Noc Muzeów w Gdańsku 2019. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna Noc Muzeów 2019 w Gdańsku odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja 2019. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać gdańskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Noc Muzeów w Gdańsku 2019. Zobacz tegoroczny program

Gdy tylko poznamy szczegóły dotyczące przygotowanego przez organizatora programu tegorocznej Noc Muzeów w Gdańsku 2019 opublikujemy go poniżej.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

Podstawowe informacje

➤ do wydarzenia możesz dołączyć także na Facebooku
➤ informacje dotyczące innych Nocy Muzeów znajdziesz tutaj
➤ wejście do muzeów jest darmowe lub pobierana jest symboliczna opłata (np. 1 zł)
➤ na niektóre wydarzenia wymagana jest wcześniejsza rejestracja

Specjalne wydarzenia

Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki kulturalne, które często przygotowują specjalne wydarzenia na ten wyjątkowy dzień w roku. W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na codzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami Nocy Muzeów są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Historia Nocy Muzeów

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

Komunikacja miejska podczas Noc Muzeów w Gdańsku 2019

Informację uzupełnimy po podaniu szczegółów przez organizatora.

Program Nocy Muzeów w Gdańsku 2019

Akademia Sztuk Pięknych

Wielka Zbrojownia
Targ Węglowy 6
19.00-22.00 warsztaty street art’owe z odbijania szablonów. Prowadzący: Adrian Leszczuk
19.00-01.00 wystawa studenckiej Galerii Start
Patio:
18.00-22.00 Warsztaty kaligrafii na Patio
Prowadzenie: Magdalena Lauk | zapisy na stronie www.patioasp.pl
Biblioteka:
21.15, 22.15
Kolory dźwiękiem malowane
Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprasza na projekt muzyczny w wykonaniu Sopockiego Chóru Kameralnego CONTINUO z towarzyszeniem organów. Gdy już zgasną światła, to jedno z piękniejszych wnętrz Uczelni, z którego rozciąga się widok na ul. Piwną i wieżę Bazyliki Mariackiej, zmieni swoją podstawową funkcję stając się pracownią sztuki, fabryką kolorów malowanych dźwiękiem. Chór powstał w 1986 r. jako Chór Kameralny Uniwersytetu Gdańskiego, od 1990 r. koncertuje pod nazwą Sopocki Chór Kameralny CONTINUO promując swoje miasto i polską kulturę podczas licznych koncertów w kraju i na świecie. W repertuarze ma zarówno małe formy chóralne á capella, jak również wielkie formy oratoryjne. Wielokrotnie nagradzany na przeglądach i konkursach muzyki chóralnej, zachwyca zwłaszcza paletą barw i poligenicznością brzmień. Kierownikiem artystycznym Sopockiego Chóru Kameralnego CONTINUO jest dr Arkadiusz Wanat. Występowi chóru towarzyszyć będzie przy organach dr Mariusz Wrona.
Aula Wielkiej Zbrojowni
20.00 Wernisaż wystawy „Młode malarstwo”. W przestrzeni Wielkiej Auli zaprezentowane zostaną prace dyplomowe absolwentów Wydziału Malarstwa, którzy ukończyli studia w 2018 roku. Koordynatorem wystawy jest dr Daniel Cybulski.
20.00-24.00 Warsztat sitodruku | Prowadzący: Jakub Zając
23.00 Spektakl TeART „Outsider”. Spektakl tworzą obrazy performatywne rozdarte między świadomością a cielesnością postulujące otwarcie się na własne uczucia.
Pracownie:
19.00-21.30 Warsztaty rysunku z modelem – sala rysunkowa nr 03 – zapisy pod adresem zuzanna.dolega@asp.gda.pl do 16.05. Prowadzenie: mgr Zuzanna Dolega
19.00-01.00 Wystawa rysunku studentów Wydziału Malarstwa – sala 01 koordynator: prof. Roman Gajewski, mgr Zuzanna Dolega

Mała Zbrojownia
Plac Wałowy 15
Wydział Rzeźby:

17 maja piątek
13.00-14.00 – prezentacja realizacji rzeźbiarskich i malarskich firmy KEIM

18 maja sobota
10.00-14.00 – warsztaty rysunkowe (zajęcia z modelem)
10.00-14.00 – warsztaty rzeźbiarskie (zajęcia z modelem)
10.00-18.00 – realizacje rzeźbiarskie w otwartych pracowniach rzeźby
14.00-18.00 – realizacje rzeźbiarskie w otwartych pracowniach kamienia i drewna
14.00-18.00 – pokaz filmu z Międzynarodowych Warsztatów Odlewniczych

Warsztaty rysunkowe i rzeźbiarskie ( zajęcia z modelem ) cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem więc wymagają wcześniejszych zapisów. Rejestracja drogą elektroniczną na adres: warsztatyrzezba@op.pl

w godzinach od 10.00 do 18.00 konsultacje prac rysunkowych i dokumentacji rzeźbiarskiej zwłaszcza dla osób zainteresowanych studiami na kierunku rzeźba.
Kierunek intermedia
19.00 – Koncert
20.00-24.00 Prezentacja najlepszych prac studentów z Katedry Intermedia.
Prezentacja Katedry Fotografii na Kierunku Intermedia

Dom Angielski
Chlebnicka 13/16
19.00-01.00 Wystawa wybranych prac licencjackich studentów studiów niestacjonarnych z Wydziału Grafiki ASP w Galerii ASP
19.00-01.00 Wystawa prac studentów w korytarzu na II piętrze

Biblioteka Pod Żółwiem. Filia WiMBP

ul. Świętego Ducha 111/113, Gdańsk

Poprzez tegoroczny program chcemy zaangażować odbiorców do bardziej świadomej konsumpcji dóbr i dbania o naszą wspólną planetę Ziemię. Zaangażowanie w ekologię pomaga zrozumieć nieustanny proces degradacji środowiska naturalnego. Wierzymy, że poprzez edukację czy zabawę jesteśmy w stanie wpłynąć na zmianę myślenia potrzebną do niwelacji szkodliwego działania człowieka. Nie bądźmy obojętni na fakt, że to my przyczyniamy się do tego, iż każdy żółw morski ma w jelitach zagrażające mu cząstki plastiku.

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Nowy Port

ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk – Nowy Port

12:00-24:00 – wystawa zbiorowa „Archiwum vol. 1. Kontekst lokalny”

Jak wprowadzić dzieło sztuki w kontekst lokalny nie niszcząc istniejącej homeostazy? Czy możliwa jest zgodna kohabitacja? Wystawa „Archiwum vol. 1. Kontekst lokalny” jest próbą odpowiedzi na te pytania. Jej celem jest przybliżenie jednego z głównych nurtów programu CSW ŁAŹNIA: działalności w przestrzeni publicznej. Prezentacja przygotowana została na bazie dokumentacji artystycznych działań, często ulotnych, adresowanych do niewielkiej grupy odbiorców, które odbyły się w ramach programu rezydencyjnego i programu wystaw.

17:00- 18:35 – pokaz filmu: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica, 2018, 95’, Szwecja, reż. Josephine Bornebusch, uczestnicy 6+

17.00-21:00 – gra z Łaźniakiem, Na podstawie karty gry z edukacyjnym bohaterem Łaźniakiem najmłodsi uczestnicy zwiedzą budynek ŁAŹNI i poznają wystawę. uczestnicy: 6+

18:50-21:00 – pokaz filmu: Green Book, 2018, 130’, USA, reż. Peter Farrelly

19:15-20:00 – oprowadzanie po budynku CSW ŁAŹNIA śladami nieinstytucjonalnej historii miejsca jako przestrzeni przyjaznej dla rozwoju sztuki ulicznej, prowadzenie: Projekt rezydencyjny „Autonomia ulicy”

Oprowadzanie po budynku CSW ŁAŹNIA będzie zaproszeniem do rekonstrukcji i zapoznania się z nieznaną szerzej historią miejsca przed powstaniem Centrum Sztuki Współczesnej, oprowadzanie przybliży nieinstytucjonalną historię dawnej łaźni miejskiej, jako przestrzeni rozwoju sztuki ulicznej. Oprowadzanie jest częścią programu lokalnej rezydencji „Autonomia ulicy” oraz promocji publikacji wydanych z okazji 20-lecia CSW ŁAŹNIA.

20:15-21:00 Nie/kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Archiwum vol. 1. Kontekst lokalny”, prowadzenie: Monika Popow

W ramach Nocy Muzeów zapraszamy na kolejne nie/kuratorskie oprowadzanie po wystawie, które przybliży w zrozumiały dla każdego sposób  zagadnienia związane za sztuka współczesną.

21:15 – Filmowy Nowy Port – przegląd filmów związanych z Nowym Portem

Centrum Świętego Jana. NCK

ul. Świętojańska 50, Gdańsk

Kościół św. Jana w Gdańsku o ponad 650-letniej historii jest obiektem, który dopiero w ostatnich latach po konserwacji i adaptacji na centrum kultury powrócił na szlak gotyckich zabytków miasta. W tym czasie do kościoła powróciły także szczęśliwie ocalone z pożogi wojennej dzieła sztuki sakralnej. W trakcie zwiedzania będzie można zobaczyć niezwykle dekoracyjną emporę południową, która przez 70 lat znajdowała się w magazynach, a obecnie po dwuletniej konserwacji powróciła na swoje historyczne miejsce w kościele. Będzie można także obejrzeć po konserwacji kamienny ołtarz główny wykonany w warsztacie Abrahama van den Blocke. Tradycyjnie w trakcie wydarzenia udostępniona będzie wieża kościoła, gdzie z poziomu 32 m można podziwiać panoramę Gdańska, ale także można zobaczyć oryginalny dzwon zegarowy z 1543 r. oraz współczesne garderoby dla artystów.

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Dolne Miasto

ul. Jaskółcza 1, Gdańsk

12:00-24:00 Wystawa Michała Szlagi „Fotografowałem polskiego króla”

Wystawa prezentuje przekrojowo twórczość Michała Szlagi, fotografa specjalizującego się w dokumencie, reportażu i zdjęciach portretowych. Obejmuje niemal wszystkie tematyczne cykle realizowane przez artystę na przestrzeni dwóch dekad zawodowej działalności, która od początku towarzyszyła problemom polskiej transformacji. Są wśród nich: Stocznia, Brama, Robotnicy 1947‒1960. Zostały one uzupełnione o bardziej osobiste i intymne rejestracje: Polska ‒ Rzeczywistość, Pikselowe prostytutki czy realizowana wspólnie z Tomkiem Kopcewiczem Odyseja, a także zdjęcia wykonywane na marginesie licznych współpracy z innymi twórcami m.in. Piotrem Uklańskim, Pawłem Althamerem czy Maxem Cegielskim.

18:00-19:00 – oprowadzenie dla dzieci po wystawie Michała Szlagi „Fotografowałem polskiego króla”, prowadzenie: Barbara Secke, uczestnicy: 6+

19:00-22:00 – Gra z Łaźniakiem, Na podstawie karty gry z edukacyjnym bohaterem Łaźniakiem najmłodsi uczestnicy zwiedzą budynek ŁAŹNI i poznają wystawę. uczestnicy: 6+

19:00-00:00 – strefa relaksu w przyłaźniowym ogródku, napitki i zakąski: Pub Red Light, Muka Bar

20:00-20:45 – koncert zespołu Nagrobki w przyłaźniowym ogródku

Nagrobki tworzą Maciej Salamon (gitara, wokal) i Adam Witkowski (perkusja, wokal). Muzyka zespołu to autorska mieszanka gitarowego noizu, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zgodnie z tym, czego można spodziewać się po zespole o tej nazwie – teksty wszystkich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu.

21:00-22:00 – oprowadzanie po wystawie Michała Szlagi „Fotografowałem polskiego króla”, prowadzenie: Andrzej Trzeciak

Dom Uphagena

ul. Długa 12, Gdańsk

Muzeum Gdańska zaprasza do udziału w grze „Przygody Pana van Wordena”. Uczestnicy naszej gry miejskiej podążą śladem niderlandzkiego kupca. Jego wizyta w Gdańsku, oprócz handlowych pertraktacji kryje jeszcze jeden, tajny cel. Zadaniem naszych detektywów jest rozwikłanie tej tajemnicy. Ulice Głównego i Starego Miasta kryją wiele wskazówek, które bez problemu rozwikła przenikliwy i inteligentny umysł. Nie obowiązują zapisy.

Dwór Artusa

ul. Chlebnicka. Gdańsk

Podróż po Europie na podstawie wyposażenia Wielkiej Hali Dworu Artusa (zwiedzanie indywidualne). Dwór od XV wieku stanowił siedzibę bractw kupieckich, którzy przybyli do Gdańska z różnych regionów Europy zachodniej. Wystrój Wielkiej Hali zaś był dziełem zarówno rodzimych jak i zagranicznych artystów, którzy uświetnili obrazami, rzeźbami czy obiektami rzemiosła artystycznego wnętrze Dworu. Jako salon miasta był i jest do dzisiaj częstym miejscem spotkań i oficjalnych wizyt osobistości europejskich w Gdańsku. Zatem zwiedzając Dwór Artusa tej nocy dowiecie się, co ma on wspólnego z Kolonią, Lubeką, Antwerpią, Królewcem, czy Wielką Brytanią.

Uwaga! W czasie wydarzenia nie będzie dostępna Sień Gdańska.

19.00-23.00

Natomiast zespół nowo powstającego Oddziału Głównego proponuje udział w Mozaice Gdańska, szybkiej grze z zagadkami. Wspólnie będziemy odkrywać mniej lub bardziej znane zakamarki miasta. Gdzie wylegują się foki a gdzie można spotkać cichą słonkę? W jakim miejscu produkowano wagony a jaka dzielnica przypomina z lotu ptaka plaster miodu? Zapraszamy do okrywania tajemnic miasta, do czego posłuży nam nietypowa, ruchoma mapa Gdańska. Dla uczestników przewidziano drobne upominki.

Domin Gdańsk

Al. Gen. J. Hallera 4/1, Gdańsk

Noc Muzeów zaczynamy o 20:00 otwarciem wystawy

naszych podopiecznych i prowadzących. Na wernisażu dowiecie się kim jesteśmy, co tworzymy i czemu tak bardzo poświęcamy się swojej pasji. Tej nocy sami będziecie mogli stworzyć coś imponującego – wspólnie narysujemy wielkoformatowe dzieło!

Nasi goście otrzymają foldery akwarelowe i darmowe zaproszenie na zajęcia w Pracowni. Do zobaczenia!

Europejskie Centrum Solidarności

pl. Solidarności 1, Gdańsk

Nasza wystawa stała opowiada o losach polskiej drogi do wolności i zmianach, jakie zaszły pod wpływem Solidarności w całym bloku państw Europy Środkowej i Wschodniej. Na tę noc przygotowaliśmy kilka specjalnych niespodzianek.

Galeria KanArt

ul. Zaułek św.Bartłomieja 1, Gdańsk

Surowa, kontemplacyjna przestrzeń z wybitnymi dziełami sztuki Wojciecha Sęczawy, Marka Modela, Daniela Pieluchy, Andrzeja Boja Wojtowicza. Druga przestrzeń prezentuje uduchowioną sztukę ludową. Jedyna galeria z zaskakującym klimatem i tajemnicą jaka kryje się w jednym z pomieszczeń.

Poza tym kawa i muffiny anielskie.

Galeria Sztuk Różnych Ogarna 101
ul. Ogarna 101, Gdańsk 18.00-22.00
W galeriach jak zwykle wstęp gratis. Maciej Kosycarz będzie snuł fotograficzno-galeryjne opowieści, ale z galerii nie musicie wracać z pustymi rękami.  Na gości czeka 10% rabatu.

na wszystkie  dzieła i wyroby Kosycarzy oraz Magdy Benedy. Osłabieni Nocą Muzeów będą mogli  degustować i wzmocnić się  wyrobami  z legendarnej  gdańskiej Fabryki Czekolady Bałtyk.

Galeria NPS – Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie

ul. Wyzwolenia 49, Gdańsk

Wystawa zbiorowa dotycząca pamięci artystycznej.

Gdańska Galeria Miejska – Dom Chodowieckiego i Grassa

ul. Sieroca 6, Gdańsk

W majową noc przywołamy do istnienia zbiór zjaw – dawnych domowników Sierocińca, dziś Domu Chodowieckiego i Grassa. Tęskniące głosy, szepty, krzyki najmłodszych są pamiątką po setkach dzieci, zamieszkujących kiedyś ten XVII-wieczny kompleks budynków – niech nam o sobie przypomną, zaniepokoją, odkryją przed nami przeszłość tego wyjątkowego miejsca. Instalacja dźwiękowa połączona z wystawą plenerową, przedstawiają dawne losy zabudowań oraz plany na przyszłość, związane z utworzeniem w tym miejscu interdyscyplinarnego centrum kultury.

Galeria BLIK

ul. Korzenna 1D, Gdańsk

Wystawa zbiorowa kolekcji galerii.

Galeria Starych Zabawek

ul. Piwna 19/21, Gdańsk

Uczestniku Nocy Muzeów! Chcesz zobaczyć, czym bawiły się dzieci w Polsce w latach 1920 – 1989? A może sam byłeś wtedy dzieckiem i marzyłeś o samochodzie na kabel, misiu w kratkę lub popularnym w PRL-u pistolecie na kapiszony? A w czasach, gdy zabawka była rarytasem tobie czas umilał czołg „Rudy 102” lub lalka z celuloidu? Jeśli tak, to w sobotę 20 maja koniecznie zajrzyj do Galerii Starych Zabawek!

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będziesz miał okazję obejrzeć 4000 zabawek produkcji polskiej. Niewątpliwą atrakcją będzie pokaz starych bajek w formie slajdów w prawdziwie kinowej atmosferze. Tej niesamowitej nocy przekonasz się, że dawne zabawki wcale nie były gorsze od współczesnych. A dzieciństwo niezależnie od czasów i ustroju było pełne radości i marzeń.

Gdańska Galeria Miejska – Gdańska Galeria Güntera Grassa

ul. Szeroka 37, Gdańsk

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem pełnią rolę Żywych Książek. Do Żywej Biblioteki może przyjść każdy, kto chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów. Każdy Czytelnik/Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.

Gdański Teatr Szekspirowski

ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, Gdańsk

Chciwi niezapomnianych przeżyć, spragnieni niecodziennej rozrywki, żądni mocnych wrażeń – przybywajcie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na Noc Muzeów 2019, podczas której odbędzie się kolejna odsłona cyklu inscenizowanych spacerów teatralnych pt. „Szekspir – 7 grzechów głównych”. Na drugi piekielny ogień idzie CHCIWOŚĆ. Spodziewajcie się najgorszego!

Szekspir powiada w „Makbecie„: „Chciwość głębiej zapuszcza korzenie, niż kiełkujące latem pożądanie; chciwość to miecz naszych pomarłych królów„. Wtóruje mu Thomas Decker: ”Kiedy już wszystkie grzechy się w nas zestarzeją, chciwość dopiero kwilić zaczyna w kołysce”.

Tegoroczna Noc Muzeów w GTS znów będzie grzechu warta. Teatr zaprasza na nietypowe spacery z przewodnikami – po dziełach swojego patrona, czytane przez pryzmat… 7 grzechów głównych. – Tym razem, bazując na fragmentach dział Williama Szekspira oraz faktach z epoki elżbieańskiej, zgłębimy pokłady nieposkromionej potrzeby posiadania i mnożenia dóbr materialnych. Rozbierzemy na części pierwsze zachłanność, pazerność, chytrość i zaborczość. – zachęcają organizatorzy.

Opowieściom będą towarzyszyły działania aktorów, zaskakujące rekwizyty, projekcje rycin, obrazów i filmów oraz wiele niespodzianek. Część inscenizowanych spacerów poprowadzi pomysłodawca wydarzenia, profesor Jerzy Limon, Dyrektor GTS – wybitny szekspirolog i anglista. Pierwsza odsłona cyklu miała miejsce podczas Nocy Muzeów w 2018 roku, a jej tematem był gniew.

U Szekspira, złoto stanowi przyczynę praw rządzących naturą: w drugiej części „Henryka IV„ słyszymy pouczenie króla do synów: „Jak szybko natura i więzy rodzinne stają na głowie, gdy pojawia się  złoto!„. W sztuce „Perykles„ natrafiamy na rozmowę rybaków. Jeden pyta drugiego: „Panie, zastanawia mnie, jak te ryby żyją w morzach?”, na co ten odpowiada: ”Jak to? Tak jak ludzie na ziemi: wielkie ryby pożerają mniejsze”. (2.1. 69-70) W ”Tymonie Ateńczyku” z kolei natrafiamy na następujący fragment dotyczący chciwości i złota (IV.iii):

„Złoto? Ten żółty, błyszczący

I drogocenny metal? Nie, bogowie,

Ja słów na wiatr nie rzucam. Pragnę tylko

Korzonków, jasne nieba! Jedna grudka

Złota przemieni czerń w biel, podłość w zacność,

Zło w dobro, starość w młodość, kłamstwo w prawdę,

Tchórzostwo w męstwo.”

Start: godz. 20:00

Czas trwania spaceru: ok 1 h

Spacery z Dyrektorem GTS ruszają o każdej pełnej godzinie, a z przewodnikami co pół godziny, począwszy od 20:00.

Ostatni spacer rozpoczyna się o 23:30.

Ilość miejsc w grupie jest ograniczona.

Wstęp: 1 zł

szczegóły: teatrszekspirowski.pl

Hevelianum

ul. Gradowa 6, Gdańsk

Stałe wystawy interaktywne Hevelianum porwą Was w pasjonującą i inspirującą podróż. Wystawa przyrodnicza, historyczna, a może matematyczna lub o energii? Różnorodność atrakcji odkryje przed gośćmi Nocy Muzeów niezwykłość otaczającego świata i naukowe zagadki.

Instytut Kultury Miejskiej

ul. Długi Targ 39/40

19.00–23.00 Podkładki z Wolną Myślą – otwarte warsztaty rodzinne

Zapraszamy na warsztaty rodzinne, podczas których każdy będzie mógł stać się projektantem i stworzy własną podkładkę z napisem. Dekorować będziemy przy użyciu wałków i szablonów. Tak powstałe podkładki mogą być oryginalnym dekorem wnętrzarskim lub ozdobą do powieszenia.

19.00–1.00 Punkt informacji Europejskiej Nocy Muzeów 2019

Plac przed cerkwią św. Mikołaja we Wrzeszczu, ul. Traugutta 45

12.00–13.00 Julita Wójcik „Ekonomiczne epitafia”

Zwiedzanie instalacji z udziałem artystki oraz premiera katalogu poświęconego realizacji. Uczestnicy spaceru otrzymają katalog w prezencie. Zrealizowana na Szubienicznej Górze instalacja powstała jako część cyklu MIEJSCA (www.miejsca.eu). Zwiedzanie odbywa się w ramach wydarzenia Noc Wrzeszcza 2019 #będziemybębnić!

Garnizon Kultury

15.00–21.00 Piknik Instytutu Kultury Miejskiej w ramach Nocy Wrzeszcza 2019  #będziemybębnić!

Instytut Cybernetyki Sztuki

ul. Komandorska 26, Gdańsk

W dniu 18 maja w ramach Nocy Muzeów wystawa będzie otwarta w  godzinach – 16:00-20:00

Wystawa sztuki współczesnej, pt: „WŁADCY CZASU” – Noc muzeów 2019 – w dzielnicy Gdańsk Osowa

w formule 3-dniowego eventu (17 -19 maja) wraz z koncertem, interwencjami i działaniami performatywnymi.

W dniu 18 maja w ramach Nocy Muzeów wystawa będzie otwarta w  godzinach – 16:00-20:00

na otwarciu koncert współczesnej muzyki improwizowanej | concert of contemporary improvised music: Marcin Bożek, Jowan Czerkas, Piotr Pawlak + Rogulus

performansy / koncert  | performances / concert: Piotr Weychert Jakub Bielawski; Jowan Czerkas & Marek Rogulski

Jaś i Małgosia Artystycznie

ul. Gdyńskich Kosynierów 11, Gdańsk

Podczas tegorocznej edycji odbędzie się koncert Katarzyny Rogalskiej „Tylko echo„ z piosenkami gdańskiego kompozytora Henryka Hubertusa Jabłońskiego twórcy przebojów „Pierwszy siwy włos, „Zachodni wiatr„, „Tylko echo”, ”Miłość się spóźniła” i innych. W tym roku mija 30 rocznica jego śmierci i chcielibyśmy przypomnieć jego piosenki, które dawniej śpiewała cała Polska.
Kolejnym punktem będzie konkurs „Jaka to melodia” oparta na piosenkach Artystów związanych z Gdańskiem. Wspólne śpiewanie piosenek to także kolej a atrakcja i wspaniała zabawa dla uczestników.
Zapraszamy do Jaś i Małgosia Artystycznie w Gdańsku Śródmieściu  przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11, za Zieleniakiem i „obok” ECS‚u.
Kuźnia Wodna w Oliwie
ul. Bytowska 1, Gdańsk

– pokazy kucia stali i odlewania stopów miedzi,

– wystawa „Wykute w ogniu SPAK” – prace gdańskich kowali ze SPAK,

– pokazy multimedialne – historia kuźni Wodnej w Oliwie, kuźnie Potoku Oliwskiego, prezentacje artystów – kowali,

– pokaz technologii fotografii sprzed ponad 150 lat – mokry kolodion – Trójmiejska Szkoła Fotografii,

– warsztaty ceramiczne – pokaz toczenia ceramiki.

Muzeum Bursztynu

ul. Targ Węglowy 26, Gdańsk

Prezentacja planów nowej siedziby w Wielkim Młynie, zwiedzanie wystawy bursztynowej.
Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1, Gdańsk

19.00, 20.00, 21.00, 22.00

Stwórz sobie zwierza!

Warsztaty plastyczne, w trakcie których uczestnicy będą mogli wykonać zwierzęta z materiałów z recyklingu. Warsztaty są przeznaczone dla rodzin, odbywają się co godzinę, liczba miejsc ograniczona (II piętro)

19.00 – 01.00

Lisim śladem – muzealna gra da dzieci

Czy w muzeum mieszkają zwierzęta? Dowiecie się, jeśli wyruszycie śladem lisa. Czekają na was zadania do wykonania i niezwykłe historie, dzięki którym poznacie fascynujący świat muzealnych zwierząt.

Każdy kto ukończy grę zostanie nagrodzony słodkim lizakiem. Karta do gry do pobrania w kasie.

19.00 – 01.00

Koszmar mnicha – gra fabularna

Wcielisz się w rolę nowicjusza w  gdańskim konwencie franciszkańskim. Od czasu zamieszkania w celi klasztornej będą cię dręczyć koszmary o ściętej głowie. Zaczniesz podejrzewać, że nie są to tylko złe sny, ale że to wydarzyło się naprawdę.
Rozwiąż zagadkę tajemniczej śmierci i poznaj życie franciszkanów w gdańskim klasztorze, a otrzymasz upominek muzealny.

19.15 – 23.00

Specjalne pokazy zabytków średniowiecznych (II piętro)

Zobaczcie rzadko pokazywane najstarsze i najciekawsze zabytki  z kolekcji rzeźby, grafiki, metali i tkanin.

21.00 – 22.00

Koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralne Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W programie:

Antonio Vivaldi, Symfonia G-dur RV149

Wolfgang Amadeusz Mozart, Divertimento D-dur KV 136

Georg Philipp Telemann, Suita „Don Kichot”

Edvard Grieg, Suita „Z czasów Holberga”

19.00–01.00

Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów. Promocja obejmuje książki zamówione 18/19 maja 2019  w godz. 19.00 – 01.00 w księgarni wysyłkowej MNG sklep@mng.gda.pl.

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)

ul. Cystersów 19, 80-330 Gdańsk

19.00  – 21.00

Warsztat związany z wystawą Dźwięki pierwotne, prowadzi Kamila Szelągowych( parter)

Jeśli chcesz sam stworzyć tamburyn, weź udział w tym warsztacie!

Samodzielnie wykonany i udekorowany instrument pokaże siłę pierwotnych dźwięków i rytmów.

19.00 –  20.00 Oprowadzanie po wystawie Dźwięki pierwotne (I oraz II piętro)

20.00 –  21.00 Koncert zespołu Wezzdob (I piętro)

21.00  – 22.00 Koncert zespołu Same Suki (I piętro)

22.00 –  24.00 Warsztaty, wspólne śpiewanie przy ognisku (ogród)

Zapraszamy wszystkich do udziału w warsztatach pieśni do tańca oraz przyśpiewek. Nabyte umiejętności wykorzystamy w trakcie potańcówki. Jest to naszym zdaniem najpełniejsza forma wspólnego świętowania, integrująca taniec, śpiew i muzykę w jedną całość.
19.00–01.00
Nocna wyprzedaż książek

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – Dom Przyrodników

ul. Mariacka 25/26

GALOPEM PRZEZ WIEKI. 40 000 LAT WSPÓLNEJ HISTORII CZŁOWIEKA I KONIA – OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE
godz.: 20:00, 22:00, 24:00 | czas trwania: ok. 30 minut

Koń towarzyszył człowiekowi od wieków, jednak jego funkcja zmieniała się w czasie. Kuratorzy oprowadzą zwiedzających po najciekawszych wątkach dziejów – od dziko żyjących tarpanów, przez pierwsze próby udomowienia konia, po średniowieczne kowalstwo i ciężkozbrojną jazdę rycerską. Przygotujcie się na końską dawkę wiedzy!

MÓJ PRZYJACIEL KOŃ
dla dzieci | 18:00–22:00

W ogródku nad Motławą, tuż obok Bramy Mariackiej na zwiedzających będą czekały śliczne kuce. Koniki są przyzwyczajone do pracy z dziećmi w Stajni Ulkowy. Kto chciałby zaprzyjaźnić się z tymi sympatycznymi zwierzętami? 

ŚLADAMI KOŃSKICH KOPYT – GRA MUZEALNA
19:00–1:00

Nieważne, ile masz lat. Ważne, czy lubisz rozwiązywać zagadki. Jeśli tak, zapraszamy do gry. Przyjdź, odbierz kartę zadań i zdobądź komplet końskich naklejek, a na koniec – pamiątkowy dyplom. Czy podejmiesz wyzwanie na wszystkich poziomach muzeum?

BETULA – DAWNE PIEŚNI NA ŻYWO (etno-folk)
godz.: 21:00, 22:00, 23:00 | czas trwania: ok. 30 minut

Cztery kobiety i cztery przeciwieństwa, ale jedna nieokiełznana energia! Zespół wokalny Betula specjalizuje się w wykonywaniu archaicznych pieśni z Polski, Ukrainy, Rosji i Bałkanów. 

CUKIERNIA POD ZŁOTYM RUMAKIEM
dla dzieci | 19:00–1:00

Czy można jednocześnie mieć ciastko i zjeść ciastko? U nas można! Zapraszamy na degustację połączoną z własnoręcznym ozdabianiem „końskich” ciasteczek przy użyciu pisaków cukrowych. Pyszne wyroby dostarczy Cukiernia Stara Kiszewa.

KOŃSKIE SZKICE
dla dzieci | 19:00–1:00

Najstarsze malowidła przedstawiające konie powstały 30 000 lat temu na ścianach jaskini Chauvet (południowa Francja). Czy potrafisz je odtworzyć? Przyjdź, weź do ręki kolorową kredę i narysuj konika!

BRELOK Z KOPYTAMI
dla dzieci | 19:00–1:00

Własnoręczne tworzenie breloczków w kształcie konia, z kolorowej pianki kreatywnej. To będzie świetna pamiątka z muzeum. 

KINO W MUZEUM – DROGA DO KRÓLESTWA (reż. Zdzisław Cozac)
pierwszy seans o godz. 19:00, ostatni o 23:30 | czas trwania: 52 minuty

Jak Mieszko I podbijał ziemie nad Odrą i Wisłą? Czy działał według dalekosiężnej strategii? Czy przyświecała mu wizja stworzenia zjednoczonego państwa? Zobacz efektowny film historyczny, fabularyzowany dokument z cenionego cyklu „Tajemnice początków Polski”. 

NOCNA PANORAMA GDAŃSKA
19:00–1:00

36 m wysokości, 142 stopnie i niepowtarzalny widok z góry na Śródmieście Gdańska. Zapraszamy na wieżę Domu Przyrodników!

Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

ul. Cystersów 18, Gdańsk

19.00 – 21.00
Mozaikowe talerzyki – warsztat dla dzieci w wieku 4 – 11 lat
Dzieci z kamyczków i szklanych paciorków wykonają mozaiki inspirując się obrazami z wystawy „Pałac Sztuki. Młode Malarstwo Polskie”.

Prowadzenie dr Anna Waligórska z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
21.00 i 22.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Pałac Sztuki. Młode malarstwo polskie. Oprowadzać będą kuratorzy: Wojciech Zmorzyński (21.00), Mariola Balińska (22.00)

19.00–01.00
Nocna wyprzedaż książek

Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów. Promocja obejmuje książki zamówione 18/19 maja 2019  w godz. 19.00 – 01.00 w księgarni wysyłkowej MNG sklep@mng.gda.pl.

Muzeum II Wojny Światowej

pl. Bartoszewskiego 1, Gdańsk

19.00–01.00 – swobodne zwiedzanie wystawy głównej oraz wystawy czasowej „Utracone dziedzictwo”

19.00–01.00 – swobodne zwiedzanie wystawy dla dzieci „Podróż w czasie historia pewnej rodziny (1939-1945), na której wszystkiego można dotykać oraz będzie można zagrać w grę planszową bardzo popularną w okresie międzywojennym

19.00–24.00 – na wystawie głównej w 6 punktach prezentacje poświęcone „Polkom w walce o wolność i przetrwanie”

Osoby, które zdecydują się uczestniczyć we wszystkich prezentacjach otrzymają specjalny przewodnik, a na zakończenie, poza satysfakcją zdobycia wiedzy o wspaniałych postawach Polek otrzymają również drobne upominki, na podstawie kompletu naklejek zebranych we wszystkich punktach.

W każdym z 6 punktów będą także atrakcje dla dzieci w wieku do lat 12 w postaci interesujących aktywności do wykonania z dziedzin: życia codziennego, wojskowości, wywiadu, konspiracji oraz życia obozowego i życia na zesłaniu.

19.00-23.00 – 2 pokazy mody „Paryż-Warszawa-Nowy Jork” z okresu II wojny światowej,

– prelekcja na temat okupacyjnej mody

– foto budka (możliwość zrobienie sobie zdjęć z wykorzystaniem

elementów ubioru z okresu okupacji)

– 6 mini recitali „kapeli podwórkowej” z repertuarem międzywojennym oraz okupacyjnym

19-23.00 – ogólnopolska zbiórka pamiątek z czasów II wojny światowej

19.00-01.00 – „Ostatni dzień lata” – projekcje serii opowieści o ostatnich letnich miesiącach 1939 roku, widzianych oczami ówczesnych dzieci, dzisiaj znanych osób publicznych, artystów czy po prostu naszych dziadków  (sala kinowa)

– serdecznie zapraszamy do podzielenia się swoją opowieścią o „ostatnim dniu lata” 1939 roku z Fundacją Pamięć i Tożsamość z Warszawy na terenie Muzeum.

Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej

ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 6 (bud 131A), Gdańsk

Wystawa stała „Stocznia – Solidarność” + goście

Muzeum Nauki Gdańskiej

ul. Wielkie Młyny 10

Zwiedzanie wystawy stałej do poziomu carillonu (nie ma możliwości wejścia na taras widokowy).

W nawiązaniu do rocznicy niepodległości, o godz. 21.30 odbędzie się koncert carillonowy – wiązanka melodii patriotycznych.

Muzeum Poczty Polskiej

Pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Spotkanie, którego bohaterem będzie major Aleksander Jabłonowski, zapomniany organizator obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Jego historię udało się odtworzyć dzięki wspólnym poszukiwaniom Marka Adamkowicza, kierownika Muzeum Poczty Polskiej, oraz dr. Daniela Czerwińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. W trakcie wieczoru opowiedzą oni nie tylko kim był major Jabłonowski, ale też wyjaśnią, jaką odegrał rolę w obronie Wybrzeża we wrześniu 1939 r. Punktem kulminacyjnym spotkania będzie odsłonięcie tablicy, która uzupełni wystawę stałą w Muzeum Poczty Polskiej.

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

ul. Majora H. Sucharskiego 70, Gdańsk

Jak co roku serdecznie zapraszamy na Półwysep Westerplatte w miejsce, które dotąd zwiedzający mogli zobaczyć wyłącznie zza płotu. Dzięki gościnności Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku mamy niewątpliwą okazję zobaczenia z bliska zabytkowego budynku Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Mając na uwadze, że Noc Muzeów jest gratką dla kolekcjonerów wrażeń i niezwykłych przeżyć chcemy uchylić rąbka tajemnicy jaką skrywa w sobie ponad 90-letni budynek Elektrowni.

Oczywiście nie zabraknie rekonstruktorów WP II RP, oryginalnego sprzętu wojskowego i uzbrojenia, projekcji archiwalnego filmu i… niezapomnianych wrażeń.

Oliwski Ratusz Kultury

ul. Opata J. Rybińskiego 25, Gdańsk Oliwa

Kolekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stanowi reprezentację dorobku artystycznego twórców XX wieku i obejmuje dzieła artystów polskich i zagranicznych w całej ich różnorodności ideowej, formalnej i materiałowej. Wystawa prac ze zbiorów orońskich, prezentowana w Oliwskim Ratuszu Kultury,  zatytułowana „Hominem quaero„, opiera się na wyborze rzeźb związanych z szeroko pojmowaną figuracją, rozumianą jako niewyczerpane źródło inspiracji, charakteryzujące się pewną ponadczasowością. Eksponowane prace ukazują przemiany stylistyczne i formalne zachodzące w rzeźbie polskiej od lat 20. do współczesności. ”Poszukując człowieka”, artyści w swojej twórczości podążali różnymi drogami. Formy rzeźbiarskie stają się jednocześnie obrazem refleksji twórcy, który prowadzi dialog z rzeczywistością,  komentując ją na swój własny, niepowtarzalny sposób. Artyści podejmują próbę odpowiedzi na wiele pytań związanych z egzystencją człowieka w całej jej złożoności. Na wystawie mamy przykłady przedstawień klasycznych, neoekspresjonistycznych, aż po formy abstrakcyjne. W galerii Oliwskiego Ratusza Kultury są eksponowane prace wielu wybitnych polskich rzeźbiarzy, między innymi: Katarzyny Kobro, Xawerego Dunikowskiego, Władysława Hasiora, Jerzego Jarnuszkiewicza, Andrzeja Pawłowskiego, Antoniego Rząsy, Józefa Łukomskiego, Adama Prockiego, Bronisława Chromego, Jana Kucza, Gustawa Zemły, Stanisława Kulona.

Politechnika Gdańska

ul. G. Narutowicza 11/12, Gdańsk

Gmach Główny

hol przed Biblioteką (parter):

 • 19.00 – 1.00 – pokazy kaligrafii: napiszemy twoje imię po chińsku, japońsku, rosyjsku …
 • 19.00, 20.30, 21.00, 22.00, 23.30 – Historyczne budynki Politechniki Gdańskiej kryją wiele tajemnic. Opowiedzą o nich, podczas krótkiej prelekcji połączonej z wycieczką, prof. Jakub Szczepański i Agnieszka Szuta z Wydziału Architektury. Uwaga! O godz. 22.00 – prelekcja i oprowadzanie w języku angielskim. Czas trwania: ok. 45 min.
 • 20.00 – pokaz tradycyjnego tańca chińskiego
 • 21.00 – pokaz tradycyjnego tańca hinduskiego
 • 21.30, 22.30 – koncerty Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej, dyrygent: prof. Mariusz Mróz

Dziedziniec Fahrenheita, godz. 19.00–1.00:

 • Zobacz, jak przed stu laty wyglądał gabinet profesora, a jak kwatera, w której mieszkał żak. Rekonstrukcje przygotowała i opowie o nich kustosz Barbara Ząbczyk-Chmielewska
  • Z historii Politechniki Gdańskiej (prezentacja multimedialna)

Dziedziniec Heweliusza:

 • 19.00–1.00 – warsztaty rysunku dla każdego, konkursy i zagadki dla maluchów (z nagrodami), prowadzący: pracownicy Wydziału Architektury
 • 19.00–1.00 wystawa projektów studentów Wydziału Architektury
 • 19.00, 20.00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00 – Jak działa wahadło Foucaulta? – krótkie prelekcje przy wahadle. Zbiórka przed Audytorium Maximum, prowadzący: pracownicy Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. Czas trwania: ok. 30 min.

Biblioteka PG, godz. 19.00 – 1.00

 • Nocne rozmowy z w cztery oczy

Biblioteka Politechniki Gdańskiej tej nocy stanie się przestrzenią nocnych rozmów! To jedyna okazja, by porozmawiać w cztery oczy z naukowcami i studentami z całego świata, którzy swoje miejsce znaleźli na Politechnice Gdańskiej. Dlaczego wybrali Gdańsk? Za co kochają to miejsce, a czego im tu brakuje? Przyjdź i poznaj międzynarodowe oblicze naszej uczelni. Rozmowy w języku polskim, angielskim, rosyjskim.

Zapisy i pełna lista rozmówców – u bibliotekarzy

 • Konkurs dla dzieci „Detektyw Ułamek na tropie zaginionej książki”. Czytelnik zgubił bardzo cenną książkę. Liczymy na Twoją pomoc! Gra dla dzieci w wieku 5-8 lat
 • Café Bibliothèque – nastrojowy wieczór w klimacie francuskiej kawiarni. Przy szklaneczce lemoniady i grach planszowych można zrelaksować się przed kolejnymi atrakcjami Nocy Muzeów na Politechnice Gdańskiej. A znudzeni będą mogli sobie zrobić zabawne zdjęcie!
 • Gabinet poliglotów – w Bibliotece PG są książki w wielu różnych językach: holenderskim, kaszubskim, katalońskim, rumuńskim… Potrafisz je rozpoznać? Zapraszamy do zabawy w poliglotę!

Maksymalna liczba uczestników: 30

Sala Senatu (poziom II), godz. 19.00-1.00

Zobacz, co kryje się za drzwiami Sali Senatu, najbardziej reprezentacyjnego wnętrza PG. Opowiedzą o nim będą pracownicy Sekcji Historycznej Biblioteki PG.

Hol przed Audytorium Maximum

 • 19.00–1.00 – pokazy doświadczeń fizycznych w wykonaniu studentów z Koła Naukowego Studentów Fizyki, wystawa zabytkowego sprzętu i aparatów fizycznych z przedwojennego wyposażenia uczelni

Audytorium Maximum

 • 20.00 – wykład dr. Marcina Dampca Światła wielkiego miasta – o źródłach promieniowania elektromagnetycznego. Czas trwania: ok. 60 min.

Maksymalna liczba uczestników: 280

Budynek A Wydziału Chemicznego

Gmach Instytutu Chemicznego był jednym z pierwszych budynków wzniesionych w latach 1900-1904. Sala audytoryjna mieszcząca się w tym budynku po rewitalizacji uzyskała wygląd z początku XX w. Zachowano 80 proc. oryginalnego wyposażenia i wystroju wnętrza: dekorację malarską ścian, zdobnicze elementy architektoniczne sklepienia, stoły laboratoryjne, siedziska z zapleckami i pulpity. Zachowały się też kamionkowe zlewy laboratoryjne, stolarka okienna, drzwi, obudowa rolet okiennych razem z silnikami elektrycznymi.

 • 20.00, 22.00, Audytorium Chemiczne – wielkie nocne pokazy reakcji chemicznych. Pod osłoną nocy przeniesiemy się w czasy alchemii, aby jak dawniej poszukiwacze kamienia filozoficznego dokonać niezwykłych odkryć. Przyglądając się symbolice zabytkowego układu okresowego sprzed ponad wieku poznamy tajemnice świata pierwiastków i substancji chemicznych. Niezwykła gra ognia, światła i barw rozświetli historyczną salę jedynego takiego na świecie Audytorium Chemicznego. Czas trwania: ok. 60 min.
 • 19.00-1.00 – gra przestrzenna „Wirus atomus grozus aronius zagraża światu. Znajdź antidotum”.

Międzynarodowy gang szalonych profesorów chce rozprzestrzenić groźnego wirusa o nazwie atomus gromus aronius. Gang dotarł również do Polski. Wirus zagraża populacji całego świata, jedyną nadzieją na ocalenie ludzkości jest stworzenie specjalnego antidotum. Niestety profesorowie, dzięki swojej wiedzy, zabezpieczyli swoje dzieło przed wpływem zaawansowanej chemii. W obliczu ich przezorności pozostali naukowcy są bezsilni i nie potrafią zaradzić zagrożeniu. Istnieje jednak pewna nadzieja. W swojej pewności szaleni naukowcy zapomnieli o substancjach codziennego użytku. Żeby skorzystać z tej szansy Wydział Chemiczny PG oddelegował członków Sekcji Studenckiej Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego „Hybryda”, żeby skorzystali ze swojego doświadczenia w posługiwaniu się chemią kuchenną. Studenci muszą zebrać zespoły, które pomogą im wsyntezie antidotum i pokonania wirusa.

Czas trwania ok. 60 min.

Uczestnicy: w każdym wieku (dzieci pod opieką dorosłych); w grę można grać w pojedynkę lub w zespołach od 2 do 4 osób

Zapisy w punkcie informacyjnym od godz. 19.00.

Budynek Wydziału Elektrotechniki i Automatyki

Budynek Instytutu Elektrotechnicznego powstał w latach 1900-1904. Ciekawym wnętrzem jest dawne laboratorium Napędu Elektrycznego, obecnie pełniące funkcję audytorium. Na jego zapleczu znajduje się stała wystawa urządzeń miernictwa elektrycznego.

 • 19.00–1.00 – zwiedzanie sali audytoryjnej E1 z zabytkowym wyposażeniem dawnej hali napędu elektrycznego, prezentacja zabytkowych tablic i maszyn; oprowadzać będą pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki
 • 19.00–1.00 – wystawa unikatowych, zabytkowych eksponatów Katedry Metrologii i Systemów Informacyjnych (miedzy innymi: urządzenia pomiarowe, kompensatory, rezystory wzorcowe)  – sala E9, oprowadzać będą pracownicy Wydziału Elektrotechniki i Automatyki
 • godz. 00, 21.00, 22.00, 23.00, 24.00 – pokazy z wyładowań elektrycznych – generator Van den Graffa oraz oddziaływań elektrostatycznych i elektrodynamicznych oraz lewitacji magnetycznej
 • 19.00–1.00 – prezentacja multimedialna Z historii PG

Laboratorium Maszynowe na Wydziale Mechanicznym

Laboratorium Maszynowe powstało w pierwszym etapie budowy politechniki w Gdańsku (1900-1904). Z charakterystyczną wieżą ciśnień, niejako przyklejoną do komina, stało się niepowtarzalnym obiektem architektonicznym politechniki. W doskonałym stanie zachowała się nie tylko bryła budynku, konstrukcja dachu ze świetlikiem, ale także większość detali, jak stolarka okienna i drzwiowa czy ceramiczne posadzki. Zapraszamy do zwiedzenia tego niezwykłego obiektu.

19.00–1.00:

 • wystawa zabytków techniki w Hali Maszyn
 • retro atrakcje w sali LM10:
 • 2 stanowiska do gier – Commodore 64 i Amiga 500, duży ekran i klasyczne dżojsticki
 • kącik z Wilkiem i zającem, wyświetlanym z projektora 8 mm
 • baloniki z helem

Zapraszamy do punktu informacyjnego przy wejściu na kampus od strony ul. Gabriela Narutowicza, tuż przy bramie głównej. Tutaj będzie można odebrać plany kampusu z zaznaczonymi atrakcjami i podstawowymi wiadomościami na ich temat oraz zasięgnąć informacji o szczegółach programu.

PAN Biblioteka Gdańska

ul. Wałowa 15, Gdańsk

„Geniusz artystyczny drwi z konstrukcji logicznych, odkrywając nowe horyzonty tam, gdzie się ich najmniej spodziewano. Na tym polega […] rola intuicji twórczej.„ (K. Szymanowski) Niezrozumiały przez współczesnych, fascynujący następne pokolenia. Postać Leonarda da Vinci – człowieka renesansu skłania do rozważań na temat jednostek wybitnych w świecie nauki, literatury i sztuki. Zapraszamy do PAN Biblioteki Gdańskiej na Noc Muzeów zatytułowaną ”Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci”.

Podczas tradycyjnego już pokazu zbiorów historycznych przybliżymy najwybitniejsze umysły – poczynając od starożytnego uczonego Pliniusza Starszego, poprzez średniowieczną benedyktynkę Hildegardę z Bingen, po badaczy nowożytnych jak włoski renesansowy architekt Leon Battista Alberti, gdański astronom Jan Heweliusz, czy też wynalazca i konstruktor Atanazy Kircher. Pewnego rodzaju przestroga wypływa z życia i kariery naukowej Juana Caramuela y Lobkowitza – świetnie zapowiadający się, uznawany za cudowne dziecko, interesujący się wieloma naukami, opublikować miał ponad 250 dzieł, niestety żadne z nich w trwały sposób nie wpłynęło na dalszy rozwój nauki.

Kolejną atrakcją będzie zwiedzanie wystawy zatytułowanej Renesansowy żywioł. Przedstawia ona sylwetkę Leonarda da Vinci w kontekście epoki. Wśród zaprezentowanych obiektów znajdzie się jego słynny Traktat o malarstwie, a także biografie zarówno samego artysty i konstruktora, jak i innych, współczesnych mu malarzy (w tym jego mistrza Andrei Verrocchia oraz rywala Michała Anioła), prace przybliżające rozwój architektury Italii okresu renesansu, a także dzieła humanistów, jak Leonardo Bruni, czy też Angelo Poliziano. Nie zabraknie również druków wydanych w najznamienitszych włoskich oficynach wydawniczych, które w XVI wieku święciły triumfy w całej Europie.

Noc Muzeów w PAN Bibliotece Gdańskiej to okazja nie tylko do obcowania z historycznymi księgami, ale również do zabawy. Dla dzieci przygotowano kącik atrakcji i niespodzianek, a starsi uczestnicy będą mieli okazję, aby zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując zagadkę w PANopticum.

Wydarzeniom w Bibliotece towarzyszyć będzie wystawa planszowa w przestrzeni ulicy POLSKA 1989 „drogi do wolności”. Ekspozycja wpisuje się w obchody 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej historii Polski – 4 czerwca 1989 roku. Stanowi krótkie przypomnienie „kamieni milowych„ na drodze do wolności: powstanie NSZZ „Solidarność”, rozmowy przy ”Okrągłym Stole”, przyjęcie do NATO, wstąpienie do Unii Europejskiej.

Piwnica Romańska

pl. Dominikański 1, Gdańsk

nocne zwiedzanie XIII-wiecznych podziemi, najstarszego zachowanego wnętrza w Gdańsku,

wystawa „Najstarsze dzieje Kępy Dominikańskiej”,

ossuarium z XVI/XVII wieku, czyli miejsce, w którym złożono kości zmarłych,

oprowadzanie (w grupach) po poziomie –1 Gdańskiej Hali Targowej, gdzie znajdują się relikty dawnego kościoła św. Mikołaja; w roli przewodników wystąpią archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku,

pokazy filmów archeologicznych.

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych

ul. Brzegi 55, Gdańsk

Od Polski do Japonii – przekrocz granice, uwolnij wyobraźnię!

Tej nocy zapraszamy w niezwykłą podróż, która poprowadzi przez dalekie kraje oraz światy wyobrażone. Z nastaniem nocy budzi się twórczy potencjał. Uwolnij go i stwórz własne dzieła używając technik z różnych okresów historycznych i części świata! Może inspiracją staną się prace naszych studentów? Na tę okazję swoje wystawy przygotowało kilka pracowni Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK Gdańsk. Wydział Informatyki wtajemniczy nas w sztukę tworzenia za pomocą narzędzi programistycznych. Postaramy się również, byście poczuli się u nas jak w Kraju Kwitnącej Wiśni i poznali fascynującą kulturę Japonii.

19.00-20.00 –  Japonia – kraj tradycji i nowoczesności

Nasz gość specjalny, pani Miko Ueyama, opowie o swojej ojczyźnie. Czym kultura i tradycja Japonii wyróżnia się na tle innych krajów? Dlaczego Japonia fascynuje ludzi zachodu? Czy Polska i Japonia mają ze sobą coś wspólnego?

19.00-20.00 – Warsztat „Miś, który programuje”

Wiek uczestników 9-23

Zapisy: gdansk.pja.edu.pl/noc-muzeow-2019/

Programowanie nie jest straszne! Szczególnie jeśli robi się to za pomocą gry planszowej. Łamiemy stereotypy i oswajamy dzieci z programowaniem poprzez świetną zabawę. Nie jest wymagana znajomość zasad programowania.

19.00-21.00 – Warsztat graficzny

Wiek uczestników 15+

Zapisy: gdansk.pja.edu.pl/noc-muzeow-2019/

Wczesne techniki graficzne, czyli nieograniczone możliwości wyobraźni przy wykorzystaniu prostego warsztatu. Uczestnicy dowiedzą się, jakich metod używano w przeszłości i stworzą własne grafiki używając poznanych  sposobów.

19.30-20.00 – „Świnki”

Nie wszystko jest takim, jak się wydaje – o tym przekonają się młodsi i starsi widzowie podczas pokazu filmu animowanego w reżyserii Piotra Łańcuckiego.

20.00-21.30 – „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny”

Pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Marcina Borchardta połączony ze spotkaniem z producentem filmu – Darkiem Dikti.

Historia wybitnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego i jego skomplikowanej relacji z synem Tomkiem, niezwykle popularnym dziennikarzem muzycznym, cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze. Wstrząsający, dokumentalny dramat rodzinny, precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów z archiwum Beksińskich.

20.30-21.00 | 21.00-21.30 | 21.30-22.00 – Jak się tworzy gry?

Koło Naukowe Hash Code opowie jak wygląda tworzenie gry od strony programisty. Jakich narzędzi się do tego używa? Jakie pułapki czyhają na początkujących twórców gier? Może ta prezentacja zainspiruje cię do stworzenia własnej gry!

20.00-22.00 – Origami czyli cuda z papieru                

Wyczaruj zwierzęta i kwiaty dzięki uwielbianej przez Japończyków sztuce składania papieru. Uczy ona cierpliwości, poprawia koncentrację i sprawia wiele radości. Figury mają różne stopnie trudności, dlatego jest to zabawa dla osób w każdym wieku.

21.30-22.30 – Wykład „Świat wierzb i kwiatów – cała prawda o gejszach

Gejsze od zawsze fascynowały ludzi Zachodu, jednak ich rola często była błędnie rozumiana. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda ich życie. Wykład poprowadzi Barbara Drozd, studentka Wydziału Sztuki Nowych Mediów. Opowie zarówno o historii tego zawodu, jak też codzienności współczesnych gejsz, których w Japonii jest obecnie około tysiąca.

19.00-23.00 – Strefa gier planszowych

Zapraszamy fanów planszówek do wspólnej zabawy. Dostępne tytuły są zróżnicowane pod względem trudności czy ilości graczy, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

19.00-23.00 – Uwolnij książkę! Nocny bookcrossing

Książki kochają być czytane. Odkurz swoją biblioteczkę i powymieniaj się z innymi fanami literatury. Obowiązuje zasada książka za książkę. Gatunek nie ma znaczenia – każdy znajdzie swojego amatora. Prosimy o nie przynoszenie podręczników szkolnych, słowników, starych encyklopedii itd.

19.00-23.00 – Wyjdź poza ramy. Ekspozycja fotografii 3D

Włóż okulary 3D i zobacz jak fotografie ożywają w twoich rękach. Prace powstały w pracowni fotografii pod okiem dr Leszka Żurka. Będzie można również podziwiać zdjęcia stereoskopowe dawnej Japonii.

19.00-23.00 – Pokój Haiku

Uchwyć moment za pomocą słów i utwórz swój własny utwór haiku! To japońska forma poezji, która podkreśla ulotność chwili oraz piękno natury.

20.00-22.30 – Otwarta pracownia malarska

Poczuj się jak prawdziwy artysta i stań przy sztaludze. Może stworzysz wiekopomne dzieło? Wystarczy, że weźmiesz pędzel w dłoń i dasz się ponieść wyobraźni.

19.00-23.00 – Przegląd Prac Studentów Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK Gdańsk.

Efekty swojej pracy przedstawią: Pracownia Fotografii, Pracownia Rysunku i Malarstwa, Pracownia Ilustracji oraz Plakatu. Wybierz się w podróż przez style oraz techniki i przekonaj się, jak jeden temat może sprowokować lawinę pomysłów.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

ul. Ołowianka 1, Gdańsk

Zapraszamy na spacer po zabytkowych wnętrzach Filharmonii! Niegdyś elektrociepłownia, w której sercu pracowały turbiny, dziś miejsce kultury, dom dla muzyki i sztuki. Wraz z przewodnikiem odwiedzimy miejsca, które na co dzień rozbrzmiewają dźwiękami. Tu opowieść o muzyce przeplata się z historią budynku, a każdy zakątek opowiada jej inny rozdział. Tego wieczoru opowieść snuć będą instrumenty: gitara, akordeon, klawesyn, pozytyw oraz organy.

Wejścia: 21:30, 22:00, 22:30, 23:00, 23:30

Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej

ul. Wały Jagiellońskie 2a – Brama Wyżynna, Gdańsk

Posmakuj kaszubskich rarytasów w ten wyjątkowy wieczór! Bo kto nie lubi nocnego podjadania? Od godziny 19:00 do północy będziecie mieli niepowtarzalną okazję posłuchać słodkich opowieści o dawnym Gdańsku, a jeśli starczy Wam odwagi, będziecie mogli sami spróbować swoich sił w gotowaniu! Z ochotą pomoże Wam w tym królowa chleba Karola Bober. Dla mniej uzdolnionych kulinarnie, o każdej pełnej godzinie, rozpocznie się niezwykły pokaz kulinarny, prowadzony przez szefa kuchni Beatę Tam. Różne smakołyki zaoferuje Wam również Zagroda Podkówka, dzięki której będziecie mogli też wyszkolić się w przędzeniu wełny.

Dla miłośników sztuki i kaszubskich krajobrazów będzie to również niezwykła okazja do obejrzenia wystawy fotograficznej Wiesławy Nowakowskiej„Magiczne Kaszuby„, która swe prace zaprezentuje w miejscu zwykle niedostępnym dla zwiedzających – w piwnicy Bramy Wyżynnej! A dla tych, którzy po słodkim, nocnym poczęstunku będą chcieli spalić trochę kalorii, Lokalna Organizacja Turystyczna ”Serce Kaszub” przygotowała ciekawe propozycje wycieczek jednodniowych. Serdecznie zapraszamy!

19.00–00.00 – „Gdańsk na słodko” – warsztaty i opowieści

Uczestnicy dowiedzą się co nieco o gdańskich przysmakach oraz będą mieli okazję ugotować coś wspólnie z mistrzynią w pieczeniu chleba, Karolą Bober.

19:00–00.00 „Smaczne wakacje na Kaszubach” – pokaz kulinarny

O każdej pełnej godziny uczestnicy będą mogli wziąć udział w niezwykłym pokazie kulinarnym prezentowanym przez szefa kuchni Beatę Tam.

19.00–00.00 – Zagrodowe rarytasy i pokaz przędzenia wełny

Uczestnicy będą mieli okazję cofnąć się w czasie i spróbować swoich sił w przędzeniu wełny, a w międzyczasie będą mogli spróbować smakołyków z Zagrody Podkówka.

19:00 – 00:00 „Magiczne Kaszuby” – wernisaż fotograficzny

Wernisaż wystawy Wiesławy Nowakowskiej, który odbędzie się w piwnicy Bramy Wyżynnej, miejscu zwykle niedostępnym dla zwiedzających.

19:00 – 00:00 „Rower, auto, PKM – Serce Kaszub w jeden dzień”

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” doradzi uczestnikom, jak zorganizować jednodniową wycieczkę po Kaszubach.

Ratusz Głównego Miasta

ul. Długa 46/47, Gdańsk

„Nikt nam nie weźmie młodości” Narodziny bigbitu – wystawa w Galerii Palowa (zwiedzanie indywidualne)

Muzyka rock & roll’owa – w Polsce lat 60. nazwana bigbitem – była uchyleniem „żelaznej kurtyny”, muzyczną podróżą na niedostępny wówczas Zachód. Gdańsk i Gdynia jako porty morskie najszybciej przyswajały muzyczne nowinki ze świata. To w Gdańsku narodził się polski rock & roll. Zobacz wystawę opowiadającą o tych początkach!

„Podróż po Europie” – zwiedzanie piętra reprezentacyjnego Ratusza Głównego Miasta (zwiedzanie indywidualne)

Gdański Ratusz był przez stulecia sercem miasta, a tutejsi rajcy starali się uczynić z niego perłę architektury jak przystało jednemu z najbogatszych miast Europy. Zatrudniali w tym celu znakomitych zagranicznych artystów i sprowadzali kosztowne elementy wyposażenia z odległych krain. Zwiedzając Ratusz tej nocy dowiecie się co ma on wspólnego z Antwerpią, Gotlandią, Wenecją, Gandawą, Krakowem, Sandomierzem albo Rzymem.

UWAGA! W czasie wydarzenia nie będą dostępne wystawy czasowe: „Ernst Kolbe impresjonista Pomorza„ oraz ”Gdańsk Niedenthala 2018”. Nie ma także możliwości wejścia na wieżę widokową.

Ratusz Staromiejski. NCK

ul. Korzenna 33/35, Gdańsk

Ratusz Staromiejski, dziś siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury, pełnił w swojej ponad czterystuletniej historii różne funkcje. Znajdująca się na piętrze wspaniała Sala Mieszczańska służyła niegdyś między innymi jako sala ślubów. Do tej radosnej tradycji nawiążemy podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Każdy, kto odwiedzi Ratusz w ten majowy wieczór, będzie miał szansę w ramach zabawy poślubić swojego wybranka lub wybrankę. Nie trzeba już wyjeżdżać do Las Vegas, żeby przysięgać komuś miłość. Ratusz jako miejsce otwarte i tolerancyjne, pozostawia potencjalnym nowożeńcom zupełną wolność wyboru.

Szczególną atrakcją będzie możliwość wyboru stylu ślubu i przysięgi. Na kandydatów czekać będą zadania przygotowane przez ciekawe postaci z gdańskiej historii – udając się w podróż w czasie i przestrzeni będzie można między innymi uzyskać przysięgę Heweliusza w gwiezdnym stylu, nieco sceptyczną a la Schopenhauer lub romantyczną od Elise Püttner.

Rosyjskie Centrum Kultury i Nauki

ul. Długa 35, Gdańsk

15:00 – pokaz filmu z polskimi napisami

MIŁOŚĆ Z OGRANICZENIAMI (ЛЮБОВЬ С ОГРАНИЧЕНИЯМИ)

rok produkcji: 2017
gatunek: komedia, melodramat
reżyseria: Dmitrij Tiurin
obsada: Paweł Priłucznyj, Anna Starszenbaum, Ilja Glinnikow, Aleksiej Czadow, Aleksiej Worobjow, Kiriłł Plietniow
czas trwania: 98 min.

Pewnego dnia zwykły chłopak Misza dowiaduje się o dekrecie Prezydenta Rosji, zgodnie z którym w dużych firmach powinno być zatrudnione dwa procent osób niepełnosprawnych. I tu w jego „pomysłowej„ głowie rodzi się idea, jak zrealizować swoje marzenie o bogatym i beztroskim życiu. Nie myśląc długo, Misza załatwia lewe zaświadczenia medyczne, siada na wózek inwalidzki i jedzie na rozmowę kwalifikacyjną – i to nie byle gdzie, a do dużej korporacji ”Nasz Gaz”. Szczęśliwie właśnie tam brakowało jednej osoby. Udało się! Prestiżowa praca, duże zarobki, fajny samochód i tylko jedno ograniczenie: Misza stale musi siedzieć w wózku inwalidzkim…

17:00 – otwarcie wystawy fotograficznej „Złoty Pierścień Rosji” oraz spotkanie z autorką Łarisą Bałdowin

18:00 – spotkanie z podróżnikiem Romualdem Koperskim

19:30 – pokaz filmu z polskimi napisami

CHAGALL MALEWICZ (ШАГАЛ – МАЛЕВИЧ)

rok produkcji: 2014
gatunek: dramat biograficzny
reżyseria: Aleksander Mitta
obsada: Leonid Biczewin, Kristina Schneidermann, Anatolij Biełyj

czas trwania: 119 min.

Historia witebskiego okresu życia Chagalla, podczas którego malarz stawiał pierwsze znaczące kroki w sztuce: zorganizował w rodzinnym mieście szkołę plastyczną, a także muzeum, w którym zebrano najlepszą wówczas kolekcję rosyjskiej awangardy. Do nauczania w szkole Chagall zaprosił również umiejącego z głodu w Petersburgu autora „Czarnego kwadratu” – Kazimierza Malewicza. Przyjaźń dwóch artystów stopniowo przeradzała się w twórczą rywalizację, a następnie w zaciekłą wrogość…

Samorząd Województwa Pomorskiego

ul. Augustyńskiego 1

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w sobotę, 18 maja 2019 r. organizujemy zwiedzanie auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku (ul. Augustyńskiego 1), w której znajduje się malowidło „Niebo polskie”.

Podczas zwiedzania wśród uczestników rozlosowane zostaną drobne upominki.

Link do wydarzenia na Facebooku: facebook.com

***

„Niebo polskie” to patriotyczne malowidło, które od 1938 r. zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Dzieło namalowali dwaj polscy artyści: Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety, zostało ono zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Uroczyste odsłonięcie monumentalnego dzieła stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odtworzenie historycznego malowidła zostało sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Stadion Energa Gdańsk

ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1, Gdańsk

Zwiedzanie Stadionu Energa Gdańsk to jedyna okazja, żeby zobaczyć miejsca niedostępne na co dzień, a przy tym wyjątkowe dla każdego fana sportu. Na trasie wycieczki znajdują się m.in.: szatnie zawodników, sala konferencyjna, stadionowa kaplica ekumeniczna i strefa mixed zone, czyli miejsce, z którego sportowcy wychodzą na boisko.

Wyjątkowym punktem zwieńczającym zwiedzanie jest Muzeum Lechii Gdańsk, w którym można obejrzeć eksponaty związane nie tylko z futbolem, ale także innymi dyscyplinami, których zawodnicy występowali na przestrzeni lat w biało-zielonych barwach.”

Spichlerze na Ołowiance. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku będzie obfitować w różnorodne wydarzenia. Zacznijmy od Gdańska. W Spichlerzach na Ołowiance na naszych gości będą czekali „komandosi” prezentujący techniki samoobrony żołnierzy amerykańskich z II wojny światowej, a także niesamowite opowieści o pływających monitorach i dawnych marynarzach z flotyll rzecznych
II Rzeczypospolitej. 20-lecie międzywojenne będzie także obecne podczas pokazu filmu o konstrukcji, eleganckich wnętrzach, załodze i pasażerach słynnego przedwojennego transatlantyku
M.S. PIŁSUDSKI.

Nabrzeże wyspy Ołowianki zmieni się w port wojenny dla wojsk amerykańskich szykujących się do inwazji na Francję w czerwcu 1944 roku. Nasz zabytkowy statek-muzeum „Sołdek„ zostanie uzbrojony, a jego wnętrza przemienione w pomieszczenia dawnego transportowca wojska. Żołnierze w mundurach i wyposażeniu odpowiednim dla 1944 roku zaprezentują wizję scen z  ostatnich godzin przed słynnym „D-Day„ – gromadzenie sprzętu, zapasów amunicji i paliwa oraz całego niezbędnego ekwipunku. Znane wszystkim Willysy MB, czyli ”Jeepy” będą przygotowane do lądowania na plażach Normandii zupełnie tak, jak 6 czerwca 1944 roku. Ciężarówki Dodge i GMC przywiozą zapasy zza oceanu, a nad bezpieczeństwem wchodzących na statek Jankesów czuwać będzie obrona przeciwlotnicza w postaci działka Boforsa. Dla głodnych, nie tylko wrażeń, znajdzie się gorący posiłek, a rekonstruktorzy z pewnością odpowiedzą na każde, nawet najdziwniejsze, pytanie.

Nasza gdyńska Biała Fregata („Dar Pomorza”) odsłoni różne zagadki o morskich potworach i legendarnych miejscach, a miłośnicy egzotyki zapoznają się z wyglądem i nazwami muszli i dowiedzą się, jak walczy się z ich przemytem.

W Tczewie w Muzeum Wisły odwiedzimy królową polskich rzek, a w Centrum Konserwacji Wraków Statków będą czekały na naszych gości różne eksperymenty: wykonamy m.in. gejzer baniek mydlanych, zobaczymy, co zakryje tajemniczy gęsty dym, pokażemy, że balony można pompować nie tylko powietrzem. A na deser uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać błyskawiczny sorbet lodowy! Poeksperymentujemy wraz z konserwatorami

zabytków przy wykonywaniu sztucznego śniegu, pereł wodnych, kolorowych płynów, prądu wodnego i dowiemy się, w czym kąpią się konserwowane w Muzeum drewniane zabytki. Niedostępne na co dzień wnętrza zabytkowych modeli i jachtów także odkryją swoje tajemnice – i to czasem w niecodzienny sposób…. Pokażemy również pracę specjalnego skanera oraz drukarki 3D .

Zabytkowy, pamiętający jeszcze czasy średniowiecza, budynek Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie atrakcją dla turystów chcących podziwiać piękne nocne widoki z kościelnej wieży. Nasi goście obejrzą także wystawy poświęcone pracy kaszubskich rybaków i będą mogli pobawić się na stanowiskach interaktywnych.

 Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2019, zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (18-19 maja) w ciągu dnia. UWAGA: wyjątkiem jest „Dar Pomorza”, który będzie otwarty także w ciągu dnia w godzinach 10:00-16:00

SPICHLERZE NA OŁOWIANCE

 • cena biletu – 1 zł (wejście łączone na 2 obiekty – Spichlerze i statek-muzeum „Sołdek”)
Sołdek. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku będzie obfitować w różnorodne wydarzenia. Zacznijmy od Gdańska. W Spichlerzach na Ołowiance na naszych gości będą czekali „komandosi” prezentujący techniki samoobrony żołnierzy amerykańskich z II wojny światowej, a także niesamowite opowieści o pływających monitorach i dawnych marynarzach z flotyll rzecznych
II Rzeczypospolitej. 20-lecie międzywojenne będzie także obecne podczas pokazu filmu o konstrukcji, eleganckich wnętrzach, załodze i pasażerach słynnego przedwojennego transatlantyku
M.S. PIŁSUDSKI.

Nabrzeże wyspy Ołowianki zmieni się w port wojenny dla wojsk amerykańskich szykujących się do inwazji na Francję w czerwcu 1944 roku. Nasz zabytkowy statek-muzeum „Sołdek„ zostanie uzbrojony, a jego wnętrza przemienione w pomieszczenia dawnego transportowca wojska. Żołnierze w mundurach i wyposażeniu odpowiednim dla 1944 roku zaprezentują wizję scen z  ostatnich godzin przed słynnym „D-Day„ – gromadzenie sprzętu, zapasów amunicji i paliwa oraz całego niezbędnego ekwipunku. Znane wszystkim Willysy MB, czyli ”Jeepy” będą przygotowane do lądowania na plażach Normandii zupełnie tak, jak 6 czerwca 1944 roku. Ciężarówki Dodge i GMC przywiozą zapasy zza oceanu, a nad bezpieczeństwem wchodzących na statek Jankesów czuwać będzie obrona przeciwlotnicza w postaci działka Boforsa. Dla głodnych, nie tylko wrażeń, znajdzie się gorący posiłek, a rekonstruktorzy z pewnością odpowiedzą na każde, nawet najdziwniejsze, pytanie.

Nasza gdyńska Biała Fregata („Dar Pomorza”) odsłoni różne zagadki o morskich potworach i legendarnych miejscach, a miłośnicy egzotyki zapoznają się z wyglądem i nazwami muszli i dowiedzą się, jak walczy się z ich przemytem.

W Tczewie w Muzeum Wisły odwiedzimy królową polskich rzek, a w Centrum Konserwacji Wraków Statków będą czekały na naszych gości różne eksperymenty: wykonamy m.in. gejzer baniek mydlanych, zobaczymy, co zakryje tajemniczy gęsty dym, pokażemy, że balony można pompować nie tylko powietrzem. A na deser uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać błyskawiczny sorbet lodowy! Poeksperymentujemy wraz z konserwatorami

zabytków przy wykonywaniu sztucznego śniegu, pereł wodnych, kolorowych płynów, prądu wodnego i dowiemy się, w czym kąpią się konserwowane w Muzeum drewniane zabytki. Niedostępne na co dzień wnętrza zabytkowych modeli i jachtów także odkryją swoje tajemnice – i to czasem w niecodzienny sposób…. Pokażemy również pracę specjalnego skanera oraz drukarki 3D .

Zabytkowy, pamiętający jeszcze czasy średniowiecza, budynek Muzeum Rybołówstwa w Helu będzie atrakcją dla turystów chcących podziwiać piękne nocne widoki z kościelnej wieży. Nasi goście obejrzą także wystawy poświęcone pracy kaszubskich rybaków i będą mogli pobawić się na stanowiskach interaktywnych.

Oddziały NMM, w których odbędzie się Noc Muzeów 2019, zostaną zamknięte dla zwiedzających w sobotę i niedzielę (18-19 maja) w ciągu dnia. UWAGA: wyjątkiem jest „Dar Pomorza”, który będzie otwarty także w ciągu dnia w godzinach 10:00-16:00

 • cena biletu – 1 zł (wejście łączone na 2 obiekty – Spichlerze i statek-muzeum „Sołdek”)

Opis programu:

 • Pokazy rekonstrukcyjne pt. „Kierunek Francja!„ (”Sołdek” i nabrzeże przy Muzeum)

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Hell on Wheels” – inscenizacja zaokrętowania amerykańskich żołnierzy na transportowiec wojska w przeddzień rozpoczęcia Operacji Overlord.

Twierdza Wisłoujście

ul. Stara Twierdza 1

Projekcje filmowe w kazamacie bastionu Furta Wodna: Mieszkańcy Wisłoujścia o swoim dzieciństwie, osiedlu. Film uzupełniony zdigitalizowanymi zdjęciami rodzin z Wisłoujścia. Ponadto ognisko, ciepły posiłek, zwiedzanie nocą.

Wartownia Nr 1 na Westerplatte

ul. Mjra H. Sucharskiego 1, Gdańsk

Wspólnie z kolekcjonerami i rekonstruktorami przeniesiemy gości Europejskiej Nocy Muzeów na Westerplatte do czasów Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Opowiemy o życiu garnizonowym, codziennej służbie, przygotowaniach do obrony, a nade wszystko o bohaterskiej walce polskich żołnierzy w 1939 roku. Nasi goście będą mogli poznać nie tylko wyjątkową historię Wartowni nr 1, ale i rozważne choć śmiałe plany Muzeum Gdańska dotyczące Westerplatte, tak aby nadal dobrze służyło gdańszczankom, gdańszczanom oraz gościom z Polski i z zagranicy.

WL4

W Przestrzeni Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej w sobotę 18.05. 2019 r. w godzinach od 15.00 do 21.00 będzie można zwiedzić zabytkowy budynek o intrygującej nazwie Mleczny Piotr. Znajdują się w nim pracownie artystów i cztery przestrzenie wystawiennicze: Galeria WL4, Galeria POLEXIT, Galeria „Dwa wyjścia„ i Galeria ”U rzeźbiarzy”. Będzie można zobaczyć wystawę prac ceramicznych z całej Polski w ramach  Przeglądu Rzeźby Ceramicznej, wystawę rzeźby i malarstwa Rytisa Konstantinavičiusa (pochodzącego z Litwy artysty) odwiedzić pracownie artystów, jak i porozmawiać z autorami dzieł.  Obok budynku, przy zabytkowym dźwigu stoczniowym, odbędzie się widowiskowy pokaz wypału RAKU (japońskiej metody wypalania ceramiki).

Zielona Brama i Galeria Fotografii_Muzeum Narodowe w Gdańsku

ul. Długi Targ 24, Gdańsk

Obejrzyjcie wystawy Made in Britain [http://www.mng.gda.pl/events/wystawy-wspolczesnej-sztuki-brytyjskiej-malarstwo-grafika-fotografia-made-in-britain-i-on-making/]  i …on making [http://www.mng.gda.pl/events/wystawy-wspolczesnej-sztuki-brytyjskiej-malarstwo-grafika-fotografia-made-in-britain-i-on-making/] samodzielnie lub w towarzystwie kuratorek.

2 wystawy na 3 piętrach.

20.00 i 22.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie … on making.

19.00–01.00  Nocna wyprzedaż książek
Okazja do zakupu książek poświęconych historii i historii sztuki oraz katalogów z wystaw organizowanych w MNG. Nawet 70% taniej. Zapoznaj się z listą tytułów. Promocja obejmuje książki zamówione 18/19 maja 2019  w godz. 19.00 – 01.00 w księgarni wysyłkowej MNG sklep@mng.gda.pl.

Ważne! co 10 osoba, która kupi bilet w oddziale Zielona Brama  otrzyma kalendarz  z reprodukcjami fotografii ze zbiorów Gdańskiej Galerii Fotografii. Oferta ważna do wyczerpania zapasów.

Źródło: nocmuzeow.ikm.gda.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz