Jak wybrać betoniarkę? Funkcje i parametry urządzeń


Podstawową funkcją betoniarki jest mieszanie składników w celu uzyskania jednolitej masy. Warto podkreślić, że za pomocą betoniarki możemy uzyskać masę ciekłą, pół-ciekłą lub plastyczną. Dzięki temu możemy tworzyć zarówno zaprawy, jak i beton. Betoniarka jest zatem niezbędna na każdej budowie podczas prac związanych ze stawianiem fundamentów, wznoszenie konstrukcji, wylewaniem posadzek, wykonaniem mieszanek na nadproża, stropy czy wieńce.

Betoniarki mogą mieć zastosowanie w użytku tak zwanym domowym, do wykonywania prac budowlano-remontowych. W tym przypadku funkcję swoją spełnią urządzenia o mniejszej pojemności, np. te do 80 litrów, o zasilaniu silnikiem elektrycznym jednofazowym (230V) oraz o konstrukcji bębnowej. Zazwyczaj mechanizm koła do wychylania bębna w zupełności wystarczy.

Mniejsze, przenośne betoniarki mogą również spełniać funkcję taczki. Koła zamontowane na stojakach pozwalają wówczas wygodnie przemieszczać urządzenie zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku bez konieczności przerzucania mieszanki.

Natomiast większe inwestycje wymagają już bardziej zaawansowanych sprzętów. Betoniarka o pojemności co najmniej 200-300 litrów to absolutna podstawa. Musi ona pracować przez wiele godzin bez ustanku i zapewniać optymalną wydajność bez przestojów. Betoniarki do takiego użytku zawsze zasilane są silnikiem elektrycznym, gdyż spalinowy w tym przypadku nie pozwoliłby na wydajną pracę urządzenia.

Rozmiary betoniarek

Na rynku mamy szeroką ofertę betoniarek o różnej pojemności. Dzięki dużej różnorodności urządzenia te są w stanie spełnić różne wymagania użytkowników. Najpopularniejsze rozmiary, a właściwie pojemności betoniarek to:

  • 80 litrów,
  • 100-140 litrów,
  • 200-300 litrów.

Zdarzają się jednak betoniarki o pojemności nawet do 1000 litrów, jednak tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są raczej do przemysłowej produkcji betonu.
Najmniejsze urządzenia, czyli te 80-litrowe, używane są do mniejszych prac. Zatem odpowiednia betoniarka na budowie domu powinna mieć właśnie taką pojemność. Dla dwu lub trzyosobowej ekipy budowlanej najlepszym wyborem będzie natomiast betoniarka o pojemności ok. 100-140 litrów, natomiast przy większych inwestycjach i bardziej liczebnej brygadzie pracowników konieczne będzie użycie urządzeń 200-300 litrowych, które zapewniają odpowiednią wydajność i tym samym eliminują ryzyko przestojów wynikających z czekania na wymieszanie zaprawy.

Wymagane napięcie betoniarki oraz silnik

Jeśli chodzi o zasilanie betoniarek to możemy wyróżnić dwa jej rodzaje:

  1. Jednofazowe
  2. Trójfazowe.

W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z silnikiem zasilanym prądem 230V, który stosowany jest w bardziej nowoczesnych urządzeniach. Tego rodzaju urządzenia są oszczędniejsze i wygodniejsze w użyciu, ponieważ zużywają one mniej energii niż te o zasilaniu trójfazowym, a dodatkowo mają możliwość podłączenia do każdego gniazdka sieciowego. Koszt zakupu takiej betoniarki będzie jednak wyższy niż w przypadku sprzętu posiadającego silnik zasilany prądem trójfazowym.

W starszych typach betoniarek spotkać mogliśmy wyłącznie zasilanie na tzw. siłę, czyli prąd 380V. Obecnie jest ono nadal stosowane, jednak głównie w przypadku dużych pojemnościowo betoniarek.

Nowoczesne betoniarki zasilane prądem jednofazowym dorównują wydajności tym o zasilaniu 380V. Choć ich cena jest wyższa, to jakość pracy, wydajność i efektywność stanowi niewątpliwy ich atut. Fakt, iż jednofazową betoniarkę możemy podłączyć do każdego gniazda, czyni ją bardziej uniwersalnym urządzeniem, które można stosować zarówno na budowie, jak i w domowym użytku.

Jeśli natomiast chodzi o silniki używane w betoniarkach, to oprócz tych napędzanych silnikiem elektrycznym, możemy również spotkać urządzenia z silnikiem spalinowym. Jest do doskonała alternatywa dla betoniarek na prąd w przypadku, gdy na danym placu budowy nie mamy dostępu do energii elektrycznej. Betoniarki z silnikiem spalinowym nadają się do mniejszych prac. Ten rodzaj silnika znajdziemy w urządzeniach o małej i średniej pojemności.

Akcesoria do betoniarek

Jeśli chodzi o akcesoria to betoniarki, to zacznijmy od tych, które mają na celu zapewnienie pracownikowi odpowiedniej ochrony podczas jej obsługi. Absolutnie niezbędnym akcesorium będzie zatem kask chroniący głowę, a także rękawice ochronne. Konieczne jest założenie również odzieży roboczej, która przylega do ciała, a także butów odpornych na masę betonową. Jest to bowiem podyktowane wymogami BHP.

Niezbędnym wyposażeniem betoniarki jest również taczka, na którą wylewamy gotową masę i następnie transportujemy do miejsca docelowego. Doskonale sprawdzi się taczka ocynkowana o pojemności 120 litrów. Niezastąpionym akcesorium do betoniarki, szczególnie często używanym przez firmy budowlane, jest specjalny gumowy rękaw, dzięki któremu można zlewać beton z wysokości prosto z bębna.

Do innych akcesoriów, które warto wziąć pod uwagę, zaliczyć można:

  • Koło pasowe,
  • Osłonę napędu,
  • Wyłącznik / włącznik do betoniarki.

W sklepach oferujących sprzęt budowlany, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, można bez problemu nabyć każde z tych akcesoriów.

O czym pamiętać podczas użytkowania betoniarki?

Obsługa betoniarki wymaga profesjonalnego przeszkolenia. Należy pamiętać o wielu zasadach nie tylko przed jej uruchomieniem, ale również w trakcie pracy urządzenia. Ma to bowiem kluczowe znaczenie nie tylko dla jakości uzyskanej mieszanki, ale również bezpieczeństwa osób pracujących w jej pobliżu.

Po umieszczeniu w bębnie składników, należy kontrolować proces mieszania w trakcie całego cyklu. W przypadku, gdy nastąpi nagła przerwa w dostawie prądu, natychmiast należy wyłącznik betoniarkę, a następnie odłączyć źródło zasilania. Pozostałą w bębnie masę należy usunąć z niego ręcznie. Nigdy nie pozostawiamy mieszanki wewnątrz, gdyż po zastygnięciu trudno będzie go usunąć.

Jeśli tego nie zrobimy, może się okazać, że betoniarka „wystartuje” w nieoczekiwanym momencie, co może grozić niebezpieczeństwem dla osób znajdujących się w pobliżu, zwłaszcza, jeśli z dużą siłą zostanie uruchomiony pusty bęben.

Ze względów bezpieczeństwa nie należy również pozostawiać włączonej betoniarki, jeśli w pobliżu nie znajduje się osoba, która jest odpowiedzialna za proces mieszkania. Zasada ta wydaje się oczywista, natomiast bardzo często zaniedbywana jest przez użytkowników betoniarek, zwłaszcza w przypadku domowego użycia.

Czyszczenie betoniarki

Czyszczenie bębna betoniarki to ważny proces, którego nie należy pomijać. Zaniedbanie tej czynności może nie tylko wpłynąć na jakość wytwarzanego betonu, ale nawet doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Wnętrze bębna można czyścić za pomocą kilku metod. Jedną z nich jest użycie gruzu, który umieszcza się wewnątrz i uruchamia betoniarkę na około 10 minut. Pozostałości betonu powinny w tym czasie odpaść od ścianek. Następnie opróżniamy bęben, a ewentualne resztki betonu możemy oderwać szpachelką. Druga metoda polega na użyciu łopaty, jednak w tym przypadku należy uważać, aby ostrą krawędzią nie zarysować powierzchni bębna, gdyż może to później niekorzystnie wpłynąć na jakość uzyskiwanych mieszanek. Ostatnia z proponowanych metod to użycie młotka i dłuta. Jest dość czasochłonna, ale pozwala bardzo precyzyjnie oczyścić bęben nie naruszając jego powierzchni.

Ile kosztują betoniarki

Cena betoniarki zależy przede wszystkim od jej pojemności, rodzaju zasilania oraz typu. Urządzenie o małej pojemności, do 80 litrów, z napędem elektrycznym, można już kupić za 500zł. Wersje o większej pojemności do 140 litrów to koszt do około 1000zł. Te o większej pojemności, 200-300 litrów znajdziemy w cenie około 3.000zł. Można również spotkać się z cenami od 4000 do 5000 zł za urządzenie. Tego rodzaju sprzęty kupowane są głównie przez firmy budowlane, które w dużym stopniu eksploatują urządzenie. Będą to betoniarki z przechyłem korbowym, dużą mocą, żeliwnym wieńcem oraz pojemnością powyżej 300 litrów.

Oczywiście rozbieżności między podanymi szacunkowymi kwotami mogą różnić się dodatkowo w zależności od producenta danego sprzętu czy dodatkowych funkcji, jakie urządzenie posiada. Przed zakupem betoniarki warto jednak sprawdzić opinie o urządzeniu, gdyż nie zawsze dobra marka i wyższa cena idą w parze z jakością.

Kupując nową betoniarkę należy sprawdzić okres gwarancyjny urządzenia. Zbyt krótki czas objęty gwarancją powinien wrócić nasza uwagę, gdyż może to oznaczać, że betoniarka jest dość awaryjna i producent celowo skraca czas jej gwarancji. Im zatem dłuższy objęcia urządzenia gwarancją, tym większa pewność, że posłuży nam ono latami.

Betoniarka używana to z pewnością niższy koszt, bo urządzenie możemy kupić już za 200zł, choć w tym przypadku ceny również zależą od pojemności, ale również od lokalizacji. Warto jednak w tym przypadku dokładnie sprawdzić urządzenie, bo może się okazać, że chcąc zaoszczędzić na zakupie nowej betoniarki, stracimy pieniądze na części zamienne lub naprawę. W pierwszej kolejności należy ocenić stan techniczny wieńca. To właśnie ta część zużywa się w betoniarce najszybciej. W przypadku, gdy będziemy mieć do czynienia z wieńcem tłoczonym i zauważymy, że jest on dość mocno zużyty niestety będzie nas czekała wymiana całego bębna (o czym pisaliśmy wcześniej).

Alternatywą dla zakupu betoniarki jej jej wypożyczenie. To doskonała opcja dla osób, które potrzebują urządzenia do domowego użytku, na czas budowy własnego domu czy do wykonania prac remontowych. Wiele firm budowlanych wypożycza sprzęt w miejscu, w którym aktualnie realizuje budowę, gdyż koszt wypożyczenia często jest taki sam lub nawet niższy niż koszt transportu.

Ile może kosztować wynajem betoniarki? Może to być koszt rzędu 50zł netto za dobę, choć można spotkać i tańsze oferty, nawet za 30zł netto za dobę. Wynajmujący sprzęt może jednak żądać od nas wpłaty kaucji, która zwrócona zostanie po oddaniu betoniarki. Może ona wynieść kilkaset złotych.

Jak widać jest to dość korzystna opcja zwłaszcza dla prywatnych inwestorów, którzy, przykładowo, potrzebują wylać beton na fundamenty, co zwykle zajmuje nie więcej niż jeden czy dwa dni.

Kiedy kupić nową, używaną, a kiedy wypożyczyć betoniarkę?

Zakup nowej betoniarki będzie więc opłacalną inwestycją dla osób prowadzących (lub rozpoczynających) działalność budowlaną. Urządzenie to jest niezbędne przy budowie domu, zatem posiadanie własnego, sprawdzonego i odpowiednio konserwowanego sprzętu będzie też gwarancją, że będzie ono pracowało w sposób przewidywalny i niezawodny. Jeśli prowadzimy firmę budowlano-remontową, lecz prace z betonem wykonujemy sporadycznie, dobrym rozwiązaniem będzie zakup betoniarki używanej o niezbyt dużym przebiegu i oczywiście w dobrym stanie technicznym.
Wypożyczenie betoniarki będzie z kolei opcją dla osób prywatnych, które potrzebują sprzętu do jednorazowej pracy lub dla firm pracujących wyjazdowo, które z racji wykonywania zlecenia w dużej odległości od siedziby firmy, wolą zdecydować się na bardziej ekonomiczny wynajem zamiast transportu własnego sprzętu.

Betoniarka okazuje się jednym z podstawowych urządzeń budowlanych. Choć mogłoby się wydawać, że jest to zwykły bęben obrotowy, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzięki niej możliwe jest wykonanie tak wielu prac budowlanych, których nie bylibyśmy w stanie zrealizować innymi metodami. Jeśli zamierzamy nabyć własną betoniarkę, powyższe wskazówki i porady powinny ułatwić wybór odpowiedniego urządzenia, a także pomóc w codziennym użytkowaniu. Betoniarka, która w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom, a przy tym jest w prawidłowy sposób użytkowana i konwertowana, posłuży nam przez wiele lat, dostarczając wysokiej jakości mieszanki.

Źródło: MG Projekt Pracownia Architektoniczna https://www.mgprojekt.com.pl/

*artykuł sponsorowany

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz