Historia pożyczania pieniędzy – jak wyglądało to kiedyś?


Pieniądze pożyczamy od wieków, ale kiedyś wyglądało to całkiem inaczej, niż dziś. Jak wyglądały pożyczki w ubiegłych stuleciach, od kogo pożyczano, ile i co się od tej pory zmieniło? Poznaj skróconą historię pożyczek.

Pierwsze pożyczki w historii

Ludzie od początku dziejów pożyczali sobie różnego rodzaju dobra – produkty codziennego użytku, zwierzęta, a często też niewolników. Od samego początku ludzie zdawali sobie sprawę, że pożyczenie czegoś powinno się wiązać pewnego rodzaju wynagrodzeniem. Pierwsza kredyty były kredytami towarowymi. W czasach, kiedy pieniądze jeszcze nie istniały, po prostu pożyczano sobie rzeczy, a w zamian za pożyczenie pożyczający zobowiązywał się oddać po prostu więcej towaru, niż pierwotnie wziął. Wysokość wynagrodzenia za pożyczkę była ustalana między obiema stronami transakcji. Nie ulega wątpliwości, że pożyczający i pożyczkodawca negocjowali ze sobą warunki udzielenia kredytu. Co ciekawe, dłużnicy, którzy nie oddawali swoich długów, byli skazywani na niewolnictwo, a niewolnik musiał wykonywać na rzecz swojego wierzyciela określone prace i w ten sposób regulował dług. Okres niewolnictwa zależał od kwoty niespłaconej pożyczki, a odmowa wykonywania pracy na rzecz wierzyciela lub jej niewłaściwe wykonywanie skazywało dłużnika na wygnanie, a nawet na śmierć. Obecnie pożycza się na całkowicie innych zasadach. Pożyczki nie są towarowe, a pieniężne.Więcej o takich pożyczkach i sposobach ich działania przeczytasz na 7pozyczki.pl/jak-to-dziala.

Pożyczanie na przestrzeni czasu

W społeczeństwach na całym świecie nigdy nie było równości. Zawsze jedni ludzie mieli więcej, od innych, ale nasze naturalne dążenie do poprawy swojej sytuacji bytowej sprawiało, że pożyczanie było naturalną praktyką. Początkowo pożyczało się dobra, a później monety i banknoty. Już w starożytności, w czasach, gdy pieniądz był w powszechnym obiegu, biedniejsi pożyczali od bogatszych i zobowiązali się do spłacenia swoich pożyczek w wyznaczonych terminach. Koszty pożyczek ponoszono od zawsze – dłużnicy zobowiązywali się do oddawania większych sum, niż pożyczyli.

Po kredytach towarowych przyszedł czas na kredyty udzielane w kruszcach, czyli w złocie lub w srebrze, a także w kamieniach szlachetnych. Pożyczek udzielali zarówno arystokraci, jak i lichwiarze, a także banki. Rozwój bankowości niestety został zatrzymany przez upadek Cesarstwa Rzymskiego. Po ogromnym rozkwicie starożytnej tradycji pożyczania pieniędzy, w średniowieczu przyszedł czas na stagnację. Ogromny wpływ miała na to religia chrześcijańska, która sprzeciwiała się pożyczaniu. Idea pożyczek tak naprawdę odrodziła się dopiero w XII wieku i to za sprawą wypraw krzyżowych. Pierwsze europejskie banki powstały zaledwie 100 lat później. Ogromną rolę na rynku europejskich pożyczek odegrała między innymi Holandia, a szczególnie bank w Amsterdamie, który pożyczał pieniądze krajom, które chciały pokrywać swoje deficyty budżetowe. Ogromny wpływ na rozwój przedsiębiorstw oraz różnego rodzaju fabryk w czasach rewolucji przemysłowej miały też banki angielskie.

Pożyczanie pieniędzy dziś

Żyjemy na kredyt. Dziś pożyczanie pieniędzy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Mimo iż banki zaostrzają zasady udzielania kredytów, to firmy pożyczkowe coraz bardziej obniżają swoje wymagania i dodatkowe pieniądze są dostępne dosłownie dla każdego. Życie wielu ludzi ułatwiły przede wszystkim pożyczki pozabankowe, czyli szybkie pożyczki konsumenckie udzielane bez zaświadczeń, na dowód i w ciągu zaledwie 15 minut. Oferta takich pożyczek jest bardzo szeroka. W Polce funkcjonuje kilkadziesiąt firm pożyczkowych zajmujących się udzielaniem chwilówek, a większość takich pożyczek jest dostępna online. O pożyczkę można wnioskować przez internet i tak samo dopełnia się też wszelkich formalności. Dzięki sieci internetu możemy wysłać wniosek o pożyczkę, zweryfikować swoje dane, odebrać pożyczkę i ją spłacić. Taka oferta nie wymaga osobistych wizyt w placówkach banków ani też spotkań z przedstawicielami firm pożyczkowych. 100% wszystkich formalności załatwiamy przez internet, a kwotę pożyczki możemy wydawać na dowolny cel.

Kiedy łatwiej było pożyczyć pieniądze – kiedyś czy dzisiaj?

Ciężko stwierdzić, kiedy w łatwiej było pożyczać pieniądze, kiedyś, czy dziś. Początkowo pożyczki były udzielane między indywidualnymi osobami, a bogaci nie ustali wysokich kryteriów dla osób, które potrzebowały pożyczek. Zawsze przecież można było odebrać należność w naturze. Oddanie pożyczonej sumy lub towaru było po prostu kwestią honoru i w razie braku spłaty można się było narazić przede wszystkim na wiele osobistych niedogodności i na utratę dobrego imienia. Dzisiaj wygląda to całkiem inaczej. Dowiedz się więcej o pożyczkach na 7POŻYCZKI i pożyczaj świadomie.

Materiał przygotowany przez 7pozyczki.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz