Matura z polskiego? Czas na szybką powtórkę lektur!


Do matury zostało jeszcze kilka miesięcy, jednak jest to niewątpliwe najbardziej znaczący czas w życiu każdego maturzysty. To właśnie teraz nadszedł moment na powtórki materiału, uzupełnianie ewentualnych luk, a także ostatnie szlify posiadanych już umiejętności. Przedmioty rozszerzone sprawiają najwięcej problemu, ponieważ wymagana wiedza z książek do liceum jest ogromna. Jednak po nic nam rozszerzenia jeśli nie zdamy matury podstawowej, na którą składają się j. polski, matematyka i j. obcy. Kluczową kwestią pierwszej części są lektury. Jednak jak pokonać je w tak krótkim czasie? Wszystko jest do zrobienia!

Czy da się zdać bez znajomości lektur?

Lektury w szkole średniej, a nawet już w podstawówce czy gimnazjum są dla uczniów niemałym problemem. Po pierwsze jest ich dużo, po drugie są w większości napisane trudnym, starodawnym językiem, a po trzecie… są nudne. Który nastolatek w wolnym czasie sięgnie po książkę z poprzedniego stulecia zamiast pójścia do kina ze znajomymi? Z własnej woli, gdy ktoś nie jest molem książkowym, może być ciężko. Co prawda nie każdy jest humanistą, jednak maturę z języka polskiego każdy zdać musi, bo ta jest obowiązkowa. Bez względu na osobiste upodobania. Każdy zestaw maturalny zawiera pytania z treści lektur, więc warto przygotować się do nich zawczasu. Mogą pojawić się one w części zamkniętej oraz jest pewne, że pojawią się w wypracowaniu, gdzie musimy podać konkretne argumenty z danej książki. Muszą być one trafne, ponieważ za błąd merytoryczny egzaminator może wyzerować pracę. Nie zapominajmy także o części ustnej! Tam zestawy maturalne również bazują głównie na lekturach. Książki do liceum nie wystarczą, trzeba uzupełnić je lekturami.

Najważniejszy jest plan i dobrze dobrane priorytety

Może się wydawać, że do majowych egzaminów zostało jeszcze mnóstwo czasu. Jednak jak weźmiemy pod uwagę ilość i grubość pozycji do przeczytania wcale nie wydaje się to takie różowe. Musimy przecież pamiętać, że mamy jeszcze inne przedmioty, materiału w książkach do liceum jest bardzo dużo. Nie ma się co oszukiwać, nie zdążymy przeczytać wszystkich tekstów omawianych do tej pory, trzeba wybrać priorytety. Wśród nich są lektury obowiązkowe tzw. ogwiazdkowane. Są one przerabiane w każdej szkole i pytania apropo treści z którejś z nich pojawią się na pewno. Ich wykaz możemy znaleźć np. w podstawie programowej. To na nich powinniśmy się najbardziej skupić, aby znać ich treść na pamięć. Dobrze również w ramach powtórki sięgnąć po streszczenia. Nie chodzi o to, żeby zastąpić całość krótkim streszczeniem, tylko spojrzeć na to z innej strony. Zawsze mogło nam coś umknąć, a w opracowaniu zwrócono na to uwagę. Jednak nie omijajmy reszty tekstów, także tych znajdujących się w książkach do liceum, one też są istotne. Może nie pojawi się pytanie o konkretną informację, ale o ogólny zarys czy cechę charakterystyczną jak najbardziej. Może to być również doskonałe poparcie naszego argumentu w wypracowaniu.

Na maturę nie tylko lektury

Jeśli ktokolwiek myśli, że na maturę przydadzą się jedynie lektury, a inne książki powinny odejść w tym czasie w zapomnienie powinni zmienić myślenie. Ostatnia część zestawu maturalnego w części pisemnej oraz cała część ustna polega na obraniu odpowiedniej tezy do danego tematu i uargumentowanie jej wraz z przykładami. Zazwyczaj jeden/dwa z nich muszą się odwoływać do konkretnej lektury, lub tekstu z książki do liceum, ponieważ dane zadanie z tekstem to wymusza. Jednak źródła z jakich skorzystamy w dalszych częściach pracy zależą od nas. Muszą one być one tekstem kultury, więc jeżeli pasuje nam temat może być to cokolwiek -książka fantasy, film science-fiction, plakat czy przedstawienie. Są to bardziej przystępne i przyswajalne formy sztuki, dlatego nie wahajmy się z nich skorzystać. Bądźmy ciekawi świata wokół, bo nigdy nie wiemy kiedy nam się to przyda. Zestaw maturalny jest jedynie zwróceniem uwagi na ważniejsze pozycje w literaturze, to co z nich wybierzemy i co do nich dobierzemy zależy tylko od nas.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz