Noc Muzeów w Zielonej Górze 2019. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów 2019 w Zielonej Górze odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać zielonogórskie muzea i inne instytucje kulturalne, które dodatkowo przygotują atrakcyjny program dla swoich gości.

 

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu tegorocznej Noc Muzeów w Zielonej Górze 2019 opublikujemy go poniżej.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł)
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Program Nocy Muzeów w Zielonej Górze 2019

Muzeum Ziemi Lubuskiej

WĘGIERSKA NOC W MUZEUM* 
18 maja 2019 (sobota), w godz. 17.00 – 24.00
udostępnienie zbiorów od godz. 17.15      

Program:

WYSTAWY SPECJALNE

  • Hungarikum – sztuka ludu Matyó więcej
  • W jak Węgry, W jak wino 
  • Buty Stalina – instalacja historyczna
  • Pokaz obrazów Tihaméra Gyarmathyego ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej

*Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie, kopiowanie i publikowanie owych materiałów w celu promocji wydarzenia.

Ab ovo ad mala czyli o kulinariach na przestrzeni dziejów w Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy

W trakcie wydarzenia będzie można dowiedzieć się z czego i w jak sposób przygotowywano posiłki od epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze oraz sprawdzić jakie smaki i potrawy dominowały w pradziejowym menu. Zaprezentowane zostanie również przedstawienie teatralne oraz występ taneczny dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świdnicy opowiadający o znaczeniu jedzenia w obrzędach pogrzebowych naszych przodków. Punktem kulminacyjnym będzie natomiast wspólna biesiada przy dźwiękach muzyki folkowo-słowiańskiej w wykonaniu zespołu Koło Jana.

XIII Europejska Noc Muzeuów w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z/s w Drzonowie

W programie moc atrakcji, w tym m.in.:
- iluminacja ekspozycji plenerowej
- dioramy grup rekonstrukcyjnych
- pokaz współczesnego wyposażenia 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej
- pokazy walk i obyczajów rycerskich
- wystawa czasowa „34. Brygada Kawalerii Pancernej”
- stoisko gastronomiczne z wojskową grochówką
- i wiele innych

Noc Muzeów w Muzuem Ilustracji Książkowej

Muzeum Ilustracji Książkowej mieszczące się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida zaprasza 18 maja (sobota) w godzinach 19-22 na kolejną Noc Muzeów ph. „Bajkowy zwierzyniec„. Tym razem bohaterami Nocy będą znane z bajek zwierzęta. ”Bajkowy zwierzyniec” wyruszy w daleką, morską podróż na żaglowcu ze starej balii. Uczestnicy zajęć swoje Kubusie Puchatki, koty w butach, pszczółki Maje, wilki, prosiaczki, słonie Jumbo lub te zwierzęta całkowicie powstałe z ich fantazji wykonają z najprzeróżniejszych materiałów. Liczymy, że temat zainteresuje i przyciągnie rzesze przyjaciół zwierząt, a także małych i dużych podróżników lub tych, którzy o podróżach marzą a przygoda w duszach im gra.

Podczas gdy dzieci z pasją zajmą się tworzeniem zwierzyńca, rodzice i dziadkowie będą mogli wysłuchać pasjonującej historii książki i ilustracji. Testem na spostrzegawczość będą przewidziane już do wspólnego rozwiązywania zagadki oparte na ekspozycji muzealnej. Nie zabraknie też licznych łamigłówek i krzyżówek o zwierzętach. Dla tych, którzy mają niespożytą energię proponujemy zajęcia fizyczne – obsługę prasy graficznej i własnoręczne odbijanie grafik.
Za pasję, kreatywność, inwencję twórczą, erudycję i umiejętność wspólnej zabawy przewidujemy drobne nagrody.

Serdecznie zapraszamy
18 maja, Muzeum Ilustracji Książkowej w Bibliotece Norwida,
w godz. 19-22.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz