Tajemnicza Wyspa Wielkanocna - wakacje z biurem podróży LogosTour uchylą, choć rąbka jej tajemnicy.


Znajdująca się na południowym Oceanie Spokojnym Wyspa Wielkanocna jest zamieszkana przez 7750 mieszkańców i znajduje się na niej tylko jedna miejscowość - Hanga Roa. Wyspa ta, należąca do Chile, jest jedną z najbardziej oddaloną od wysp i lądów wyspą na świecie. Do tego tajemniczego miejsca przyciągają turystów przede wszystkim kamienne posągi głów oraz różnorodność krajobrazów i kultur. Skrywająca wiele sekretów historia wyspy sprawia, że staje się ona wymarzonym i fascynującym celem podróży.

Posągi z Wyspy Wielkanocnej

Wyspa Wielkanocna, czyli inaczej Rapa Nui, to miejsce zamieszkane przez niecałe 8 tysięcy mieszkańców, rocznie przyciąga do siebie około 100 tysięcy turystów. W czym tkwi fenomen Wyspy Wielkanocnej? Przede wszystkim jest ona idealnym celem podróży dla ludzi pragnących przygody, dreszczyku emocji i kontaktu z niesamowitą kulturą i dziką przyrodą. Podróż do tego oddalonego od lądu miejsca może być niesamowitym przeżyciem, warto więc zaplanować ją tak, by jak najbardziej zgłębić wszystkie sekrety wyspy. Pomóc w tym może biuro podróży, warto więc sprawdzić aktualną ofertę. Wyspa Wielkanocna wakacje będą wtedy niezapomniane.

Wizyta w Orongo

Podczas wycieczki na Rapa Nui obowiązkowym punktem jest wizyta w Orongo - obrzędowej wiosce znajdującej się na południowo-zachodnim cyplu Wyspy Wielkanocnej. Znajdują się w niej dawne, kamienne domy, odrestaurowane w 1974 roku przez amerykańskiego archeologa, Williama Mulloya. W tym miejscu można znaleźć także petroglify - czyli wyryte w skale rysunki i symbole - związane z kultem Człowieka-Ptaka. Wioska Orongo jest położona na krawędzi wulkanu Rano Kau, w którym znajduje się malownicze jezioro. Spacer taką trasą widokową jest zdecydowanie niepowtarzalnym i niezapomnianym przeżyciem. Z tego punktu rozciąga się widok na Motu Nui - największą z trzech wysp znajdujących się w pobliżu Rapa Nui; jej nazwa w języku rapanui oznacza dosłownie: „duża wyspa”. Orongo jest częścią Parku Narodowego Rapa Nui, a w przeszłości wioska ta stanowiła centrum kultu tangata manu - czyli Człowieka-Ptaka. Miejsce to jest więc ważnym punktem na mapie Wyspy Wielkanocnej. Wizyta w nim pomoże zgłębić kulturę mieszkańców Rapa Nui i odkryć ich tradycje.

Hanga Roa - jedyne miasto na wyspie

Hanga Roa to stolica i zarazem jedyne miasto na Rapa Nui. Znajduje się ono na południowym zachodzie Wyspy Wielkanocnej, a jego populacja wynosi ponad 3 tysiące mieszkańców, co stanowi ponad 80% ludności całej wyspy. W tym miejscu znajduje się także jedyne lotnisko na wyspie - port lotniczy Mataveri, będący jednym z najbardziej odległych portów lotniczych, obsługiwanym wyłącznie przez Lan Airlines. Stanowił zapasowe lądowisko dla promów kosmicznych i obecnie jego długość wynosi 3318 metrów. To właśnie tutaj toczy się życie mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Hanga Roa stanowi swoiste centrum kultury Rapa Nui. Turyści mogą tutaj nie tylko odpocząć przy dobrym posiłku, ale także podziwiać piękne widoki. Szczególną atrakcję stanowić może okazja do kąpieli w Pacyfiku oraz relaks na piaszczystej plaży.

Tajemnicze kamienne głowy

Słynne kamienne kolosy to zdecydowanie najbardziej charakterystyczna rzecz na Wyspie Wielkanocnej. Stanowią one zarazem najsłynniejszą atrakcję Rapa Nui, jak i jej największą tajemnicę. Posągi moai zostały wykonane ze skał o pochodzeniu wulkanicznym przez mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Figury te nie bez powodu są nazywane kolosami - niektóre z nich osiągają nawet ponad 6 metrów wysokości i ważą więcej niż 20 ton. Największy odnaleziony moai był wysoki na aż 10 metrów, a jego waga osiągnęła 75 ton. Znaleziono jednak także niedokończoną figurę, ważącą aż 270 ton i mierzącą 21 metrów. Posągi moai znajdują się w obrębie krateru wulkanicznego Rano Raraku, którego dno obecnie zajmuje niewielkie jezioro kraterowe. W okolicy można także zobaczyć pozostałości kamieniołomu, w którym zostały wykute posągi kamiennych kolosów. Na Wyspie Wielkanocnej znajduje się łącznie 887 posągów maoi, z czego 394 z nich wciąż znajduje się w kamieniołomie Rano Raraku. Pozostałe z nich zostały przetransportowane przez rzeźbiarzy do innych części wyspy. Kamieniołom został nagle opuszczony, a powód tego wydarzenia nie jest znany. Badacze  nie są także do końca zgodni co do przeznaczenia kamiennych kolosów. Istnieje wiele teorii na temat tych obiektów. Prawdopodobnie stanowiły one wyobrażenie bóstw - według jednej z nowszych teorii posągi miały wskazywać mieszkańcom źródła wody pitnej. Tajemnicą jest także to, jak wielkie kamienne bloki zostały przemieszczone przez rzeźbiarzy.

Wyspa Wielkanocna, czyli Rapa Nui zdecydowanie stanowi jedną z najciekawszych destynacji dla niejednego turysty. Każdy żądny przygód i emocji człowiek na pewno będzie zachwycony tym pełnym tajemnic miejscem. Uczucie oderwania od rzeczywistości dodatkowo potęguje fakt prawie zupełnego odizolowania od reszty świata. Dzięki temu Rapa Nui jest nie tylko miejscem doskonałym dla odkrywców, ale także dla tych, którzy pragną odpocząć od codziennego zgiełku i szybkiego tempa, a dobrze zorganizowana wycieczka może być idealnym wyjazdem wakacyjnym zarówno dla samotników, jak i dla całej rodziny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz