Noc Muzeów w Rzeszowie 2019. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów 2019 w Rzeszowie odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać rzeszowskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Noc Muzeów w Rzeszowie 2019. Zobacz tegoroczny program

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu tegorocznej Noc Muzeów w Rzeszowie 2019 opublikujemy go poniżej.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł)
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na codzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Komunikacja miejska podczas Noc Muzeów w Rzeszowie 2019

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora.

Program Nocy Muzeów w Rzeszowie 2019

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Gmach Główny, ul. 3 Maja 19

Obowiązują bilety wstępu, dochód przeznaczony na konserwację zespołu historycznych grafik

Zabytkowa kolekcja kobiecej garderoby wraz z zespołem akcesoriów – zakończenie wystawy
Tegoroczna Noc Muzeów to ostatnia okazja do oglądania wystawy prezentującej kolekcję kobiecej garderoby wraz z zespołem akcesoriów zakupioną dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 roku.

Zbiór kobiecej garderoby czyli 23 zabytki dużej klasy, w tym kompletne suknie oraz elementy stroju takie jak staniki, szale, nakrycia głowy oraz obuwie prezentują przemiany stylowe od 2 połowy XIX w. do lat 30. XX stulecia. Kolekcja damskich akcesoriów zyskała także 18 damskich parasolek, 53 wachlarze, 54 torebki oraz kilka drobnych obiektów jak np. karnecik balowy, szpilki do gorsetu czy srebrne etui (puderniczka, papierośnica, szminka).

Z muzealnego skarbca – wystawa prezentująca wyjątkowe eksponaty, schowane na co dzień w muzealnych magazynach.

Pokażemy wybrane, ciekawe eksponaty z muzealnych magazynów sztuki, historii, archeologii i etnografii, które z różnych przyczyn nie były prezentowane dotychczas w salach wystawowych lub zdarzało się to bardzo rzadko.

Jacek Malczewski. Malarz poezji – poeta malarstwa – wystawa
Wystawa zrealizowana ze zbiorów prywatnych, uzupełniona o obiekty ze zbiorów muzeum, prezentująca sztukę, głównego artysty Młodej Polski, znakomitego symbolisty, spadkobiercy romantycznych tradycji i równocześnie jednego z naszych największych malarzy Jacka Malczewskiego (1854-1929).
Prezentacja 10 obrazów zakupionych ze środków MKiDN w latach 2005-2018 – podsumowanie
10 wybitnych obrazów, które uzupełniły Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie zostało zakupionych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Podkarpackiego oraz środków własnych Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Prezentacja zbioru zakonserwowanych rzeźb sakralnych.

Prezentacja jest efektem projektu: „Konserwacja zespołu rzeźb sakralnych w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie” dofinansowanego przez MKiDN, którego celem było wykonanie prac konserwatorsko – restauratorskich przy XVII i XVIII-wiecznych obiektach snycerki, które ze względu na zły stan zachowania do tej pory były przechowywane w magazynie.
Galeria Malarstwa Europejskiego
Galeria Rzemiosła Artystycznego
Galeria Malarstwa Polskiego
Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki

Pokaz filmów Muzeum Utracone NIMiOZ

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie

Rynek 6

Obowiązują bilety wstępu, dochód przeznaczony na konserwację obrazu „Portret Franciszka Kotuli”, Antoniego Józefa Kamińskiego,1933 r.

Na co dzień i od święta – wystawa stała
Na wystawie prezentowane są ubiory codzienne jak i stroje świąteczne, noszone na wsi pod koniec XIX i na początku XX w. przez Rzeszowiaków, Lasowiaków i Pogórzan.
Oprócz elementów odzieży znalazły się tu eksponaty etnograficzne ilustrujące temat pozyskiwania surowca, techniki zdobienia elementów stroju, a także przedmioty związane z dbałością o wygląd.

Słońcesław z Żołyni. Życie i twórczość – wystawa czasowa
Muzealne zagadki – wystawa czasowa
Etnoinspiracje – pokaz tkania na krośnie
Sesja zdjęciowa Na co dzień i od święta – wirtualne lustro, przymierzalnia

Wędrowny Uniwersytet Korbowy – Noc Wędrownych Śpiewaków – Noc Opowieści
W programie koncertu historie mrożące krew w żyłach i legendy o cudach:
– Pieśni o miłości, zdradzie i śmierci.
– Humoreski i przewrotne opowiastki. Wszystko to przy wtórze liry korbowej i nie tylko.
– Wspólne muzykowanie i prezentacja Pracowni Lutniczej Lucjana Kościółka.
Wystąpią: Barbara Bator, Maciej Bator, Lucjan Kościółek

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

Rynek 12

Obowiązują bilety wstępu, dochód przeznaczony na konserwację drewnianej urny do głosowania z ratusza rzeszowskiego, XIX/XX w.

Płk Leopold Lis-Kula. W setną rocznicę śmierci – wystawa czasowa z cyklicznym pokazem multimedialnym Ku Niepodległej
Na wystawie prezentowane są osobiste pamiątki po Pułkowniku, dokumenty oraz unikalne zdjęcia m.in. z muzealnej kolekcji Edwarda Janusza, jak również oryginalne szarfy z Jego pogrzebu w 1919 r., a także wieńce i szarfy z uroczystości odsłonięcia rzeszowskiego pomnika Lisa-Kuli w 1932 r.
Prezentacja daru Jana Partyki – Orderu Orła Białego z czasów Augusta II Mocnego (rekonstrukcja z roku 1968 z filmu Hrabina Cosel)
Sześć wieków Rzeszowa – ekspozycja stała

Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie

ul. Zamkowa 4

Wstęp wolny

Stanisław Cukier – Rzeźby – wystawa
Sztuka sakralna od średniowiecza do współczesności – ekspozycja stała

Muzeum Mleczarstwa w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie

ul. Warszawska 20

Wstęp wolny, godz. od 19.00 do 23.00

Pokaz wirowania mleka w wirówce ręcznej, godz. 19.30 oraz 20.30
Ekspozycja stała: maszyny, urządzenia i sprzęt mleczarski
Muzeum mieści się, w halach produkcyjnych dawnego budynku szkolnej mleczarni. W muzeum zgromadzono urządzenia i maszyny związane z mleczarstwem oraz archiwalne dokumenty obrazujące powstanie i działalność Spółdzielczości Mleczarskiej w Galicji, a także Krajowej Szkoły Mleczarskiej. Wśród eksponatów na szczególną uwagę zasługuje kolekcja wirówek – od wiekowych typu Wolseley, Victoria, Regina, używanych w dworskich mleczarniach pod koniec XIX w., po udoskonalone szwedzkiej firmy „Alfa Laval”, z których najstarsza pochodzi z 1925 r., czy niemieckiej Westfalia z roku 1930. Zbiór najstarszych wirówek i ich części ilustruje różne rozwiązania techniczne pierwszych modeli. Są wirówki z parowym napędem transmisyjnym używane w latach 1910-1930, aż po wirówki, które pracowały w Szkolnym Zakładzie Mleczarskim od początków jego istnienia.

W salach muzealnych prezentujemy bogatą historię polskiej spółdzielczości mleczarskiej. Składają się na nią:
• dokumenty obrazujące początki ustawodawstwa spółdzielczego:
– oryginalne ustawy o mleczarstwie;
– rozporządzenia ministerialne;
• broszury propagujące spółdzielczość;
• księgi handlowe;
• podręczniki mleczarskie;
• piśmiennictwo zawodowe:
– Gazeta Mleczarska,
– Mleko,
– Przegląd Mleczarski;
• fotografie dawnych zlewni mleka i budynków mleczarskich

Galeria Nierzeczywista Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego

ul. Matejki 10

Wstęp wolny

Ciało w kamieniu – wystawa fotografii Jarosława Jaremy
„Ciało w kamieniu” to cykl ukazujący powiązania pomiędzy ciałem a skałą, ich wzajemne korelacje – podobieństwa i kontrasty: miękkość i twardość, ciepło i chłód, ostrość i obłość kształtów, czynnik męski i kobiecy, witalność i wieczną nieruchomość. Obydwa te elementy – ciało i kamień przenikają się, rozdzielają, tworzą relacje, które mogą być odczytywane na różnych poziomach interpretacyjnych, również jako odniesienie do relacji człowieka do człowieka, człowieka do natury, czy przestrzeni. Fotografie zostały wykonane w skalnych miastach Adršpachu i Teplic nad Metuji oraz na pobliskim Ostašu. Wszystkie robione były w sposób klasyczny, na negatywach, odbitki wykonane są ręcznie na papierze barytowym. Wystawa pokazywana była wcześniej w Katowicach, Adrspachu, Poznaniu i Wrocławiu.
O autorze:
Jarosław Jarema, urodzony w 1974 roku. Fotograf. W swojej twórczość skupia się przede wszystkim na relacjach pomiędzy zastaną rzeczywistością a światem kreowanym, pomiędzy tym co realne a fantazją. Stara się przedstawiać balans pomiędzy tymi dwoma elementami. Wierzy w uniwersalność symboli i na tym buduje swój przekaz. W swoich pracach sięga do odniesień do sztuki klasycznej – przede wszystkim malarstwa, ale również poezji łącząc je z elementami otaczającego nas świata. W fotografiach poszukuje relacji pomiędzy człowiekiem i przestrzenią. Pracuje w klasyczny sposób robiąc zdjęcia na negatywie a następnie własnoręcznie odbitki na papierze barytowym.

Brał udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.

Więcej na stronach:

jaremaphotography.com

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

ul. Mickiewicza 13

Obowiązują bilety wstępu, dochód przeznaczony na konserwację lalki Misia Uszatka

19.00 – otwarcie wystawy stałej pt. „Dobranocki z dawnych lat” zmodernizowanej z okazji jubileuszu 10-lecia powstania muzeum. Na ekspozycji będzie można obejrzeć kolekcję pamiątek związanych z realizacją filmów animowanych w nowej odsłonie, a także wiele unikatowych eksponatów prezentowanych po raz pierwszy.
Goście Nocy Muzeów będą mogli obejrzeć także wystawę czasową „Najpierw była książka”, przedstawiającą literackie pierwowzory dobranockowych bohaterów.
20.00 – „Muzealne poczytajki” – zajęcia dla dzieci i rodziców z pokazem filmów na przezroczach (sala edukacyjna)
21.00 – „Dobranockowe melodie„ – prezentacja filmowych kołysanek i utworów z najpopularniejszych animacji dla dzieci z quizem muzycznym. Mali i duzi uczestnicy zabawy będą mogli się poczuć jak na planie programu „Jaka to melodia„ dzięki wykorzystaniu urządzenia ”kto pierwszy ten lepszy”. (sala projekcyjna)
W sali projekcyjnej muzeum goście będą mogli uczestniczyć w maratonie „Dobranockowy nocnik filmowy„ i obejrzeć wiele odcinków popularnych animacji dla dzieci. W programie: „Jacek i Agatka„, „Gaska Balbinka„, „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek”, „Reksio”, ”Koziołek Matołek”, ”Mały Pingwin Pik-Pok” i in.

Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie

Obiekt na ulicy Miłocińskiej 75 (obok Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości),

Wstęp wolny, godz. od 14.00 do 24.00

Wystawa pojazdów i motocykli zabytkowych
Wystawa zabytkowego sprzętu AGD i RTV
Wystawa zabytkowego sprzętu sportowego
Wystawa mundurów służb mundurowych 1945-2018
Wystawa modeli samolotów i sprzętu wojskowego
Wystawa 100 lat podkarpackich kolei
Symulatory lotu samolotów
Wykład interaktywny Latająca Szkoła prezentowany przez firmę Aeromentors
Pokaz szybowca typu PIRAT
Pokazy współczesnych motocykli
Przejażdżki motocyklami i motorowerami oraz zabytkowym wozem strażackim i więźniarką
Gastronomia
Stoiska z gadżetami militarnymi
Atrakcje dla dzieci
Obiekt na ulicy Kochanowskiego 19

Wstęp wolny, godz. od 14.00 do 24.00

Wystawa sprzętu wojskowego opancerzonego, pojazdów policyjnych i strażackich
Sala tradycji miłośników komunikacji miejskiej
Pokaz wyposażenia i umundurowania kawalerzystów z lat 1918 -1939 prezentowany przez Konną Straż Ochrony Przyrody i Tradycji
Pokazy grup rekonstrukcji historycznej
Przejażdżki wojskowym transporterem opancerzonym
Wystawa broni strzeleckiej współczesnej i zabytkowej
Gastronomia
Atrakcje dla dzieci

Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie

ul. Jana III Sobieskiego 18

Wstęp wolny

Przegląd Grafiki Polskiej – wystawa

Wystawa prac uczestników zajęć plastycznych i rękodzielniczych oddziałów Rzeszowskiego Domu Kultury, wernisaż godz. 17.00
Cafepub NIEZŁA SZTUKA – Wokół rzeszowskich synagog – wykład Karoliny Ożóg, godz. 19.00

Podczas zwiedzania będzie można bezpłatnie otrzymać archiwalne wydawnictwa BWA (katalogi i foldery z wystaw)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

ulica Sokoła 13

Zapraszamy do wzięcia udziału w Nocy Biblioteki w ramach Nocy Muzeów w Rzeszowie

w programie:

Ignacy Schaitter i Spółka – z dziejów jednej z najstarszych firm w mieście – wystawa pamiątek i archiwaliów związanych z rzeszowską firmą działającą w Rzeszowie w XIX
i w pierwszej połowie XX wieku; godz. 19:00-24:00.
„Między myślami„ (”Between thoughts”) – nastrojowy wieczór z gitarą akustyczną – recital gitarowy Piotra Krępecia; 20:00.
W sklepie Ignacego Schaittera – niezwykła podróż wehikułem czasu – wykonywanie pamiątkowych zdjęć z wykorzystaniem fotobudki z użyciem rekwizytów i elementów stroju; godz. 19:00-23:00.
W Dawnym Rzeszowie – wystawa ze zbiorów dokumentów życia społecznego oraz czasopism z okresu przedwojennego; godz. 19:00- 24:00.
Rzeszowskie Kolaże – warsztaty z Małgorzatą Lasek – tworzenie kompozycji z wykorzystaniem zdjęć i pocztówek, dawnych czasopism, koronek i drobnych przedmiotów codziennego użytku. Liczba miejsc ograniczona; godz. 19:00.
Rzeszów w Literaturze – wystawa zbiorów bibliotecznych poświęcona Rzeszowowi; godz. 19:00 – 24:00.
Kiermasz Książek Wyczytanych – chętni będą mogli wybierać spośród 3 tysięcy tytułów: beletrystyki, literatury popularnonaukowej oraz książek dla dzieci i młodzieży. Książki będzie można zakupić już od złotówki!

Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Rynek 26

Wstęp wolny

Rzeszowskie piwnice – ekspozycja stała
Widma Historii 2019 – wystawa militariów z okresu drugiej wojny światowej

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

ul. Słowackiego 18

Wstęp wolny

Zwiedzanie magazynów archiwum IPN, wejścia o godz. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00
Książki poza cenzurą – wystawa
Prezentacja gier edukacyjnych i konkursy
Sprzedaż publikacji IPN
Pokaz grup rekonstrukcji historycznej
Budynek IPN, ul. Szopena 23

Wstęp wolny

Prezentacja fotografii i dokumentów dotyczących wyborów 4 czerwca 1989 r., godz. 19.30, 21.30
Prezentacja filmu dokumentalnego Wolna Rzeczypospolita Łupkowska, godz. 20.30, 22.30
Prezentacja katalogów tematycznych Biura Lustracyjnego

Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie

ul. 8 –go Marca 6

Wstęp wolny

Zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem – godz.: 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00
– wśród eksponatów:
liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze,
aparaty monterskie, miliamperomierz z 1935r., amatorska radiostacja,
MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985 r.,
fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. ubiegłego wieku, doprowadzającego energię do Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie,
wystawa o początkach elektryczności w Łańcucie ,
wystawa dotycząca unikalnej jedynej w Polsce linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka
Pokaz filmu o 105-letniej historii energetyki na Podkarpaciu
Interaktywny pokaz w przenośnym Planetarium
Pokaz widowiskowych wyładowań transformatora Tesli, początek godzina 20.30
Zajęcia malowania światłem
Pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. transformator Tesli, generator Van de Graaffa)
Wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych
Konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży

Źródło: muzeum.rzeszow.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz