Ostatni dzień głosowania na Wydarzenie Historyczne Roku 2018!


Jeszcze tylko dziś można oddać głosy w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”. Każdy do północy 15 maja może uhonorować organizatorów najlepszych przedsięwzięć historycznych ubiegłego roku. Wystarczy zagłosować na stronie whr.muzhp.pl.

Zagłosuj

Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę:

whr.muzhp.pl

i zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Można oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii. W drugim etapie głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach.

KATEGORIA „WYDARZENIE”         

- 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne;

- Spektakl w Willi Żabińskich „Tylko to co zrobić należało”, organizator: Stowarzyszenie Monopol Warszawski;

- Przystanek Niepodległość: Olkusz 1918-2018, organizator: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu;

- Witkacy na Litwie, organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Witkacego, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Narodowe Muzeum Sztuki im. Čiurlionisa w Kownie, Wydawnictwo Aukso žuvys;

- Festiwal Dziedzictwa Kresów, organizator: Gmina Lubaczów.

KATEGORIA „WYSTAWA”                  

- Wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”, organizator: Muzeum w Gliwicach;

- Zbudowaliśmy to miasto, organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli;

- Ajnowie, górale i Bronisław Piłsudski, organizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha;

- Karol Śliwka. Polskie projekty. Polscy projektanci, organizator: Muzeum Miasta Gdyni;

- Wystawa „Litwo Ojczyzno Moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz” w Wilnie, organizatorzy: Pałac Władców w Wilnie, Zamek Królewski na Wawelu, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Muzeum Pana Tadeusza, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Wilnie.

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”                 

- 100 na 100. Antologia komiksu na stulecie odzyskania niepodległości, organizator: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne;

- Gra muzyka, organizator: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu;

- „Kopiariusz. Publikacja internetowa nieznanego zbioru listów Jerzego Giedroycia, pisanych w Bukareszcie w latach 1939-1940”, organizator: Fundacja Kultury Paryskiej;

- Where is Poland, organizator: Instytut Adama Mickiewicza;

- Rodzinna publikacja edukacyjna „Książka otwarta na świat”, organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni.

Wybrali jurorzy

W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Francji, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy, Ukrainy. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie„, „Wystawa„ oraz ”Edukacja i multimedia”. Komisja konkursowa w składzie: Gabriela Sierocińska-Dec (Muzeum Historii Polski), Alicja Knast (Muzeum Śląskie), Piotr Legutko (TVP Historia), dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa), dr Marek Mutor (Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), prof. Andrzej Szczerski (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl) do II etapu zakwalifikowała 15 powyższych wydarzeń.

Głosowanie trwa do 15 maja

Internetowe głosowanie trwa od 15 kwietnia do 15 maja 2019 r. Ostateczne wyniki głosowania poznamy na początku czerwca. Podczas uroczystego zakończenia w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nastąpi wręczenie nagród głównych – cennych statuetek, wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.

Plebiscyt

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Jak podkreślają uczestnicy plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii oraz ogromnym wyróżnieniem, jeśli projekt zostaje zgłoszony przez osoby, które nie są jego autorami tylko po prostu w nim uczestniczyły. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w II etapie głosowało już łącznie ponad 50 tys. internautów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz