Wystawa na 100-lecie powstania Policji Państwowej „Policja w latach II RP i dziś” w Muzeum Historycznym Skierniewic


13 czerwca w Muzeum Historycznym Skierniewic miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy poświęconej historii Policji Państwowej. Prezentuje ona w telegraficznym skrócie dzieje tej formacji w okresie II RP oraz po 1989 r. Można ją zwiedzać tylko do końca lipca.

Plansza określająca główną tematykę wystawy (fot. M. Lange)

Czasowa wystawa w Muzeum Historii Skierniewic „Policja w latach II RP i dziś” wpisuje się w obchody 100-lecia istnienia tej formacji. Ekspozycja składa się z wielu plansz tematycznych prezentujących różne aspekty funkcjonowania Policji Państwowej – od komendantów głównych poprzez codzienną służbę po życie prywatne funkcjonariuszy, a także udział przedwojennych policjantów w wojnie polsko-bolszewickiej i tej z lat 1939–1945. Wiele eksponatów ukazuje mało znane dzieje posterunku policji w Skierniewicach i komisariatu w Żyrardowie.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład o historii policji wygłoszony przez Jarosława Olbrychowskiego, prezesa Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z Łodzi, dr. Bartłomieja Bydonia z Muzeum Katyńskiego oraz mł. asp. Justyny Florczak-Mikiny, rzecznika prasowego KMP w Skierniewicach. Nie zabrakło również prezentowania współczesnego sprzętu policyjnego czy też pokazów grup rekonstrukcji historycznych z Żyrardowa i Radomia. Te ostatnie stanowiły idealne uzupełnienie wystawy, w której brakuje wielu elementów dopełniających obraz służby policjantów.

Serdecznie zapraszam na fotorelację z wydarzenia. Mam nadzieję, że zachęci do osobistego odwiedzenia tej skromnej i zarazem ciekawej wystawy, pełnej różnych „smaczków”, których nie znajdziecie nigdzie indziej.

Galeria zdjęć:

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta: Edyta Chrzanowska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz