Jak zbierać znaczki pocztowe?


Czym jest filatelistyka? Jak zacząć kolekcjonować walory filatelistyczne? Co robić, by kolekcja znaczków miała jakąś wartość? Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci uporządkować swoją kolekcję i nadać jej własnego charakteru.

Znaczki pocztowe

Filatelistyka – co to takiego?

Filatelistyka to rodzaj hobby polegający nie tylko na kolekcjonowaniu znaczków pocztowych, ale także badaniu ich historii i tematyki. Początek tego rodzaju pasji miał miejsce wraz z wydaniem pierwszego znaczka pocztowego w Wielkiej Brytanii. „Penny Black”, bo tak nazywa się ten znaczek, jest najcenniejszym i najdroższym walorem filatelistycznym na świecie. Swoją nazwę zawdzięcza czarnej barwie i nominałowi 1 pens. Pierwszy znaczek Poczty Polskiej został wydany natomiast 1 stycznia 1860 roku.

Najcenniejsze znaczki pocztowe

Znaczki posiadają wartość nie tylko sentymentalną i historyczną, ale przede wszystkim materialną. Najdroższy polski znaczek został sprzedany w 2009 roku za 55 tysięcy dolarów. Natomiast absolutnym rekordzistą w tej kwestii jest znaczek „British Guiana one-cent magenta” wydany w 1856 roku, za który zapłacono w 2014 roku 9,5 miliona dolarów. Najcenniejsze dla pasjonatów są zatem znaczki:

  • unikatowe – znaczek, który może mieć tylko i wyłącznie jedna osoba, bo istnieje tylko jedna jego wersja,
  • stare – z czasów carskich bądź okresu klasycyzmu,
  • z widocznym błędem – takie, na których znajduje się literówka bądź wizerunek został odwrócony – np. „Inverted Jenny”,
  • tworzące kolekcje – np. trzy znaczki, które wspólnie tworzą całość.

Jak zacząć?

Kolekcjonowanie znaczków nie wymaga specjalnego przygotowania. Jeżeli jesteś amatorem wystarczy, że zaczniesz zbierać interesujące Cię znaczki i układać je w specjalnych klaserach. Aby kolekcja była interesująca dla oka, a także miała potencjał do ewentualnej sprzedaży, warto określić tematykę znaczków. Możesz zdecydować się na znaczki pocztowe z Janem Pawłem II, gwiazdy kina czy przyrodę – https://znaczkopol.pl/znaczki/flora. Możliwości jest mnóstwo i z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Przykłady kolekcji

Wybór klucza według którego będziesz kolekcjonował znaczki należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Oto przykładowe kolekcje znaczków:

  • z jednego kraju bądź kontynentu,
  • z danego okresu historycznego,
  • spójne tematycznie – na przykład fauna (https://znaczkopol.pl/znaczki/fauna), słynne budowle, sport czy bajki.

Przechowywanie znaczków

Konieczne jest, aby znaczki pocztowe przechowywać w odpowiednich warunkach, aby nie narażać ich na szkodliwe działanie promieni słonecznych czy kurzu. Najlepiej jest przechowywać znaczki pocztowe w klaserach, które posiadają folie, dzięki którym możesz dodatkowo wyeksponować swoją kolekcję. Klasery na znaczki pocztowe znajdziesz w sklepach dla filatelistów bądź w sklepach papierniczych. Jeżeli zamierzasz badać swoje zdobycze, zaopatrz się także w lupę, a także pęsetę, dzięki której unikniesz pobrudzenia walorów filatelistycznych palcami.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz