MOST Jagiełły 2019 - średniowieczny weekend w Czerwińsku


Przepraw się z Jagiełłą przez Wisłę – średniowieczny weekend w Czerwińsku. Impreza Most Jagiełły 2019 odbędzie się w dniach 29-30 czerwca 2019 r.

Program

Sobota

10:00 – oficjalne rozpoczęcie i przywitanie gości (OGRODY KLASZTORNE)

10:30  – 10:45 – średniowieczny korowód ulicami Czerwińska nad Wisłą

10:45 – 11:30 – prezentacja mostu łyżwowego Jagiełły na Wiśle, symboliczne połączenie wojsk polskich i litewskich, pokazy chorągwiarzy średniowiecznych (BULWAR WIŚLANY) 

11:30    17:00  – warsztaty historyczno-bajkowe dla dzieci, warsztaty ciesielskie, rejsy tradycyjnymi łodziami flisaków (BULWAR WIŚLANY)

12:00 – 17:00 – turnieje rycerski i łuczniczy, pokazy i warsztaty tańca dawnego, warsztaty rzemieślnicze (czerpanie papieru, kaligrafia, kowal, garncarz, szewc i inne), gry i zabawy plebejskie, pokazy sokolnicze, alchemiczne, Arena Walk, a także inne atrakcje towarzyszące (OGRODY KLASZTORNE)

17:00 – ogłoszenie wyników turniejów i wręczenie nagród (OGRODY KLASZTORNE)

21:30 – FIRESHOW  – pokaz tańca z ogniem (BULWAR WIŚLANY)

Niedziela

10:00 – 14:00 – Arena Walk (turnieje bezpieczne dla widzów), warsztaty rzemieślnicze, gry i zabawy plebejskie, atrakcje towarzyszące (OGRODY KLASZTORNE)

11:00  – średniowieczny spektakl teatralny w wykonaniu TEATRU TRÓJKĄT (OGRODY KLASZTORNE)

12:30 – tradycyjna Msza św. Łacińska (BAZYLIKA W CZERWIŃSKU NAD WISŁĄ)

13:30    średniowieczny spektakl teatralny w wykonaniu TEATRU TRÓJKĄT (OGRODY KLASZTORNE)

Czerwińskie Wianki - Noc Kupały

Imprezą towarzyszącą będą „Czerwińskie Wianki - Noc Kupały” w dniu 29 czerwca w godzinach 17:00 - 21:00, w ramach której odbędzie się rodzinny konkurs plecenia wianków, warsztaty wytwarzania kwiatów z bibuły, inscenizacje i gawędy o zwyczajach i tradycjach świętojańskich, świętojański rajd pieszy po ścieżkach spacerowych w Czerwińsku nad Wisłą oraz o godzinie 19:00 koncert kapeli folkowej WoWaKin Trio (BULWAR W CZERWIŃSKU NAD WISŁĄ)

Organizatorzy

Organizacja wydarzenia „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” to inicjatywa propagująca tradycje narodowe. Przyczynia się do pielęgnowania polskości i rozwoju świadomości narodowej, poznania kultury średniowiecza i podtrzymuje upamiętnienie Czerwińska nad Wisłą jako miejsca historycznie zasłużonego dla Polski i Mazowsza. Jest ściśle związana z inscenizacją bitwy pod Grunwaldem, która corocznie odbywa się w połowie lipca i zapowiada się już teraz, że będzie to impreza cykliczna wpisana w kalendarz rekonstrukcji historycznych - zawsze 2 tygodnie przed Grunwaldem.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. 

Patronat medialny – Radio Płońsk, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, gazeta i portal Płońszczak, portal historia.org.pl, portal Płońsk w Sieci, 

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019” oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Gdzie i kiedy?

Miejsce: Czerwińsk nad Wisłą
Data i godzina: 29-30 czerwca 2019 r.
Szczegóły: facebook.com

Kalendarz i mapa wydarzeń historycznych

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu, w którym zebraliśmy mnóstwo informacji o terminach tegorocznych: rekonstrukcji, turniejów, pokazów, festiwali, zlotów i innych imprez historycznych. Tam też znajduje się udostępniona mapa, na której zaznaczyliśmy lokalizacje wszystkich zebranych przez nas wydarzeń. Dzięki mapie łatwo znajdziesz ciekawe wydarzenie historyczne w Twojej okolicy.

Patronaty i promocja

Wszystkich organizatorów przedsięwzięć historycznych zapraszamy do zakładki patronat medialny. Znajdują się tam informacje o tym jak zgłosić nam historyczne imprezy, które chcielibyście by nasz portal objął swym patronatem medialnym. Niezależnie od patronatu możecie wysyłać nam informacje o imprezach, zdjęcia lub relacje z wydarzeń, które chętnie opublikujemy. O wydarzeniach możecie także powiadomić nas na dedykowanej temu grupie na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz