„Sekret Tatiany” – G. Paul – recenzja


Odkrywanie tajemnic z przeszłości bywa zaskakujące i intrygujące. Potwierdza się to w przypadku Kitty, która zupełnym przypadkiem trafia na ślad swojego przodka. Jaką historię skrywał jej pradziadek Dymitr?

Kitty jest trzydziestoparoletnią dziennikarką, która z dnia na dzień coraz bardziej odczuwa, że być może w życiu nie podążyła odpowiednią drogą. Jest zagubiona, a całą sytuację pogarsza fakt, że właśnie odkryła zdradę swojego męża. Pragnąc uciec od tej toksycznej sytuacji, wsiada w samolot i wyrusza w podróż z Londynu do Nowego Jorku, gdzie, jak się niedawno dowiedziała, stoi domek jej pradziadka, który właśnie odziedziczyła. Wcześniej nie wiedziała nawet o jego istnieniu, teraz zaś postanawia dowiedzieć się, kim był i co jej zostawił Dymitr Jakowlewicz.

Podczas gdy remont położonego nad jeziorem domku pochłania całą energię bohaterki i odciąga jej myśli od mężowskiej zdrady, Kitty trafia na kolejne ślady swojego dziadka. Okazuje się, że był on pisarzem, całkiem zresztą poczytnym. Dlaczego więc nigdy o nim nie słyszała?

Choć przedstawiłam Wam, drodzy czytelnicy, Kitty, to nie jest ona jedyną pierwszoplanową bohaterką recenzowanej książki. Historia bowiem toczy się tu dwuliniowo – raz w Nowym Jorku roku 2016, aby następnie przenieść się do XX-wiecznej Rosji za panowania cara Mikołaja. Tu dane jest czytelnikowi poznać Dymitra, pradziadka Kitty, i odkrywać jego losy oraz historię niesamowitego uczucia, jakie połączyło go z księżną Tatianą Romanową. Czy Kitty odkryje cały sekret tej miłości?

Sekret Tatiany bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. To historia oryginalna i bardzo wzruszająca, którą dobrze i lekko się czyta, a zarazem naprawdę mocno wciągająca czytelnika. Choć przedstawiono dwie historie toczące się w zupełnie różnych czasach, to wszystko jest poukładane w taki sposób, że tego typu przeskoki nie są męczące, ani nie psują atmosfery, a jedynie stopniują napięcie.

Oczywiście historia przedstawiona w książce jest w dużej mierze fikcją literacką. Choć wiele postaci w niej występujących naprawdę istniało, a pewne fakty z ich życia zostały zgrabnie wykorzystane w opowieści, to autorka stworzyła historię na tyle długą i różniącą się od prawdziwej, że na większość wydarzeń należy spojrzeć z przymrużeniem oka. Nie da się jednak zaprzeczyć, że Gill Paul bardzo dobrze poznała losy swoich bohaterów i zinterpretowała je w bardzo ciekawy sposób.

Co ciekawe, wydawnictwo Mando zdecydowało się na wypuszczenie książki w dwóch wersjach okładkowych, tak więc każdy czytelnik może wybrać tę, która podoba mu się bardziej. Ja do wydania mam tylko jedno zastrzeżenie – zdecydowano się na słabej jakości papier, który niestety kilka razy się przedarł, tak więc podczas lektury trzeba być bardzo ostrożnym.

 

Plusminus:

Na plus:

+ interesująca historia

+ dobra narracja

+ dwie wersje okładki

Na minus:

- słaba jakość papieru

 

Tytuł: Sekret Tatiany

Tytułoryginalny: The Secret Wife

Autor: Gill Paul

Tłumaczenie (z jęz. ang.): Anna Gralak

Wydawca: Mando

Rok wydania: 2018

ISBN: 9788327715760

Liczba stron: 416

Okładka: miękka

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Klaudia Orłowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz