Kolejne utracone dzieło odzyskane. Obraz Wnętrze katedry w Mediolanie powrócił do Polski


Obraz „Wnętrze katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego to kolejne dzieło utracone, które wróciło po wojnie do Polski. Dziś zostało oficjalnie zaprezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie, do którego powróciło po 75 latach.

Wnętrze katedry w Mediolanie, M. Zaleski. / fot. Małgorzata Kwiatkowska, Muzeum Narodowe w Warszawie

Wnętrze katedry w Mediolanie

Dzieło przedstawia gotyckie wnętrze nawy głównej Katedry Narodzin św. Marii w Mediolanie. Na środku widoczna jest balustrada nad grobowcem św. Karola Boromeusza, w głębi stoi siedmioramienny świecznik, po prawej znajdują się konfesjonały. Obraz ożywiają wierni i turyści namalowani przez artystę. Obraz wyróżnia się kunsztownym detalem oraz zróżnicowaniem świateł i jego refleksów.

Marcin Zaleski

Autor obrazu Marcin Zaleski jest uznawany za najwybitniejszego XIX-wiecznego polskiego wedutysty - malarza miejskich krajobrazów. Malował przede wszystkim widoki Warszawy, Krakowa, Wilna i Kowna. Po wojnie obok Canaletta, to jego obrazy służyły do rekonstrukcji zniszczonej stolicy.

Metryczka obrazu

Tytuł: Wnętrze katedry w Mediolanie
Autor: Zaleski Marcin (1796-1877)
Data powstania: 1834
Materiał: Płótno
Technika: olej
Właściciel: Muzeum Narodowe w Warszawie
Wysokość: 100.00 cm
Szerokość: 76.00 cm
Sygnatura: dwukrotnie: M. Zaleski pinx oraz p.d.: M Z [monogram wiązany]

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz