Wisłoujście 1577. Festiwal rekonstrukcyjny w Gdańsku 2019


W sobotę, 6 lipca 2019 r. ponad 250 rekonstruktorów z całej Europy zainscenizuje bitwę, która rozegrała się pod Twierdzą Wisłoujście w 1577 r. Na odwiedzających czekają liczne kramy rzemieślnicze oraz nowożytna karczma. Do zabytkowej fortyfikacji w Gdańsku będzie można dotrzeć na rowerach, komunikacją miejską, a także dzięki przeprawie promowej. 

Twierdza Wisłoujście to nowożytna fortyfikacja morska w Gdańsku i jedna z jego atrakcji turystycznych. Zadaniem założenia obronnego była ochrona wejścia do gdańskiego portu i kontrola wpływających na Wisłą statków pełnomorskich. Fortyfikację wielokrotnie rozbudowywano w XVI i XVII w. Każdego roku w oddziale Muzeum Gdańska organizowane są wydarzenia popularyzujące historię Gdańska odwiedzane przez turystów z całej Polski, a także – licznie – z krajów skandynawskich – Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii.

Widowisko jest organizowane w ramach projektu Archaeobalt, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w programie Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

Wojna na Bałtyku. Oblężenie od strony wody i lądu

Rzeczpospolita w latach 1575-1577 doświadczyła sporu wewnętrznego, z którego żadna strona nie wyszła zwycięsko. Długotrwała i burzliwa elekcję po śmierci Zygmunta Augusta Jagiellona zakończyła się wyborem na króla Polski Anny Jagiellonki, która wkrótce poślubiła księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego. Popierający arcyksięcia austriackiego Maksymiliana II Habsburga Gdańsk, który upatrywał z w kandydaturze monarchy gwaranta otrzymywanych od czasów Kazimierza Jagiellończyka przywilejów, został najpierw wyjęty spod prawa, a następnie zaatakowany przez Stefana Batorego – pomimo deklarowanego sprzeciwu Sejmu. Oblężenie Gdańska i Twierdzy Wisłoujście zakończyło się niepowodzeniem i rozejmem. Słabość Rzeczpospolitej wykorzystała Moskwa, która zaatakowała polskie wówczas Inflanty. Triumfujący nad wojskami moskiewskimi król zażądał od Szwecji przekazania Rzeczpospolitej Estonii. Ten ostatni ruch, a następnie elekcja w 1587 r. Zygmunta Wazy na tron polski, zapoczątkowały późniejszy konflikt polsko-szwedzki, który spustoszył Rzeczpospolitą w XVII w.

– Festiwal rekonstrukcyjny „Wisłoujście 1577″ r., to podróż w przeszłość która przybliży nam losy zatargu polsko-gdańskiego i historię wielokrotnie obleganej, lecz niezdobytej Twierdzy Wisłoujście. Międzynarodowy festiwal rekonstrukcyjny to także zapowiedź i wprowadzenie do opowieści, której epilog pokażemy w przyszłym roku. O potyczce przy fortyfikacji i losach Morza Bałtyckiego opowie nam ponad 250. rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Czech, USA oraz Hiszpanii. Od 16:00 Twierdzę będą oblegać wojska Stefana Batorego, a wśród huku dział i muszkietów zostanie przeprowadzony desant morski – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Udział w inscenizacji jest bezpłatny. Widowisko odbędzie się przed fortyfikacją. Ruch pojazdów kołowych na terenie fortyfikacji zostanie zamknięty. W związku z tym parkowanie aut będzie możliwe jedynie na terenie ulicy Jana Charpentiera. Zaleca się przyjazd rowerem, albo przeprawą promową żaglowcem Baltic Star, który 6 lipca będzie odpłatnie przewoził turystów pomiędzy Nowym Portem a przystanią przy Twierdzy Wisłoujście. Do fortyfikacji będzie można dotrzeć także autobusami 106, 138 i 606 oraz Tramwajem Wodnym F5.

Dawne życie codzienne wewnątrz fortyfikacji

Powodów do odwiedzenia Twierdzy Wisłoujście jest więcej. W samym środku fortyfikacji będzie można odwiedzić nowożytną karczmę serwującą posiłki przygotowane w tradycyjny sposób. W pobliskich stanowiskach będzie można zakupić tradycyjne wędliny, a także napoje. Najciekawsze mogą okazać się stanowiska rekonstruktorów, którzy przybliżą historie o dawnych zawodach – w teorii i praktyce. Usłyszymy także XVI-wieczne utwory, które wykonają muzycy z zespołu Tubicinatores Gedanenses.

– Na wystawach, za gablotami, widzimy często dawne przedmioty, które odnaleźli archeolodzy w trakcie badań powierzchniowych. Niekiedy zastanawiamy się jak je wykonano i do czego służyły, albo czemu są uszkodzone. Dzięki rekonstruktorom dowiemy się w łatwy i przystępny sposób tego, czego objęte ochroną zabytki dzisiaj nam powiedzieć nie mogą. Od 10:00 do 16:00 na zwiedzający będą mogli odwiedzić stanowiska warsztatowe kaletnika, pisarza, kapelusznika, felczera, kramy oraz kwatery dowódców wojsk. Podczas wspólnego poznawania historii poznajemy nasze dziedzictwo i naszych przodków – dodaje Maciej Flis.

Archaeobalt to projekt realizowany przez Uniwersytet Gdański – lidera projektu, Muzeum Gdańska, Uniwersytet w Lund w Szwecji oraz Muzeum Bornholmu i Uniwersytet w Aarhus w Danii. Całkowita wartość projektu wynosi 2 009 568 EUR. Dofinansowanie Unii Europejskiej z programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 wynosi 1 587 442,40 €. Projekt zakończy się około lipca 2021 r.

Twierdza Wisłoujście, fot. D. Kula, mat. Muzeum Gdańska

Wisłoujście 1577 – festiwal rekonstrukcyjny

6 lipca (sobota) 2019

godz. 10:00-16:00, Twierdza Wisłoujście

Warsztaty, kramy, prezentacje oddziałów i sprzętu, kuchnia historyczna, koncerty Tubicinatores Gedanenses, karczma.

Wejście do fortu jest biletowane (15 zł normalny, 7 zł ulgowy, 35 zł rodzinny)

Godz. 16:00 – 17:00 , Twierdza Wisłoujście, nabrzeże tramwaju wodnego „Twierdza Wisłoujście”, brama Twierdzy Wisłoujście

Bitwa morska i lądowa Wisłoujście 1577, widowisko plenerowe poza fortem nie jest biletowane.

Komunikacja miejska

Autobus 106: https://ztm.gda.pl/rozklady/linia-106.html

Autobus 138: https://ztm.gda.pl/rozklady/linia-138.html

Autobus 606: https://ztm.gda.pl/rozklady/linia-606.html

Tramwaj wodny F5: https://ztm.gda.pl/rozklady/linia-F5.html

UWAGA! W dniu 6 lipca parking Twierdzy Wisłoujście nie będzie dostępny. Samochody należy parkować poza Twierdzą Wisłoujście, sugerujemy również skorzystać z usług komunikacji miejskiej.

Gdzie i kiedy?

Miejsce: ul. Stara Twierdza 1 80-551 Gdańsk
Data i godzina: 6 lipca 2019 r.
Szczegóły: muzeumgdansk.pl

Kalendarz i mapa wydarzeń historycznych

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu, w którym zebraliśmy mnóstwo informacji o terminach tegorocznych: rekonstrukcji, turniejów, pokazów, festiwali, zlotów i innych imprez historycznych. Tam też znajduje się udostępniona mapa, na której zaznaczyliśmy lokalizacje wszystkich zebranych przez nas wydarzeń. Dzięki mapie łatwo znajdziesz ciekawe wydarzenie historyczne w Twojej okolicy.

Patronaty i promocja

Wszystkich organizatorów przedsięwzięć historycznych zapraszamy do zakładki patronat medialny. Znajdują się tam informacje o tym jak zgłosić nam historyczne imprezy, które chcielibyście by nasz portal objął swym patronatem medialnym. Niezależnie od patronatu możecie wysyłać nam informacje o imprezach, zdjęcia lub relacje z wydarzeń, które chętnie opublikujemy. O wydarzeniach możecie także powiadomić nas na dedykowanej temu grupie na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz