„Lubelscy olimpijczycy” – D. Słapek, M. Powała-Niedźwiecki, P. Markiewicz – recenzja


W życiu sportowca nie ma większej nobilitacji od udziału w Igrzyskach Olimpijskich. To właśnie na tej imprezie pojawia się możliwość rywalizacji z najlepszymi sportowcami z całego świata, zaprezentowania siebie oraz własnego kraju szerszemu gronu odbiorców. Wielu jednak zapomina, że sportowcy oprócz „dużej ojczyzny”, mają własne małe ojczyzny, dla których ich start jest wielkim wydarzeniem, a zdobycie medalu splendorem pozwalającym rozsławić dany region.

Nakładem Centrum Historii Sportu w Lublinie niedawno ukazała się publikacja poświęcona olimpijczykom z regionu lubelskiego, Lubelscy olimpijczycy. Jej autorami jest trzech pasjonatów sportu: Dariusz Słapek, Maciej Powała-Niedźwiecki oraz Paweł Markiewicz. Pierwszy z nich jest historykiem z Instytutu Historii UMCS w Lublinie zainteresowanym przede wszystkim sportem w czasach antycznych. Drugi w przeszłości był zawodnikiem klubu KS „Budowlani” Lublin, w sekcji rugby. Po zakończeniu czynnego uprawiania sportu, rozpoczął karierę trenerską. Jest autorem wielu prac poświęconych rugby oraz historii sportu. Trzeci z autorów jest doktorantem Instytutu Historii UMCS. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje przede wszystkim na historii sportu, głównie regionu lubelskiego.

Recenzowana publikacja, w zamyśle autorów, ma przybliżyć czytelnikom losy lubelskich olimpijczyków. Jest to bardzo cenna inicjatywa, gdyż na polskim rynku wydawniczym znaleźć można niewiele prac traktujących o sportowcach z konkretnego regionu. Zazwyczaj książki poświęcone igrzyskom olimpijskim skupiają się przede wszystkim na ukazaniu polskiego dorobku medalowego, losów polskich medalistów olimpijskich czy historii poszczególnych olimpiad z uwypukleniem polskich dokonań.

Lubelscy olimpijczycy są publikacją napisaną przystępnym i zwartym językiem. Lektura nie powinna sprawiać nikomu trudności. Autorzy czerpią pełnymi garściami z aparatu naukowego – w książce znaleźć można dużo przypisów i obszerną bibliografię na ostatnich stronach. Dużym plusem jest szata graficzna. Przyciągająca wzrok twarda okładka, papier i duża liczba fotografii sprawiają, że recenzowane dzieło prezentuje się bardzo dobrze.

Jeśli chodzi o treść, to została ona podzielona na trzy części. Pierwsza dotyczy olimpijczyków, którzy podczas startu na igrzyskach reprezentowali po prostu lubelskie kluby. Druga przedstawia wychowanków tychże, a trzecia sportowców, których losy splotły się z Lublinem. Całość uzupełnia wstęp, galeria olimpijczyków oraz wspomniana już bibliografia. Dużym plusem jest też cytowanie głównych bohaterów książki. Tym samym autorzy nie ograniczyli się tylko do zaprezentowania suchych faktów z ich życiorysów. W sumie przedstawiono 75 sylwetek sportowców pochodzących z regionu lubelskiego. Jednak brak ciągłej narracji, a usystematyzowanie zawartych w niej informacji poprzez alfabetyczne przedstawienie bohaterów oraz układ całej publikacji, sprawiają, że praca bardziej przypomina leksykon aniżeli publikację zwartą. Narzekać tutaj mogą zwolennicy układu chronologicznego. Jednak, według mnie, układ alfabetyczny jest bardziej przejrzysty, powodując przy tym, że losy każdego z bohaterów można traktować jako osobną historię. Te wszystkie cechy połączone z przystępnym językiem, sprawiają, że książkę czyta się naprawdę dobrze.

Konkludując, jasno należy stwierdzić, że recenzowana publikacja jest unikatowym wydawnictwem, które powinno być lekturą obowiązkową dla wszystkich sympatyków sportu, pasjonatów historii sportu oraz Lublina, a także dla wszystkich zainteresowanych historią Polski. Warta polecenia.

Plus minus:

Na plus:

+ bogata szata graficzna
+ przystępny język, sposób narracji i przejrzystość treści
+ ciekawy temat
+ bogaty aparat naukowy
+ autorzy specjalizujący się w historii sportu

Na minus:

- brak

Tytuł: Lubelscy olimpijczycy

Autorzy: Dariusz Słapek, Maciej Powała-Niedźwiecki, Paweł Markiewicz

Wydawca: Centrum Historii Sportu w Lublinie

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-7847-568-2

Liczba stron: 128

Okładka: twarda

Cena: 35 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Redakcja merytoryczna: Malwina Lange
Korekta językowa: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz