„Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza” – S. Koper – recenzja


Książki Sławomira Kopra mają to do siebie, że pozwalają spojrzeć na historię z całkiem innej perspektywy. Po lekturze publikacji tego autora ma się wrażenie, że o najważniejszych sprawach w dziejach świata najczęściej decydowały stosunki damsko-męskie. Podobnie jest w przypadku recenzowanej książki, w której autor zachęca, aby na historię Polski zerknąć „przez dziurkę od klucza”. 

Sławomir Koper to urodzony w 1963 r. polski historyk, pisarz i publicysta. Ukończył Wydział Historyczny na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z miesięcznikiem „Uważam Rze Historia„, a aktualnie publikuje w czasopismach: „Do Rzeczy„, „Historia Do Rzeczy„, ”Największe Afery”, ”Mówią Wieki” oraz na portalach internetowych. Jest jednym z nielicznych spośród pisarzy historycznych, których kolejne książki stają się bestsellerami, a ich wydania osiągają bardzo wysokie nakłady. Oto tytuły niektórych publikacji S. Kopra: Miłość, seks i polityka w starożytnych Grecji i Rzymie, Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej, Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych, Kobiety władzy PRL, Miłość w Powstaniu Warszawskim, Piekiełko nad Wisłą. Sceny z życia polskich elit pod okupacją.

Recenzowana książka to zbiór dwudziestu pięciu opowieści traktujących o skandalach i sekretach, jakie w ciągu wieków zdarzyły się w granicach naszego kraju . Już na początku pracy, w stopce redakcyjnej, podkreślono, że są to zarówno materiały wykorzystane wcześniej na łamach czasopism: „Uważam Rze Historia„, „Historia Do Rzeczy„ i „Do Rzeczy”, jak i premierowe, nigdy dotąd niepublikowane teksty. Swoją opowieść S. Koper rozpoczyna chronologicznie – od alkowy pierwszych Piastów (Mieszka I, Dobrawy, Bolesława Chrobrego i jego żon oraz Mieszka II). Średniowieczne klątwy przeplatają się ze współczesnymi skandalami, a całość okraszona została nie mniej intrygującymi sekretami polskich książąt, królów i bohaterów narodowych. I faktycznie, poprzez opowieści ”łóżkowe” czytelnik dowie się na przykład, ile kobiet mieli Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, August II Mocny czy Stanisław August Poniatowski. Na kartach książki można prześledzić zawiłe losy, ale też intrygi Maryny Mniszchówny (żony kolejnych dwóch Dymitrów Samozwańców i carycy Rosji) oraz królowej Bony. Tu również znajdzie się odpowiedzi na pytania: w jaki sposób Maria Walewska trafiła do łoża Napoleona, czemu Adam Mickiewicz nie zdążył na powstanie listopadowe, kto i w jakim celu w przedwojennej RP ciągle zmieniał swoje wyznanie oraz jaką tajemnicę kryła polska olimpijka Stanisława Walasiewiczówna. Wraz z lekturą mnożą się nierozwiązane do dziś zagadki: dlaczego przyjaciółka Józefa Piłsudskiego popełniła samobójstwo oraz gdzie zniknął gen. Włodzimierz Zagórski, szef Frankopolu?

Najnowsza książka S. Kopra może jest w pewnym sensie literaturą „plotkarską„, a przez to i „czytadłem„ dla wszystkich. Autor czasem zagląda do łóżka swoim bohaterom, ale robi to w sposób delikatny, subtelny, a często nawet i zabawny. Na kartach publikacji nie znajdzie się wulgaryzmów czy typowych scenek erotycznych. Zapewne dzięki podejmowaniu takiej tematyki książki S. Kopra szybko znikają z księgarskich półek, a kolejne napisane przez niego tytuły wędrują na wysokie miejsca list bestsellerów. Poprzez ”wycieczki” do królewskich sypialni oraz próby rozwikłania kolejnych tajemnic czytelnik poznaje pasjonujące opowieści o życiu w Polsce na przestrzeni epok. Muszę przyznać, że lektura wciąga, a kolejne rozdziały potwierdzają tezę, że historia jest niezwykle ciekawą nauką. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni wątek, którym zainteresuje się szerokie grono czytelników.

Warto jeszcze pochylić się nad techniczną stroną publikacji. Została wydana w miękkiej okładce ze skrzydełkami. Pomimo łączenia stron za pomocą kleju jestem spokojny o trwałość publikacji. Nie mam żadnych zastrzeżeń do wielkości czcionki, pracy redakcji i korekty. Należy jeszcze wspomnieć, że tekst uzupełniają liczne czarno-białe zdjęcia (ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i zasobów Wikipedii) oraz indeks, przez co pozycja staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla odbiorcy.

Podsumowując – książka S. Kopra to lektura dla wszystkich lubiących tytułowe Klątwy, sekrety i skandale oraz zainteresowanych w sposób ogólny dziejami Polski. Autor przez odkrywanie podanych w przystępny i zrozumiały sposób tajemnic historii potrafi zainteresować nawet najbardziej wybrednego czytelnika. Mam tylko nadzieję, że popularne opowieści skłonią chociaż część odbiorców również do głębszego i naukowego poznania przedstawionych tematów. Polecam.

Plus minus:

Na plus:

+ tajemnice i skandale polskiej historii
+ wyjątkowe spojrzenie na polskie dzieje
+ opowiadanie historii głównie poprzez stosunki damsko-męskie
+ wciągający styl autora i trafny dobór tematów
+ przystępna cena

Na minus:

- brak bibliografii

 

Tytuł: Klątwy, sekrety i skandale. Historia Polski przez dziurkę od klucza

Autor: Sławomir Koper

Wydawca: Fronda

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-8079-422-1

Liczba stron: 360

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 7,5/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak
Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz