AOIA

adres: ul. Zachodnia 54/56

„Kobieta wczoraj i dziś„ - wernisaż Stowarzyszenia Miłośników Haftu „KANWA„ w Łodzi Motto z piosenki Alicji Majewskiej - ”Być kobietą, być kobietą - marzę ciągle.... mieć z pół kilo biżuterii, kapelusze takie duże i od stałych wielbicieli wciąż dostawać listy, róże...”. Wystawa w haftach i koronkach ukazuje świat kobiet. To co lubią, co je interesuje, to co chciałyby mieć lub dać od siebie innym. Temat podjęty w formie dość wyrafinowanej i subtelnej, walory artystyczne, technika wykonania jest na najwyższym poziomie. Mam nadzieję, że wystawa spotka się z zainteresowanie i ciepłym przyjęciem / Barbara Bator
Galeria Kawiarnia / 18 maja 2019, godz. 19:00 / wstęp wolny

BABA CHANEL Nikołaja Kolady - PREMIERA spektakl teatralny
Reżyseria i adaptacja tekstu: Karolina Lutczyn Friedek,
obsada: Alicja Kaźmierska, Ela Makowska, Małgorzata Wichlińska, Ela Krolikowska, Ania Biela, Jola Dratwicka, Hala Kwaśna, Krysia Szpikowska, Klaudia Stawicka, Weronika Bednarek, Justyna Rogowska, Michał Maj Wieczorek, Paweł Karasiński, Kuba Kochman.
Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji„ Polsko-Amerykańskie Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę„. Seniorzy i młodzi – co o sobie wiedzą, co myślą o osobach w innym wieku, jakie są ich wzajemne przekonania o sobie, na ile są one prawdziwe? Punktem wyjścia jest spektakl rosyjskiego pisarza Nikolaja Kolady ”Baba Chanel” - historia starszych kobiet występujących w chórze, które niespodziewanie stają przed decyzją o odsunięciu ich na dalszy plan, gdyż przychodzi symboliczne nowe, młode. Być może odpowiemy na wiele pytań, a z pewnością skłonimy do refleksji nie tylko seniorów, ale i ludzi młodych. W realizacji spektaklu bierze udział międzypokoleniowa grupa aktywnych seniorek, młodzieży, studentów i osób dorosłych. Praca warsztatowa rozpoczęła się pod koniec roku 2017 pod kierunkiem aktorki i reżyserki Karoliny Lutczyn-Friedek. Spotkania te są nie tylko czasem, gdy powstaje spektakl, ale też okazją do rozmowy, edukacji, wspólnych ćwiczeń oraz poznania tego co nieznane w naszych wzajemnych osądach. Zarówno dla starszych, jak i młodszych to szansa wymiany doświadczeń, oswojenie swoich lęków związanych z przemijaniem i dorastaniem. Doświadczeniem tego z czym obie strony borykają się na co dzień.
wstęp wolny /18 maja 2019, godz. 19:00
ilość miejsc ograniczona

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

adres: ul. Piotrkowska 282

Wystawa pedagogów oraz przyjaciół Katedry Fotografii i Multimediów Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi.

Interpretacje wizualne typowych dla obszaru tkaniny określeń, jakimi są „wątek” oraz „splot”, a ujęte w kontekście budowania narracji, wzajemnej korelacji, poplątania, zbiegu okoliczności czy ciągu zdarzeń. Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi, którego hasło przewodnie brzmi: „Supernatural”.

Kuratorem wystawy jest Artur Chrzanowski

Artyści: Anita Osuch, Dagmara Bugaj, Marek Domański, Agnieszka Chojnacka, Dominika Sadowska, Maciej Rawluk, Michał Jankowski, Maciej Bohdanowicz, Artur Chrzanowski, Łukasz Ogórek&Małgorzata Górska-Ogórek, Anna Bąk&Weronika Bet

czas trwania wystawy 18.05-21.07.2019 / bud. D, III p.

„Etno Retrospekcje”. Przestrzeń eksperymentalna Politechniki Łódzkiej. Projekt realizowany z ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL

Przestrzeń bud. C I piętro

SKN Designer zaprezentuje kolekcję 13 sylwetek inspirowaną ubiorem dawnych Słowian, która jest ukłonem w stronę dawnych tradycji i kultury na ziemiach polskich. Ubiory są zrealizowane głównie z materiałów naturalnych - lnu, bawełny, skór, ozdobionych haftami i plecionkami, przełamanymi akcentami z materiałów sztucznych, Kolekcja ma charakter minimalistyczny, jest skierowana do mieszkanek wielkiego miasta, które cenią rzeczy piękne i tęsknią za naturą.

By utrzymać się jak najbliżej ekologicznego podejścia nasze plakaty będą wykonane ręcznie z papierów, tkanin czy drewna. Zaprezentujemy też jak duża jest różnica takiego wykonania plakatu a współczesnej metody prezentacji.

Inspiracją do stworzenia tkanin były wierzenia dawnych Słowian, magiczne znaki, stwory, bestie i opiekunowie poszczególnych sfer życia. Projektanci skupili się na najbardziej interesujących ich zagadnieniach z tego obszaru, dzięki czemu każda tkanina stanowi oddzielną historię. Realizacje przedstawiają tkaniny żakardowe i drukowane.

Studio Hayon. Wystawa pod tytułem Maski. Organizowana w ramach Łódź Festival Desigh 2019.

Wystawa pod tytułem 100 flag na 100lecie praw wyborczych kobiet.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

adres: ul. Wojska Polskiego 83

oprowadzanie po wystawie „Marek Edelman: Człowiek” (19.00, 21.00, 23.00),
pokaz filmu o Marku Edelmanie (o 20.00)
Centrum Kulturalne Ryba
adres: ul. Ogrodowa 26 (wejście blisko rogu z ul. Gdańską)
krótki opis planowanego wydarzenia:
Zapraszamy w Noc Muzeów 18.05.2019 r. w godz. 20.00 - 24.00

Centrum Kulturalne Ryba

adres: ul. Ogrodowa 26 (wejście blisko rogu z ul. Gdańską)

Zapraszamy w Noc Muzeów 18.05.2019 r. w godz. 20.00 - 24.00

Centrum Kulturalne Ryba Łódź, ul. Ogrodowa 26

Centrum Kulturalne Ryba powstało tuż obok Manufaktury, w kamienicy przy ul. Ogrodowej 26. To nie jest zwykłe miejsce - silnie związane z historią Łodzi, obecnie jest tłem do różnych działań kulturalnych i artystycznych. Na co dzień można tu kupić oryginalną odzież łódzkiej projektantki Danuty Ryba-Obraniak oraz skorzystać ze studia fotograficznego ulanka.net. Raz w miesiącu odbywają się spotkania w Klubie Podróżnika, są również prowadzone warsztaty fotograficzne. W najbliższym czasie planowane są różne wernisaże i ciekawe wydarzenia, jak np. Kipisz - interdyscyplinarne miejsce sztuki, które kipi nieskrępowaną energią, pomysłami, mocą kreatywno-sprawczą. Obecnie mamy przyjemność gościć u siebie Anię Adamiak i jej „Portret Wędrujący„. „Portret Wędrujący„ jest próbą zdefiniowania malarstwa w kontekście przestrzeni, podróży oraz miejsca z którego pochodzę. „Autoportret” to dokumentacja fotograficzna działań związanych z malarstwem w przestrzeni. Projekt trwa od kilku lat. Obraz z którym podróżuję jest autoportretem inspirowanym ikoną malarstwa Mona Lisą Leonarda da Vinci. Ten ”obraz-symbol” swoim działaniem wyciągam ze sterylnej przestrzeni galeryjnej i umieszczam w przestrzeni dla obrazu obcej, nietypowej, jak pejzaż czy ulice miast. Jest to rodzaj eksperymentu, którego wynikiem jest próba odpowiedzi na pytania - czym jest współcześnie malarstwo dla twórcy i odbiorcy i czy mieści się jest jeszcze w tradycyjnym pojęciu obrazu? W każdym nowym miejscu zapraszam do współpracy inne osoby, prowokując, dokumentując ich wzajemne relacje, zderzenia i wynikające z tych działań kontrasty.

Centrum Nauki i Techniki EC1 („EC1 Łódź - Miasto Kultury” w Łodzi)

adres: ul. Targowa 1/3

110 lat temu z pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni popłynęła energia zasilająca lokalny przemysł. Dziś EC1 promieniuje zupełnie innym twórczym napięciem. Planetarium, Centrum Nauki i Techniki EC1, festiwale i wydarzenia kulturalne konsekwentnie budują przy ulicy Targowej miejsce mądrego spędzania czasu.

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów chcemy pokazać łodzianom wspaniałe przestrzenie zabytkowej elektrowni, która roli wróciła do życia w całkiem nowej roli: interaktywnego i multimedialnego centrum nauki.

Największą atrakcją przygotowaną przez nas na Noc Muzeów 2019 będzie możliwość obejrzenia wystawy „Przetwarzanie Energiii”. Życie to energia. Wszystko, co robimy i co ułatwia nam funkcjonowanie, wymaga od nas wykorzystania różnych form energii. W tym wyjątkowym miejscu, jakim jest zabytkowa elektrownia węglowa, poznasz świat paliw, wejdziesz do wnętrza kotła, zobaczysz jak turbina współpracuje z generatorem, zrozumiesz po co są transformatory i własnoręcznie „wyprodukujesz prąd”. W Centrum Nauki i Techniki EC1 dowiesz się wszystkiego o przemianach energetycznych i urządzeniach pracujących w elektrowni oraz sprawdzisz, czy energetyka może być ekologiczna.

Wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1 będzie możliwa po zakupieniu promocyjnego biletu w cenie 1 zł.

bilety.ec1lodz.pl

Dom Literatury w Łodzi

adres: ul. Roosevelta 17

„UKŁAD CENTRALNY / UKŁAD PERYFERYJNY” to 9. edycja międzynarodowego projektu wystawienniczego, którego formuła ma na celu wykazanie różnicy, jaka tkwi w interpretacji pojęć zawartych w tytule wystawy.

Na wystawie każdy artysta prezentuje dwie prace o formacie 30x30 cm. Do udziału w wystawie zaproszono artystów z polski, Włoch, Francji Węgier i Niemiec, w tym również uczestników plenerów spod znaku geometrii, organizowanych przez panią dr Bożenę Kowalską.

Kuratorami wystawy są: dr hab. Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder i prof. Andrzej Gieraga.

Izba Tradycji 28 pułku Strzelców Kaniowskich

adres: ul. Żeligowskiego 7/9

Zwiedzanie wystawy, poświęconej historii 28 pułku Strzelców Kaniowskich zwanego pułkiem „Dzieci Łodzi” zwiedzanie terenu dawnych koszar w których pułk stacjonował, prezentacja sylwetek żołnierzy pułku w umundurowaniu z lat 1918-1939 w wykonaniu Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”, krótkie prelekcje na temat historii pułku i jego udziału w wojnie 1920 roku i wojnie obronnej 1939roku.

Kamienica Jakuba Landego i Mendela Pinkusa

adres: al. Kościuszki 1

Oprowadzenie po kamienicy,
przedstawienie historii kamienicy,
prezentacja showroomu marki Laveo - pokazanie jak w zabytkowej przestrzeni eksponowane są designerskie produkty wyposażenia wnętrz,
udostępnienie zamkniętych na co dzień części kamienicy,
możliwość zobaczenia miejsc z kadrów „Zimnej wojny”

Kassija The Art

adres: ul. Jaracza 45, Pałac Arnolda Stillera, klatka A ostatnie piętro

Kassija zaprasza do „Strefy Ciszy” - strefy wypełnionej blaskiem świec, poszukiwaniem dźwięków, harmonii, przestrzeni wyłączonej z codziennego zgiełku, zaklętej w dawnych komnatach Pałacu Arnolda Stillera.

Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi

adres: ul. Lutomierska 108/112

W ramach obchodów setnej rocznicy powstania Policji Państwowej, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. Przed budynkiem komendy przy ulicy Lutomierskiej zostaną wystawione nowoczesne i stare pojazdy, a w auli KWP będzie miała miejsce wystawa poświęcona Policji z lat 1919-2019 oraz odbędzie się „żywa” lekcja historii. Wystawę będzie można oglądać 18 maja 2019 r. w godz. 18.00-23.00

Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza

adres: ul. Piotrkowska 279/283

15 minutowe recitale organowe o każdej pełnej godzinie,
zwiedzanie kościoła
wejście na wieżę
wystawa Biblii
wystawa fotograficzna
dodatkowe informacje:
Startujemy o godz.18 z pierwszym recitalem w wykonaniu wykładowców i studentów Akademii Muzycznej w Łodzi.

Kreatoora - pracownia i galeria Ewy Żochowskiej

adres: ul. Przędzalniana 63 lok. 6

Akcja artystyczna „Przędzalnia Sztuki po trzeciej stronie lustra”

Lodz Design Festival / Art_Inkubator w Fabryce Sztuki
adres: ul. Tymienieckiego 3

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Re:Medium

adres: ul. Piotrkowska 113

Wystawa „Zapiski z Bogoty. Marek Poźniak. Janusz M. Tylman”

w godz. 18.00-23.00 - zwiedzanie wystawy

o godz. 19.00 - spotkanie z współautorem wystawy Januszem M. Tylmanem

dodatkowe informacje:
Marek Poźniak i Janusz M. Tylman podejmują dialog między prostą kamerą otworkową a skomplikowanym elektoniczno-mechanicznym „cudem techniki”. Podczas swojej podróży do Bogoty artyści próbowali sprawdzić, która metoda opisania świata, a dokładnie rzecz biorąc Bogoty i jej okolic, bliższa jest temu, co obydwaj pojmują jako mimesis

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galerii Willa

adres: ul. Wólczańska 31

Wystawa „Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy”

w godz. 18.00-01.00 - zwiedzanie wystawy i budynku

Oprowadzanie po willi Leopolda Kindermanna, godz. 18.00
Układanie wielkoformatowych puzzli z ilustracjami słownika łodzianizmów, 18.00-01.00
Aktywne wykorzystanie wybranych łodzianizmów, m.in. słowa trambambula w formie zabawy przy prawdziwym stole sportowym - 18.00-01.00
Warsztaty z ilustracji z cenionym i uznanym polskim ilustratorem Karolem Banachem, godz. 18.30
Malowanka wielkoformatowa dla dzieci Krańcówka Jana Kallwejta - od godz. 19.00
Oprowadzanie po wystawie z kuratorką Adrianą Michalską i ilustratorami biorącymi udział w wystawie (ze specjalną malowanką z zadaniami i zagadkami dla dzieci), godz. 20.00
Koncert towarzyszący wystawie, godz. 21.30
Oprowadzanie po willi Leopolda Kindermanna, godz. 22.30
Stoisko wydawnicze, godz. 18.00-01.00

Wystawa „Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy„ jest w pewnym sensie „próbą przetestowania„ wyobraźni polskich ilustratorów. Na wystawie zostaną zaprezentowane 23 wielkoformatowe ilustracje, a osią, wokół której powstały, są tzw. łodzianizmy, czyli słowa funkcjonujące stricte w języku łódzkim, charakterystyczne dla naszego regionu. Jest to wystawa towarzysząca Łódź Design Festival 2019. Uczestnikami wystawy będzie 23 uznanych polskich ilustratorów, cenionych zarówno w kraju, jak i za granicą. Zaproszenie do projektu przyjęli: Karol Banach, Michał Bednarski, Blanka Biernat, Katarzyna Bogucka, Bartek Bojarczuk, Joanna Czaplewska, Magda Grabowska-Wacławek (GraBOVSKA), Monika Hanulak, Izabela Kaczmarek-Szurek, Kazia Kalitan-Młodkowska, Jan Kallwejt, Bartek ”Arobal” Kociemba, Bartosz Kosowski, Agata Królak, Michał Loba, Patryk Mogilnicki, Alek Morawski, Anna Niemierko, Patrycja Podkościelny, Anna Rudak, Dawid Ryski, Ola Woldańska-Płocińska, Martyna Wójcik-Śmierska.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania – Łódź Sp. z o.o.

adres: ul. Zamiejska 1, 91-001 Łódź

Celem warsztatów, jest promowanie prawidłowych zachowań proekologicznych, zachęcających przede wszystkich do segregacji odpadów.
dodatkowe informacje:
http://www.mpolodz.pl/edukacja/sciezka-edukacyjny

Motodrom / Muzeum Komputerów Osobistych

adres: ul. Drewnowska 147

Interaktywna wystawa Muzeum Komputerów Osobistych
Zlot samochodów klasycznych Automobilklubu Łódzkiego oraz Łódzkiego Ruchu Klasyków

automobilklublodzki.pl
muzeumpc.pl

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

adres: Plac Wolności 14

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne zaprezentuje:

Wystawy stałe:

Przeszłość wydobyta z ziemi (stała wystawa archeologiczna)
Szare jak ziemia, barwne jak pamięć (stała wystawa etnograficzna)
Pieniądz na ziemiach polskich (stała wystawa numizmatyczna)
prezentacja nowego numizmatycznego nabytku muzeum w postaci tłoka pieczętnego Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu Królestwa Polskiego z XIX w.
prezentacja zabytków z Działu Starszej i Środkowej Epoki Kamienia w postaci szczątków mamuta oraz niedźwiedzia jaskiniowego

Muzeum Geologicznego WNG UŁ

adres: ul. Doktora Stefana Kopcińskiego 31

„Piaski i piaseczki, chondry i chondrulki”

Dla zwiedzających udostępnione będą ekspozycje: minerałów, meteorytów, skał, skamieniałości, kryształów syntetycznych.

W tym roku tematem Nocy Muzeów są: ziarna ziemskie – piaski i piaseczki oraz kosmiczne – chondry i chondrulki.

Dla zwiedzających została przygotowana niewielka wystawa piasków pochodzących z różnych zakątków Świata oraz środowisk sedymentacyjnych.

O godzinach: 19, 21, 23 - odbędą się prelekcje dotyczące ziarenek piasków oraz ziarenek będących składnikami meteorytów kamiennych – chondrytów.

Dla zwiedzających udostępnionych będzie 6 mikroskopów, pod którym będzie można podziwiać piaski świata, różne próbki geologiczne oraz przyniesione ze sobą znaleziska.

Dodatkowo, ze względu na duże zainteresowanie skamieniałościami znajdywanymi „na spacerach” w regionie łódzkim, będzie można skonsultować na miejscu swoje znaleziska z paleontologami hobbystami prowadzącymi serwis: http://www.fossils.com.pl/.

W organizacji Nocy Muzeów pomagać będą studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, kierunku Ochrona Środowiska.

Bardzo serdecznie zapraszamy do zwiedzenia Muzeum oraz przynoszenia okazów geologicznych: minerałów, skamieniałości, meteorytów celem ich identyfikacji.

Muzeum Kinematografii

adres: pl. Zwycięstwa 1

Zapraszamy na wystawy:

Polskie Oscary, na której można zobaczyć trzy oryginalne statuetki i mnóstwo fantastycznych eksponatów,
plakatów do filmów z muzyką Krzysztofa Komedy,
pocztówek z lat 50. przedstawiających polskie kina oraz na wystawy stałe.
Zapytamy zwiedzających, jak - ich zdaniem - będzie w przyszłości wyglądało kino. Wypowiedzi zarejestrujemy kamerą, nagrane włożymy do kapsuły czasu.

Wyświetlimy okołooscarowe etiudy studenckie ze Szkoły Filmowej w kinie Kinematograf.

Zaprezentujemy wizualizację na elewacji Płacu Scheiblera od strony dziedzińca.

Uruchomimy sklep z książkami, albumami, płytami DVD, magnesami i rozmaitymi pamiątkami.

Muzeum Kinematografii

adres: pl. Zwycięstwa 1

Zapraszamy na wystawy:

Polskie Oscary, na której można zobaczyć trzy oryginalne statuetki i mnóstwo fantastycznych eksponatów,
plakatów do filmów z muzyką Krzysztofa Komedy,
pocztówek z lat 50. przedstawiających polskie kina oraz na wystawy stałe.
Zapytamy zwiedzających, jak - ich zdaniem - będzie w przyszłości wyglądało kino. Wypowiedzi zarejestrujemy kamerą, nagrane włożymy do kapsuły czasu.

Wyświetlimy okołooscarowe etiudy studenckie ze Szkoły Filmowej w kinie Kinematograf.

Zaprezentujemy wizualizację na elewacji Płacu Scheiblera od strony dziedzińca.

Uruchomimy sklep z książkami, albumami, płytami DVD, magnesami i rozmaitymi pamiątkami.

Muzeum Miasta Łodzi - Pałac I. Poznańskiego (siedziba główna)

adres: ul. Ogrodowa 15

W Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawy stałe (zabytkowe wnętrza Pałacu Izraela K. Poznańskiego dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku), Panteon Wielkich Łodzian.

Atrakcją tegorocznej Nocy będzie udostępnienie wystawy stałej „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań„. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych na ten dzień atrakcjach związanych z realizowanym przez Muzeum w 2019 roku przedsięwzięciem ”Łódzkie podwórko - tradycja i współczesność”.

dodatkowe informacje:
1. Forma udziału: wejście bezpłatne, liczba miejsc ograniczona.

2. Wejścia o każdej pełnej godzinie w grupach nie większych niż 250-osobowych (ostatnie wejście o godz. 0.00).

3. Z uwagi na nocne otwarcie, w sobotę do godziny 18.00 (18 maja) oraz w niedzielę (19 maja) Muzeum będzie nieczynne.

4. Z uwagi na trwające prace remontowe Muzeum zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian organizacyjnych.

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej / Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi

adres: ul. Wólczańska 202

„W starym kinie”

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej zaprasza wszystkich miłośników kina na premierę Filmowej Nocy w Muzeum, podczas której odbędziemy jedyną w swoim rodzaju podróż w świat filmu.

W programie znajdzie się tak dużo atrakcji, że w głowie się nie mieści!

Na początek Quiz Show „Słynne motywy filmowe” dla chcących sprawdzić swoją wiedzę filmoznawczą,
następnie - stwórz swoją animację z Wall-em - dla zainteresowanych filmem animowanym,
wreszcie Czułe słówka wypisywane oryginalnym piórem ze stalówką.
Dla tych, którzy zapragną aby była to Cicha noc przygotujemy łamigłówki ze słynnymi cytatami z uniwersum X muzy,
jeśli zaś znajdą się ci, którzy chcieliby Więcej czadu – dla tych przygotujemy Dźwięki muzyki, czyli rozpoznawanie motywów filmowych. Gdy Gorączka sobotniej nocy rozwinie się na całego, a za oknem będzie już Ciemno, prawie noc, nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na łódzką etiudę filmową do dźwięków Stanisława Moniuszki, nagrody rozda osobiście Pan od muzyki. Szykuje się prawdziwy Straszny dwór! A wszystko dziać się będzie w klimacie starego kina niczym w Amarcordzie mistrza Felliniego. Jednak zanim nastąpi Ostatni seans filmowy nasi goście będą mogli poczuć się niczym prawdziwe gwiazdy, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcie na „ściance”, niech każdy odnajdzie w sobie Pociąg do Hollywood. Nie zabraknie projekcji z oryginalnej taśmy 16 mm niczym w Cinema Paradiso, pokazów slajdów z rzutników z epoki przy akompaniamencie muzyki ze słynnych filmów, odtwarzanej naturalnie z płyt winylowych. Kto weźmie udział we wszystkich działaniach będzie mógł tuż Przed północą obejrzeć ekspozycje znajdujące się w holu bibliotecznym. Kolekcjonerskie plakaty, fotosy kinowe i prezentacja filmów znajdujących się w zbiorach placówki sprawią, iż to będzie prawdziwe Wielkie żarcie dla miłośników kina. Mamy nadzieję, że ostatni goście wyjdą dopiero tuż Przed wschodem słońca i że co najmniej 300 będzie wspominać tę noc przez najbliższy rok...

Muzeum Pałac Herbsta

adres: Przędzalniana 72

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów goście będą mogli zwiedzić wnętrza Pałacu Herbsta oraz wystawę Wokół Konrada Krzyżanowskiego. Asocjacje i ekspresje. Otwarty dla zwiedzających będzie także ogród oraz kawiarnia w ogrodzie zimowym.

Ze względu na bezpieczeństwo zabytków i zwiedzających w salach ekspozycyjnych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób. Ostatnie wejście dla zwiedzających o godz. 00:00.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego

adres: ul. Kilińskiego 101 (Park Sienkiewicza)

Wystawa „Zwierzę i środowisko-czas i przestrzeń” ukazuje zróżnicowanie gatunkowe zwierząt w aspekcie ich przystosowania do różnorodnych środowisk.

Nowa wystawa prezentuje ponad 2000 gatunków zwierząt z różnych krain zoogeograficznych.

Muzeum Sztuki w Łodzi - MS1

adres: Więckowskiego 36

Zapraszamy tej nocy do ms1 na warsztaty inspirowane bieżącą wystawą „Zjednoczona Pangea” - z City Bum Bum, Szkołą Perkusji Zachodnioafrykańskiej.

W ich ramach będziemy razem poszukiwać wspólnoty poprzez rytm w muzyce i rytm w ruchu. Wojtek Pęczek z zespołem nauczy nas rytmów i gry na bębnach oraz grupowych tańców zachodnioafrykańskich do muzyki na żywo:

g. 19:00-20:00; g. 21:00-22:00 – warsztaty bębniarskie – dziedziniec ms1 (około 40-50 uczestników).
g. 20:00-21:00; g. 22:00-23:00 – warsztaty taneczne – sala warsztatowa w ms1 (około 20-30 uczestników).
W przestrzeni wystawy Sala Neoplastyczna. Kompozycja Otwarta w ms1 można będzie zatańczyć do utworów płynących z szafy grającej, czyli pracy „Myśli są wolne” Susan Hiller , a także obejrzeć całą, świeżo otwartą ekspozycję.

W przestrzeni wystawy studentów ASP na parterze ms1 – poświęconej choreograficzności i cielesności w praktykach sztuk wizualnych – zapraszamy na działania performatywne prowadzone przez młodych artystów.

Otwarte wystawy:

Poruszenie. Wystawa studentek i studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzmeińskiego
Zjednoczona Pangea
Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta

Muzeum Sztuki w Łodzi - MS2

adres: Ogrodowa 19

Do ms2 przy ul. Ogrodowej zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Atlas Nowoczesności.

Leszek Karczewski będzie mówił o ekspozycji od g. 21:00 do 23:00

Otwarte wystawy:

Prototypy 02: Codex subpartum
Atlas Nowoczesności. Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Gdańska 13

adres: ul. Gdańska 13

W programie:

Pokaz Służby Więziennej - w przestrzeni muzealnej zaprezentowana zostanie rekonstrukcja celi więziennej wraz z wyposażeniem. Będzie także możliwość porozmawiania z pracownikami Służby Więziennej oraz otwarcia drzwi do celi więziennej. Ponadto zaprezentowane zostaną stroje Służby Więziennej z okresu 20-lecia międzywojennego.
Gra „Uwolnij Piłsudskiego”. Odbywać się będzie na terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy Gdańskiej 13. Uczestnicy będą musieli rozwiązywać zadania i zagadki, dzięki którym będą mogli odnaleźć tajny plan więzienia i uwolnić Józefa Piłsudskiego. Grę można rozpocząć w każdym momencie i w każdym momencie ją skończyć.
Eksponaty o Niepodległej - zaprezentowanych zostanie 10 najcenniejszych eksponatów znajdujących się w zbiorach Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odnoszących się do tematyki niepodległościowej, w tym elementy broni, biżuterii patriotycznej, czy materiały archiwalne
„Robotnicy’80” - prezentacja filmu dokumentalnego przedstawiającego okoliczności i przebieg gdańskiego strajku sierpniowego z 1980 roku

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - Oddział Martyrologii Radogoszcz

adres: ul. Zgierska 147

Zwiedzający będą wpuszczani na teren Muzeum w grupach 10. osobowych.

Do każdej grupy będzie przydzielony przewodnik.

Zwiedzanie rozpocznie się od krótkiego wprowadzenia w historie miejsca (do dyspozycji makieta więzienia przystosowana dla osób niewidzących). Następnie, zwiedzający zostaną oprowadzeni po magazynie obrazów i magazynie broni, gdzie zostaną im zaprezentowane najcenniejsze i najciekawsze nabytki, zgromadzone przez Muzeum.

W dalszej kolejności, zwiedzającym zostanie zaprezentowana pracownia konserwatorska, w której to pod nadzorem wykwalifikowanego konserwatora zabytków, każda z osób będzie mogła samodzielnie wykonać jedno z zadań niespodzianek, przygotowanych specjalnie na tę okazję. Zwiedzanie zakończy spacer po zabytkowej klatce schodowej-jedynego elementu ocalałego z pożaru więzienia w styczniu 1945 r. czas zwiedzania jednej grupy - ok. 40-50 minut.

Oddział IPN w Łodzi

adres: ul. Orzeszkowej 31/35

Tematyka tegorocznej edycji Nocy Muzeów w łódzkim IPN nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Hasło edycji: „First to Fight”

Program:

„First to fight. Polacy na frontach II wojny światowej” - prezentacja wystawy połączona z quizem historycznym,
promocja najnowszej gry edukacyjnej łódzkiego IPN „First to fight. Polacy na frontach II wojny światowej”,
pokaz rekonstruktorów odtwarzających historię 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej,
rozgrywki gier edukacyjnych IPN, dla najmłodszych turniej „Misia Wojtka”,
projekcja archiwalnych filmów z okresu II wojny światowej dokumentujących losy polskich dzieci ewakuowanych z Armią Polską gen. Władysława Andersa ze Związku Sowieckiego w 1942 r.,
przygotowanie toreb bawełnianych z nadrukiem postaci gen. Stanisława Maczka i oznaką 1. Dywizji Pancernej - torby zostaną wykonane metodą sitodruku,
konkurs z nagrodami pt. „Wrzesień 39 – szlakiem pamięci po ziemi łódzkiej”. Uczestnicy będą odpowiadać na ilustrowane fotografią pytanie, którego numer wybiorą z kilkudziesięciu propozycji. Tematyka z zakresu upamiętniania: obiekty kommemoracyjne, groby wojenne, patroni ulic itp.,
zwiedzanie archiwum Instytutu Pamięci Narodowej połączone z prezentacją ekspozycji „Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi”. W tym roku zaproponowano prezentację dokumentów dotyczących okresu II wojny światowej oraz przemian roku 1989,
pokaz technik konserwacji i reprografii dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobów Archiwalnych,
punkt przyjmowania wniosków o udostępnienie dokumentów.

Otwarta Kreatywna Przestrzeń Justyny Cieślik-Płusy

adres: ul. Jaracza 45, Pałac Arnolda Stillera, klatka A ostatnie piętro

Prezentacja prac malarskich, projektów wnętrz, luster, mebli. Rozmowa o projektowaniu własnej wyjątkowej przestrzeni przy kawie i herbacie.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi

adres: ul. Pomorska 16 a

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza wszystkich miłośników Gwiazd i nie tylko na:

pokazy nieba pod kopułą - w poszukiwaniu harmonii Wszechświata, Obserwacje wiosennego nieba przy użyciu teleskopów na tarasie obserwacyjnym,
pokazy w Eksperymentarium - w poszukiwaniu praw natury, przedstawiane są fascynujące zjawiska fizyczne, odkrywamy piękno natury oraz potęgę ludzkiego rozumu,
astronomiczne prezentacje multimedialne w sali pokazowej,
dodatkową atrakcją podczas Nocy Muzeów będą zabawy plastyczne dla dzieci.
Życzymy udanych obserwacji wiosennego nieba, pokazów,prezentacji, wykładów.

Poleski Ośrodek Sztuki filia: Punkt Odbioru Sztuki

adres: ul. Struga 90

Indywidualna wystawa Natalii Szostak „Sceny leśne”.

Czas trwania: 10/05 - 7/06/2019.

Twórczość Natalii Szostak sytuuje się na pograniczu tradycyjnych i nowych technik obrazowania z uwzględnieniem działań performatywnych. Na wystawie zaprezentowane zostały prace malarskie, wideo performance oraz obiekty naturalne. Wszystkie te elementy to pochodne rozłożonego w czasie procesu powrotów w tereny, z którymi związana jest historia osobistych doświadczeń artystki.

Poleski Ośrodek Sztuki, Filia Harnam

adres: ul. Piotrkowska 282 a

otwarta próba zespołu,
30 minutowe koncerty o określonych godzinach,
prezentacja zespołu w kostiumach ludowych,
pamiątkowe zdjęcie w elementach kostiumów ludowych

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Łodzi Radio Łódź SA
adres: ul. Narutowicza 130

Odwiedzający budynek przy ul. Narutowicza mogli przekonać się, jak wyglądają radiowe studia, sprzęt oraz na czym polega praca dziennikarzy i realizatorów.

Dodatkową atrakcją będzie koncert legendarnego łódzkiego zespołu LStadt.

Pracownia Grafiki Warsztatowej i Malarstwa Natalii Anny Kalisz

adres: ul. Przędzalniana 53/6 Łódź

Natalia Anna Kalisz to polska artystka, która w obrazach przytacza różne wizje pochodzenia świata, osobiste wyobrażenia na temat natury człowieka, cyklu narodzin, życia i przemijania. Znana z łączenia technik graficznych z malarstwem, rysunkiem, techniką collage i fotografią. Kieruje nią myśl o tym, co pierwotne i egzystencjalne. Jej pełna symboliki twórczość często wyłania się z onirycznych wizji będących pod wpływem religijnych rytuałów, mitologii i pradawnych kultów i wierzeń. Kalisz ukończyła Wydział Grafiki i Malarstwa w Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych i od tamtego czasu otrzymała wiele nagród w tym Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi, Stypendium Ministra Kultury, została też laureatką Nagrody im. W. Nowickiego, będącej wyrazem uznania dla całokształtu jej twórczości na rzecz kultury narodowej i miasta Łodzi.

Podczas nocy muzeów zwiedzający będą mogli poznać twórczość artystki oraz przekonać się jak wygląda malarsko-graficzny warsztat od strony zaplecza. Natalia Anna Kalisz wraz z Ewą Żochowską wspólnie działają pod szyldem Fundacji Przędzalnia Sztuki, której nazwa nawiązuje do symbolicznej przędzy, z której utkać można wspólną materię przecinających się znaczeń i wzajemnych zależności oraz do industrialnej architektury Księżego Młyna, gdzie mieszczą się ich pracownie.

Artystki pojmując sztukę jako narzędzie komunikacji międzyludzkiej, organizują akcje i warsztaty artystyczne oraz działania artystyczno - społeczne. Podczas Nocy Muzeów zwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w akcji artystycznej „PRZĘDZALNIA SZTUKI PO TRZECIEJ STRONIE LUSTRA” i stać się częścią surrealnego świata. Po której stronie lustra znajdą się wykonując fotograficzne zadanie? Podobno tylko na Księżym Młynie można przejść na jego trzecią stronę. Czerwona Królowa twierdzi, że „aby utrzymać się w tym samym miejscu, trzeba biec ile sił”*.

Co zatem trzeba zrobić, żeby przenieść się w inny wymiar? www.przedzalniasztuki.pl

---
* cyt. Lewis Carroll – „Alicja po drugiej stronie lustra”

Pracownia Portretu

adres: ul. Przędzalniana 55/6

Sąd Okręgowy w Łodzi

adres: pl. Dąbrowskiego 5

Zwiedzanie zabytkowego budynku sądu (z salą numer I i pomieszczeniami sądowego aresztu) połączone z wykładami: pracownika Muzeum Tradycji Niepodległosciowch, Anny Marii Wesołowskiej, sędziego SO w Łodzi w stanie spoczynku oraz czynnych sędziów i pracowników SO w Łodzi - w godz. 18 - 23.

Stare Kino Cinema Residence

adres: ul. Piotrkowska 120

Podczas Nocy Muzeów zapraszamy do zwiedzania naszych filmowych apartamentów oraz Galerii Plakatu Filmowego. W sali kinowej na naszych Gości będzie czekała filmowa niespodzianka.
dodatkowe informacje:
Zwiedzanie filmowych apartamentach odbywać się będzie wyłącznie z przewodnikiem.

Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki w Łodzi

adres: ul. Ogrodowa 34

Serdecznie zapraszamy Państwa do historycznej siedziby łódzkich „Moniuszkowców” przy ul. Ogrodowej 34.

W bieżącym roku będziemy obchodzić 125-lecie powstania chóru Stowarzyszenia Śpiewaczego im. St. Moniuszki, dlatego ten rok jest dla nas wyjątkowy.

O godz. 20.00, 21.00 i 22.00 będzie można wysłuchać koncertów chóru na żywo. Zwiedzającym towarzyszyć będą również nagrania chóru z występów konkursowych i innych, a także prezentacje dotyczące historii Stowarzyszenia oraz działalności jego członków.

Nasza siedziba powstała w latach 1920-1926 dzięki staraniom ówczesnych członków Stowarzyszenia, a dzięki bieżącym staraniom posiada ciągle swoisty i niepowtarzalny klimat. Warto zobaczyć przede wszystkim: tablicę z nazwiskami fundatorów siedziby, liczne fotografie chórzystów od 1905 r., kroniki Stowarzyszenia, sztandary, liczne partytury utworów na chór i orkiestrę pisane ręcznie, miniaturę pomnika Stanisława Moniuszki, który wzniesiony był w 1938 r. w Parku im. ks. J. Poniatowskiego i zniszczony podczas okupacji.

Ciekawostką jest fakt, iż wiele osób odwiedzających nas, odnajduje tu zdjęcia swoich przodków!

Teatr Powszechny w Łodzi

adres: ul. Legionów 21

Wystawa „Teatr i jego widz”

Wystawa w Teatrze Powszechnym prezentuje zjawiska we współczesnym polskim i zagranicznym teatrze, które stanowiły eksperyment i próbę dokonania zmiany w relacjach teatru z jego publicznością – zarówno przez ewolucję tradycyjnego podziału przestrzeni, jak i przez wyznaczenie widzom innej niż dotychczas roli w świecie widowisk, jak chociażby doświadczenia teatru Jerzego Grotowskiego, który w sposób dosłowny „wybierał” swoją publiczność, aby w finale swych poszukiwań ją porzucić, czy cała przestrzeń teatrów studenckich, alternatywnych, ulicznych, performansów i happeningów, których działania odmieniły kształt dzieła teatralnego, zrywając z tradycyjnym podziałem aktor-widz. Wernisaż odbył się w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

Pełny opis wystawy: https://powszechny.pl/pl/wystawa-i-panele-dyskusyjne/

Wstęp na podstawie biletów na spektakle Teatru Powszechnego w Łodzi, Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych lub w cenie 1,00 zł

Teatr Wielki

adres: Rynek Włókniarek (Rynek Manufaktury)

W zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej, na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze, 18 maja podczas Nocy Muzeów 2019 zostanie zaprezentowana premiera wersji plenerowej megawidowiska „Człowiek z Manufaktury” z okazji 13. urodzin Manufaktury.

thINK[ARTizDEAD] i Fundacja Plastelina

adres: ul. Jaracza 45, Pałac Arnolda Stillera, klatka A ostatnie piętro

otwarcie wystawy malarstwa Juliana Ramireza „Wieści z miast dawnych ludów”
performance body painting z obrazami realizowany przez artystów Juliana Ramireza, Michała Milczarka LOCO oraz Justynę Cieślik-Płusę z uczestnictwem studentów Technik Teatralnych ASP w Łodzi
dodatkowe informacje:
dodatkowe informacje pojawią się na facebooku instagramie

Virtual House - galeria Zdzisława Beksińskiego w wirtualnej rzeczywistości.

adres: ul. Piotrkowska 120

Wirtualne Muzeum Beksińskiego.

Takiego miejsca w Łodzi na Noc Muzeów jeszcze nie było!

Virtual House serdecznie zaprasza 18-19 maja na wirtualna wystawę kolekcji obrazów Zdzisława Beksińskiego. Pokaz będzie niesamowity, ponieważ pozwoli Wam przekroczyć ramy dzieł i znaleźć się wewnątrz malowideł artysty. Brzmi nieprawdopodobnie, ale jest to jak najbardziej możliwe! To niepowtarzalna okazja, by poczuć ich tajemniczy, niepokojący klimat i podziwiać sztukę tak blisko. Wirtualna galeria mieścić się będzie w salonie Virtual House przy ulicy Piotrkowskiej 120. O wszystkich przybyłych gości zatroszczą się animatorzy, którzy pomogą skorzystać z nowej technologii. Do dyspozycje będzie aż 11 stanowisk VR, które umożliwią Wam obejrzenie wystawy. Specjalne gogle i słuchawki VR sprawią, że zwiedzanie muzeum nabierze zupełnie nowego wymiaru pod względem integracji ze sztuką! Możliwość osobistej podróży w głąb przestrzeni obrazów i pozostawienie na chwilę świata zewnętrznego obok z pewnością pozostanie w Waszej pamięci na zawsze. Mamy ogromną nadzieję, że będzie licznie, tajemniczo i przyjemnie! Musicie wpaść do nas i zapoznać się z połączeniem niezwykłej sztuki i najnowszej technologii! Wirtualna rzeczywistość w tym wydaniu zaskoczy każdego! Zapraszamy serdecznie, to będzie niesamowite przeżycie zarówno dla Was jak i dla nas! Niech ta noc będzie niezapomniana!

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

adres: ul. Gdańska 100/102

Noc Muzeów w Bibliotece

18 maja 2019 r., w godz. 18.00-24.00

Od tradycji do nowoczesności!

Średniowieczne skryptorium – odkryj najstarsze i najciekawsze obiekty z kolekcji starych druków, rękopisów, kartografii, grafiki i fotografii. (Dział Zbiorów Specjalnych)
Świat komiksów – zdobądź certyfikat „Znawcy Komiksów”, zrób sobie zdjęcie na fotościance z Supermenem. (Dział Zbiorów Specjalnych)
Kodowanie bez tajemnic – zaprzyjaźnij się z robotem edukacyjnym PHOTON, odkryj podstawy programowania. Zostań geniuszem kodowania - wiek nie gra roli! (Hol główny)
Kryminalne zagadki – weź udział w muzyczno-filmowych konkursach z detektywem X, pomóż agentce Y odnaleźć jednego z najgroźniejszych członków gangu o pseudonimie „Muzykant”, rozwiąż kryminalną zagadkę przygotowaną przez Pannę Marple. (Dział Zbiorów Audiowizualnych)
Bookface – stwórz obraz lub fotografię, będącą połączeniem sylwetki i odpowiednio dopasowanej okładki książki. (Hol przy Czytelni Głównej)

https://wbp.lodz.pl/noc-muzeow-2019 Podczas Nocy Muzeów będzie można zapisać się do Biblioteki. Jak nas znaleźć: ul. Gdańska 100/102 Dział Zbiorów Specjalnych – wejście B, w podwórku Hol główny i hol przy Czytelni Głównej – wejście główne A Dział Zbiorów Audiowizualnych – wejście C, parter

Zajezdnia Muzealna Brus

adres: ul. Konstantynowska 115

Najbliższa okazja do wejścia do tego klimatycznego obiektu będzie 18/19 maja - od godziny 18.00 w sobotę do godz. 1.00 (na teren wpuszczamy do godz. 00.45) w niedzielę. Zajezdnia przy ulicy Konstantynowskiej 115, prowadzona przez Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi bierze udział w tej ciekawej ogólnoeuropejskiej akcji już po raz piąty. Zwiedzającym udostępniona zostanie największa w mieście kolekcja zabytkowych tramwajów, pośród których mamy wagon Herbrand VNB-125 z 1898 roku czy wagon Konstal 2N1 z 1950 roku (do nauki jazdy). Nie zabraknie także historycznych autobusów. Pośród nich zobaczyć będzie można między innymi Autosana H9.20 z 1991 roku czy Ikarusa 280.70E z 1997 roku.

Nowy sezon oznacza nowości dla zwiedzających. W czasie przerwy zimowej kolekcja historycznych tramwajów wzbogaciła się o nowe pojazdy. Zabezpieczone na przyszłość zostały stojące dotychczas na Helenówku wagony: typu 803N nr 21 i techniczny 5N nr 105. Do Zajezdni Muzealnej Brus tymczasowo trafił również skład wagonów 805Na nr 2610+2611.

Tegoroczny sezon turystyczny obfituje w prezentację nowych wystaw - stałych oraz czasowych, będących jednocześnie uzupełnieniem ekspozycji taborowej i prezentujących różne aspekty związane z komunikacją miejską w Łodzi.

Dojazd zapewni między innymi autobusowa linia muzealna M2.

Ideą działalności Zajezdni Muzealnej Brus jest przybliżanie historii komunikacji miejskiej m.in. poprzez organizację ekspozycji czy udostępnienie znajdującego się na terenie taboru. W 2019 roku mieszkańcy i turyści mają osiem okazji, aby poznać historię łódzkiej komunikacji miejskiej, której początki sięgają grudnia 1898 roku.

Żródło: uml.lodz.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz