Rekonstrukcja bitwy nad Bzurą 1939 w Sochaczewie - 2019


W ramach miejskich obchodów 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą w niedzielę 8 września 2019 r. na polach czerwonkowskich przy ul. Olimpijskiej w Sochaczewie odbędzie się wielkie spotkanie z żywą historią. O 14.00 rozpocznie się piknik „VII Wieków Historii” poświęcony Bitwie nad Bzurą, a jego zwieńczeniem, o godz. 17.30, będzie rekonstrukcja historyczna nawiązująca do walk w obronie Sochaczewa w 1939 roku.

W czasie pikniku członkowie Stowarzyszenia Muzealna Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. II/18pp oraz pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprezentują wszystkie dostępne eksponaty związane z wrześniem 1939 roku – zobaczymy artylerię, pojazdy, mundury. Odbędą się też m.in. dynamiczne pokazy kawaleryjskie, pokazana zostanie praca szpitala polowego, nie zabraknie kuchni garnizonowej oraz wielu atrakcji dla najmłodszych.

Po godzinie 17.30 organizatorzy zapraszają na rekonstrukcję walk o nasze miasto, na pokaz żywej lekcji historii. Do udziału w inscenizacji walk w obronie Sochaczewa w 1939 roku zaproszono najlepsze grupy rekonstrukcji historycznej z całego kraju. Liczymy na ok. 200-250 uczestników, co zagwarantuje widowisko na najwyższym poziomie. Na polach czerwonkowskich zaprezentują się m.in. oddziały kawalerii i piechoty, wsparte przez pancerniaków oraz artylerię.

Inscenizację rozpoczną przygotowania polskich wojsk na polu bitwy (umacnianie zapór i okopów) oraz lot zwiadowczy niemieckiego samolotu. Następnie na przedpolu pojawią się niemieckie patrole. Padają strzały, po których niemiecka tyraliera, wsparta pojazdami, ruszy do natarcia. Można spodziewać się wielu emocjonujących momentów. Będą to np. walka powietrzna między polskim a niemieckim samolotem, atak artyleryjski czy rozbicie czołgu. Na polu bitwy pojawią się ranni, których trzeba będzie ewakuować.

Głównymi organizatorami widowiska są: miasto Sochaczew oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Współorganizatorem wydarzenia jest m.in. gdańskie Muzeum II Wojny Światowej.

Gdzie i kiedy?

Miejsce: Sochaczew
Data i godzina: 8 września 2019 r.
Szczegóły: sochaczew.pl

Kalendarz i mapa wydarzeń historycznych

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu, w którym zebraliśmy mnóstwo informacji o terminach tegorocznych: rekonstrukcji, turniejów, pokazów, festiwali, zlotów i innych imprez historycznych. Tam też znajduje się udostępniona mapa, na której zaznaczyliśmy lokalizacje wszystkich zebranych przez nas wydarzeń. Dzięki mapie łatwo znajdziesz ciekawe wydarzenie historyczne w Twojej okolicy.

Patronaty i promocja

Wszystkich organizatorów przedsięwzięć historycznych zapraszamy do zakładki patronat medialny. Znajdują się tam informacje o tym jak zgłosić nam historyczne imprezy, które chcielibyście by nasz portal objął swym patronatem medialnym. Niezależnie od patronatu możecie wysyłać nam informacje o imprezach, zdjęcia lub relacje z wydarzeń, które chętnie opublikujemy. O wydarzeniach możecie także powiadomić nas na dedykowanej temu grupie na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz