Pierwsze promienie słońca od 4400 lat w nowo odkrytym grobowcu


O odkryciu podobnym do grobowca Tutenchamona marzy każdy archeolog. Być pierwszym od tysięcy lat, który wejdzie tam od czasu pochówku… Takim odkryciem mogą poszczycić się badacze z Egipskiej Misji Archeologicznej.

Odkrycie miało miejsce w Sakkarze jeszcze w listopadzie, ale ze względu na konieczność usunięcia włazu zapieczętowującego wrota do grobowca dopiero teraz udało się wejść do jego wnętrza. Mowa jest o nowo odkrytym grobowcu kapłana Wahtye, pochowanego za panowania Neferirkare I (ok. 2446–2438 p.n.e.) z V dynastii.

Grobowiec liczący 10 m długości po prostu zachwyca doskonałością zachowania. Zmarłego przedstawiono z rodziną, matką i żoną oraz sceny m.in. wyrobu ceramiki, występy muzyków, polowania. Grobowiec ma dwa poziomy – odkryto 5 szybów, które mogą prowadzić do komór grobowych Wahtyego i członków jego rodziny. To może być początek spektakularnych znalezisk.

Egipski Minister Starożytności określił grobowiec jako „jedyne w swoim rodzaju odkrycie w ostatnich dekadach”.

Bibliografia:

  1. Jarus, Photos: Exquisitely Preserved Ancient Tomb Discovered at Saqqara, „LiveScience” z 15 grudnia 2018 r., https://www.livescience.com/64316-saqqara-divine-tomb-photos.html?utm_source=twitter&utm_medium=social (dostęp 17 grudnia 2018 r.).

 

Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz