„Skazany na Wimbledon” – A. Rolak – recenzja


Wimbledon to najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. Co roku, na początku lipca, przykuwa uwagę wszystkich fanów tego sportu, śledzących wyczyny najlepszych zawodników globu, czy to na kortach, czy przed odbiornikami telewizyjnymi. Tych drugich jest znacznie więcej i nie mają oni możliwości poznania kulisów tego turnieju. Z myślą o nich na rynku wydawniczym ukazała się książka Skazany na Wimbledon.

Autorem publikacji Skazany na Wimbledon jest Artur Rolak, polski dziennikarz sportowy, relacjonujący, nieprzerwanie od 1992 r., turniej rozgrywany na kortach All England Lawn Tennis Club. Jak sam napisał we wstępie, jego książka nie jest encyklopedią turnieju, przedstawiającą w pigułce historię, lecz zbiorem osobistych przeżyć, doświadczeń i odczuć związanych z tym wydarzeniem.

Książka Skazany na Wimbledon pojawiła się w księgarniach 3 lipca bieżącego roku, a więc w momencie, kiedy turniej już trwał dwa dni. Dlatego brak w niej najnowszych informacji, ale trudno za to winić autora czy Wydawnictwo Sine Qua Non. Podczas pisania i publikowania recenzowanej pozycji nie mogli oni wiedzieć, że w czasie tegorocznego turnieju zostanie pobity rekord czasu gry w finale. Do 14 lipca 2018 r. najdłuższym starciem był mecz Federera z Nadalem w 2008 r., uznawany przez wielu za najlepszy finał w historii. 14 lipca, czyli w rocznicę wybuchu rewolucji francuskiej, która zmieniła oblicze kontynentu europejskiego, odbył się pojedynek, który zmienił historię Wimbledonu. Teraz to starcie Djokovica z Federerem jest uznawane przez wielu za najlepszy finał turnieju. Czy tak jest rzeczywiście, pozostawiam Państwa ocenie. Na pewno był to najdłuższy finał w historii, który pobił poprzedni rekord o całe 9 minut. Czuję się zobowiązany podać tę informację z myślą o czytelnikach, którzy do lektury książki przystąpią za jakiś czas.

Drugim uchybieniem, na które czytelnik może zwrócić uwagę, jest brak w książce jakichkolwiek informacji o Hubercie Hurkaczu, ale to, że nasz zawodnik dojdzie do trzeciej rundy i będzie grał z Djokovicem jak równy z równym, też mało kto mógł przewidzieć.

Recenzowana publikacja podzielona została na cztery rozdziały, a w każdym z nich autor opisał inne aspekty swoich przeżyć. W pierwszym można zapoznać się z najważniejszymi dla niego meczami, które widział osobiście. Drugi to anegdoty dotyczące uczestników turnieju, a trzeci zawiera opowieści o innych osobach związanych z rozgrywkami, zwłaszcza o kolegach po fachu Artura Rolaka. Ostatni rozdział opisuje ciekawostki odnoszące się do Wimbledonu oraz pozwala zajrzeć za jego kulisy.

Samą książkę czyta się naprawdę dobrze, jednak brakowało mi trochę rozdziału poświęconego historii turnieju od jego początków do dziś. Myślę, że tak wytrawny znawca i ekspert mógł się o taki pokusić. Jego zamysł był prawdopodobnie inny i należy to uszanować.

Zaletą książki jest przystępny, barwny język. Napisana została bardzo ciekawie, co sprawia, że czyta się ją naprawdę szybko i płynnie. Mnie lektura zajęła kilka godzin. Do plusów zaliczyć też można kolorową wkładkę ze zdjęciami, bilans osiągnięć polskich tenisistów od 1992 r., a więc od początku przygody autora z Wimbledonem. Brakuje mi jednak zestawienia wszystkich finałów turniejów, a przynajmniej jego zwycięzców. O taką tabelę mógł postarać się już sam wydawca.

Skazany na Wimbledon polecam przede wszystkim fanom tenisa, sympatykom sportu oraz dziennikarzom sportowym. Każda z tych grup znajdzie w recenzowanej książce coś dla siebie. Z kolei dla osób, które na co dzień nie interesują się wspomnianą dyscypliną, jest to lektura również godna polecenia, gdyż po jej przeczytaniu być może złapią tenisowego bakcyla.

Plus minus:
Na plus:
+ przystępny język
+ podjęta tematyka
+ płynna narracja
+ wkładka z ilustracjami
+ barwne opisy
+ dużo turniejowych ciekawostek
+ bogata szata graficzna
+ bilans osiągnięć polskich tenisistów od 1992 r.
Na minus:
- brak rozdziału poświęconego historii turnieju
- brak zestawienia finalistów bądź samych zwycięzców

Tytuł: Skazany na Wimbledon

Autor: Artur Rolak

Wydawca: Sine Qua Non

Rok wydania: 2019

ISBN: 9788381292368

Liczba stron: 272

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 8,5/10

Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak
Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz